Wniosek Ziobry do TK jest bezpodstawny. Krytyczna opinia MSZ

Aktualizacja:
[object Object]
Krytyczna opinia szefa MSZ: wniosek Ziobry do TK jest bezpodstawnytvn24
wideo 2/35

Nie ma podstaw, by Trybunał Konstytucyjny badał, czy składanie pytań prejudycjalnych do TSUE przez polskich sędziów jest zgodne z konstytucją - wynika z pisma przesłanego przez szefa dyplomacji Jacka Czaputowicza do prezes TK Julii Przyłębskiej. Czaputowicz przedstawił w nim stanowisko MSZ dotyczące zapytania ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry, jakie złożył do TK na początku października.

4 października minister sprawiedliwości, prokurator generalny Zbigniew Ziobro zwrócił się do Trybunału Konstytucyjnego z wnioskiem o zbadanie zgodności z polską konstytucją artykułu 267 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej. To rozszerzenie wniosku skierowanego przez prokuratora generalnego do trybunału 23 sierpnia. Uczynił to po serii pytań prejudycjalnych skierowanych do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej przez polskich sędziów.

Ziobro wniósł w swoim piśmie o sprawdzenie artykułu 267 Traktatu "w zakresie, w jakim dopuszcza występowanie przez sąd z pytaniem prejudycjalnym o wykładnię Traktatów lub o ważność i wykładnię aktów przyjętych przez instytucje, organy lub jednostki organizacyjne Unii, w sprawach dotyczących ustroju, kształtu i organizacji władzy sądowniczej oraz postępowania przed organami władzy sądowniczej państwa członkowskiego Unii Europejskiej".

Stanowisko Ministra Spraw Zagranicznych

"Zajmowanie się wnioskiem jest bezzasadne"

Z pisma ministra spraw zagranicznych Jacka Czaputowicza do prezes TK Julii Przyłębskiej, o którym jako pierwszy napisał portal OKO.press, wynika, że resort spraw zagranicznych uważa zajmowanie się wnioskiem Ziobry przez TK za bezzasadne.

Czaputowicz wskazuje, że artykuł, którego dotyczy pytanie Ziobry, jest częścią norm prawnych, które Polska zaakceptowała przystępując do Unii Europejskiej.

Jak dowodzi szef MSZ, kompetencje TK do badania konstytucyjności unijnych traktatów są niejasne, a według części prawników powinny ograniczyć się tylko do traktatów akcesyjnych. Ponadto sam trybunał potwierdził, że nie bada konstytucyjności unijnych traktatów, a prawo Unii Europejskiej jest specyficzne i może być traktowane inaczej niż typowe prawo międzynarodowe.

16-stronicowy dokument skierowany przez Czaputowicza do Przyłębskiej jest datowany na 12 października.

Czy TK może oceniać unijne traktaty?

Minister Czaputowicz w swoim stanowisku podkreślił, że artykuł 188 polskiej konstytucji nie daje Trybunałowi Konstytucyjnemu możliwości kontroli prawa wtórnego.

"Trybunał Konstytucyjny nie jest uprawniony na podstawie art. 188 Konstytucji do badania zgodności prawa wtórnego z Konstytucją" - czytamy.

Inaczej sytuacja wygląda w kwestii prawa pierwotnego. Czaputowicz wyjaśnił, że "prawo pierwotne Unii Europejskiej zawarte w traktatach jest niewątpliwie prawem międzynarodowym, jako prawo ustanowienie przez poszczególne państwa członkowskie w drodze umowy między narodowej".

"Nie budzi więc wątpliwości, że charakter taki ma także Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, który zastąpił Traktat o ustanowieniu Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej" - zaznaczył.

"Zagadnienie kompetencji jurysdykcyjnych Trybunału co do badania zgodności z Konstytucją traktatu akcesyjnego i prawa pierwotnego Unii Europejskiej było od dawna dyskutowane w doktrynie, a poglądy były rozbieżne. Zdaniem niektórych autorów, ze względu na to, że zarówno traktat akcesyjny, jak i traktaty tworzące Unię i Wspólnoty są umowami międzynarodowymi, podlegają pełnej kontroli zgodności z Konstytucją ze strony TK" - czytamy w stanowisku szefa MSZ.

Czaputowicz jest zdania, że brak kompetencji Trybunału Konstytucyjnego do oceniania unijnych traktatów wynika między innymi też z tego, że art. 267 Traktatu o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej jest częścią unijnego dorobku prawnego ("acquis communautaire") zapisanego w traktatach przed przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej.

"Polska, akceptując postanowienia Traktatu Akcesyjnego, przyjęła acquis communautaire [dorobek wspólnotowy UE - przyp. red.], na które składało się nie tylko wypracowane orzecznictwo Trybunału Sprawiedliwości, ale także przepisy prawa pierwotnego, w tym także ówczesny art. 234 TWE (obecnie art. 267 TFUE)" - czytamy w dokumencie opublikowanym na stronie TK.

Czaputowicz przypomniał, że w 2005 roku "Trybunał Konstytucyjny potwierdził zgodność z Konstytucją Traktatu Akcesyjnego, w tym ówczesnego art. 234 TWE (odpowiednik obecnego art. 267 TFUE)".

Pytania prejudycjalne

Minister komentuje też samą procedurę pytań prejudycjalnych.

"Powinność zwrócenia się z pytaniem prejudycjalnym stanowi prawną konsekwencję przyjętych suwerennie zobowiązań międzynarodowych (wspólnotowych) państwa polskiego jako państwa członkowskiego Wspólnot i Unii Europejskiej" - dodał szef MSZ.

Podkreśla w tym miejscu znaczenie artykułu 267 dla unijnego porządku prawnego. "Głównym celem właściwości przyznanej Trybunałowi na podstawie art. 267 TFUE jest zapewnienie, by prawo Unii Europejskiej było stosowane w sposób jednolity przez sądy krajowe. Procedura odesłania prejudycjalnego ustanowiona w art. 267 TFUE jest instrumentem proceduralnym mającym istotne znaczenie dla zapewnienia spójnego stosowania i przestrzegania prawa Unii przed wszystkimi sądami krajowymi państw członkowskich" - czytamy w dokumencie.

MSZ: stanowisko nie polemizuje z tezami zawartymi we wniosku Ziobry

W środę w południe Biuro Rzecznika Prasowego MSZ przekazało, że stanowisko resortu spraw zagranicznych w sprawie wniosku Ziobry do Trybunału Konstytucyjnego dotyczącego pytań prejudycjalnych zadanych przez polskich sędziów TSUE "ma jedynie charakter informacyjny i ekspercki".

"Pismo rzeczowo przedstawia najważniejsze tezy z dotychczasowego orzecznictwa TK i TSUE. Dokument nie zawiera natomiast konkluzji ani wniosków, jakie sugerują niektóre media. Dokument nie kwestionuje w szczególności dopuszczalności wniosku złożonego przez Prokuratora Generalnego i nie polemizuje w jakikolwiek sposób z tezami zawartymi w tym wniosku" - podkreśliło biuro prasowe resortu spraw zagranicznych.

Ministerstwo podkreśla również, że "rolą MSZ w postępowaniu przed TK nie jest proponowanie konkretnego rozstrzygnięcia, ale przedstawienie informacji, które mogą ułatwić takie rozstrzygnięcie Trybunałowi Konstytucyjnemu".

"Nie ma tam żadnej sugestii, że wniosek prokuratora generalnego jest w jakiś sposób niedopuszczalny"

- Interpretacje, że jest spór czy rywalizacja w ramach rządu, są zupełnie pozbawione podstaw – mówił w środę w Mińsku już sam minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz, komentując po kilkunastu godzinach pismo ze stanowiskiem MSZ przesłane do Trybunału Konstytucyjnego.

- To pismo ma na celu umożliwienie trybunałowi podjęcie właściwej decyzji. W szczególności nie ma tam żadnej sugestii, że wniosek prokuratora generalnego jest w jakiś sposób niedopuszczalny – podkreślał Czaputowicz.

Dodał, że chodzi o "przedstawienie stanu faktycznego, argumentów", a stanowisko MSZ ma charakter "informacyjny".

- Kwestia dotyczy prawa Unii Europejskiej, przedstawiliśmy stanowisko eksperckie i informacyjne, rzetelną analizę tego, jak kwestia pytań prejudycjalnych jest przedstawiana w orzecznictwie z jednej strony Trybunału Konstytucyjnego, a z drugiej TSUE – powiedział minister.

"Podtrzymujemy swoje stanowisko"

W środę rzecznik prasowy Ministerstwa Sprawiedliwości Jan Kanthak zapewniał, że "podtrzymujemy swoje stanowisko, które jest zgodne ze stanowiskiem rządu, a także ze stanowiskiem premiera Mateusza Morawieckiego, który 17 października podkreślił, że wiedział o tym wniosku, że je popierał".

- To stanowisko polskiego rządu jest zgodne ze stanowiskami poprzednich rządów, które uznawały prymat Konstytucji, a także uprawnienia Trybunału Konstytucyjnego, aby to ten organ oceniał zgodność z Konstytucją innych praw międzynarodowych - stwierdził.

Rzecznik MS był również pytany, czy Zbigniew Ziobro zamierza wycofać swój wniosek z Trybunały Konstytucyjnego.

- W stu procentach potwierdzam, że pozostawiamy i w stu procentach potwierdzamy: to stanowisko jest dalej aktualne - podkreślał.

Pytany o komentarz do stanowiska MSZ i czy było ono zaskoczeniem w resorcie sprawiedliwości, odpowiedział: - Nie będę komentował stanowiska Ministerstwa Spraw Zagranicznych, jestem rzecznikiem Ministerstwa Sprawiedliwości, potwierdzam tylko i wyłącznie to, że my stoimy nadal na tym samym stanowisku.

"Podtrzymujemy swoje stanowisko"
"Podtrzymujemy swoje stanowisko"tvn2431

Chmaj: trudno się z tą opinią nie zgodzić

Zdaniem konstytucjonalisty, profesora Marka Chmaja, minister Jacek Czaputowicz przeprowadził "solidną argumentację prawniczą opartą na licznych orzeczeniach Trybunału Konstytucyjnego".

Jak dodał, potwierdził to, co od dłuższego czasu mówią między innymi sędziowie Sądu Najwyższego, że "Trybunał Konstytucyjny nie może orzekać o zgodności bądź niezgodności z konstytucją art. 267 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej".

- Z tego wynika, że trybunał powinien umorzyć postępowanie w tej sprawie - mówił prof. Chmaj.

- Niestety, prawnicy z ministerstwa sprawiedliwości, w tym minister Ziobro są w swoim rozumieniu prawa unijnego i prawa polskiego, odosobnieni - stwierdził konstytucjonalista. - Trybunał Konstytucyjny nie może orzekać o zgodności lub niezgodności z polską konstytucją traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej - dodał.

- Minister Czaputowicz trafnie podkreślił, że spora część orzeczeń, na podstawie których sporządził swoją opinię, były to orzeczenia wydane przez trybunał w pełnym składzie i gdyby TK chciał teraz odstąpić od dotychczasowej linii swojego orzecznictwa, to musiałby to też uczynić w pełnym składzie - ocenił Chmaj.

- Nawet jeżeli wydałby taki wyrok, to nie miałby on żadnego znaczenia, ponieważ TK nie ma możliwości kognicji w tym zakresie - powiedział profesor. - Nawet wyrok po myśli ministra Ziobry, byłby bezprzedmiotowy - stwierdził Marek Chmaj.

Konstytucjonalista Marek Chmaj ocenia opinię MSZ w sprawie zapytania Zbigniewa Ziobro do TK
Konstytucjonalista Marek Chmaj ocenia opinię MSZ w sprawie zapytania Zbigniewa Ziobro do TKtvn24

Autor: plw,kb, akr//plw,now,adso / Źródło: tvn24

Pozostałe wiadomości

Senator Marek Borowski stwierdził w "Faktach po Faktach" w niedzielę, że spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z prezydentem USA Donaldem Trumpem w sobotę "trochę nie wyszło". Zaznaczył jednak, że takie próby trzeba podejmować.

"To miało wyglądać trochę inaczej". Spotkanie Duda-Trump

"To miało wyglądać trochę inaczej". Spotkanie Duda-Trump

Źródło:
TVN24

Papież Franciszek pozostaje w stanie krytycznym - poinformował Watykan. Papież jest w szpitalu od 14 lutego. Trafił tam z powodu problemów z oddechem.

Papież wciąż w stanie krytycznym

Papież wciąż w stanie krytycznym

Źródło:
Reuters, TVN24, PAP

Poparcie Elona Muska dla skrajnie prawicowej partii AfD w Niemczech nie jest tajemnicą. Sam przyznawał jednak, że do pewnego czasu nie znał w pełni tej formacji. Według mediów zmieniło się to, po tym jak zaczął wchodzić w interakcje z niemiecką prawicową influencerką i aktywistką Naomi Seibt. 24-latka mówiła w wywiadzie dla Reutersa, że miliarder i współpracownik Donalda Trumpa napisał do niej w czerwcu, chcąc dowiedzieć się więcej o partii. - Wyjaśniłam mu, że AfD nie jest podobna do ideologii nazistowskiej ani Hitlera - powiedziała Seibt. Media wyliczają, że przez ostatnie miesiące wielokrotnie reagowali wzajemnie na swoje treści w serwisie X.

To jej opinii słucha Musk. Tajna broń AfD

To jej opinii słucha Musk. Tajna broń AfD

Źródło:
Reuters, The Guardian, PAP, The Independent

Bardzo dobre, doskonałe - tak określił spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą Donald Trump. Dodał, że "to fantastyczny facet", a "Polska to wspaniały przyjaciel". Ich rozmowa trwała około 10 minut i odbyła się w sobotę na marginesie konferencji konserwatystów pod Waszyngtonem.

"To fantastyczny facet". Donald Trump o Andrzeju Dudzie

"To fantastyczny facet". Donald Trump o Andrzeju Dudzie

Źródło:
tvn24.pl

Skrajnie prawicowa partia Alternatywa dla Niemiec (AfD) uzyskała w niedzielnych wyborach do Bundestagu wynik 19,5 procent. To najlepszy rezultat tego ugrupowania w historii. - Nasza ręka będzie zawsze wyciągnięta do wspólnego utworzenia rządu - mówiła po ogłoszeniu wyników liderka partii Alice Weidel. Wybory - według wyników exit poll - wygrał chadecki blok CDU/CSU, ale będzie musiał szukać koalicjantów. Przed wyborami główne niemieckie ugrupowania odżegnywały się od pomysłów utworzenia rządu z AfD.

AfD z najlepszym wynikiem w historii

AfD z najlepszym wynikiem w historii

Źródło:
Reuters, PAP

Głosowanie w wyborach federalnych w Niemczech dobiegło końca. Chadecki blok CDU/CSU zdobył 29 procent, a prawicowo-populistyczna Alternatywa dla Niemiec (AfD) 19,5 procent. Na trzecim miejscu znaleźli się socjaldemokraci z SPD z wynikiem 16 procent - wynika z sondażu exit poll opublikowanego tuż po zamknięciu lokali wyborczych. Zieloni zdobyli 13,5 procent głosów.

Niemcy zagłosowali. Są wyniki exit poll

Niemcy zagłosowali. Są wyniki exit poll

Źródło:
PAP, Reuters, Tagesschau, BBC

Jestem gotowy odejść ze stanowiska prezydenta, jeśli przyniesie to pokój w Ukrainie lub doprowadzi do przyjęcia jej do NATO - powiedział w niedzielę prezydent Wołodymyr Zełenski. Odniósł się również do udziału prezydenta USA Donalda Trumpa w negocjacjach pokojowych z Rosją.

"Jestem gotowy odejść". Deklaracja Zełenskiego

"Jestem gotowy odejść". Deklaracja Zełenskiego

Źródło:
Reuters, PAP

W jednym z tuneli w Bostonie doszło do bardzo poważnej sytuacji. Ze stropu oderwał się osłabiony przez zmiany pogody duży kawał betonu.

Kawał betonu spadł w tunelu, którym jechały samochody

Kawał betonu spadł w tunelu, którym jechały samochody

Źródło:
CNN, cbsnews.com

Choć temperatura jest dodatnia i trwa odwilż, wiele osób postanowiło spacerować w niedzielę po zamarzniętej tafli Jeziorka Kamionkowskiego w Parku Skaryszewskim. Do równie niebezpiecznych sytuacji dochodzi na Jeziorku Czerniakowskim. Na lód wchodzą dorośli z dziećmi.

Trwa odwilż, lód szybko topnieje, a na zamarzniętych jeziorach całe rodziny

Trwa odwilż, lód szybko topnieje, a na zamarzniętych jeziorach całe rodziny

Źródło:
Kontakt24

Kobieta jest w ósmym miesiącu ciąży, ale nie chciała korzystać z noclegowni, bo musiałaby się rozdzielić ze swoim mężem. Dlatego rozbili namiot w jednym z łódzkich parków. Tam mieszkali, nawet podczas mrozów. Dzięki strażnikom miejskim, urzędnikom i wolontariuszom mają już dach nad głową.

Jest w ósmym miesiącu ciąży, mieszkała z mężem w namiocie w miejskim parku

Jest w ósmym miesiącu ciąży, mieszkała z mężem w namiocie w miejskim parku

Źródło:
tvn24.pl

Trzeba było wyciąć 29 klonów i topoli rosnących wzdłuż drogi powiatowej w Kisielicach (Warmińsko-Mazurskie). Ktoś podciął drzewa w taki sposób, że mogły przewrócić się na jezdnię. Policja szuka sprawcy. 

Ktoś podciął 29 drzew rosnących wzdłuż drogi

Ktoś podciął 29 drzew rosnących wzdłuż drogi

Źródło:
PAP

Nadchodzące dni przyniosą przewagę chmur, choć niewykluczone są miejscowe przejaśnienia lub rozpogodzenia. Lokalnie będą pojawiać się mgły ograniczające widzialność. Będzie cieplej.

Nawet 12 stopni. Cena, jaką zapłacimy za ciepło, to chwilami przygnębiająca aura

Nawet 12 stopni. Cena, jaką zapłacimy za ciepło, to chwilami przygnębiająca aura

Źródło:
tvnmeteo.pl

Bomba ekologiczna - tak mówi się o skażonych terenach po dawnych zakładach chemicznych Zachem w Bydgoszczy. Miasto nie jest w stanie wziąć na siebie kosztów oszyszczenia, które są szacowane na kilka miliardów złotych. Bez pomocy państwa lub Unii Europejskiej jest to niemożliwe. Hydrogeolog dr hab. inż. Mariusz Czop, profesor Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie mówi wprost o "gigantycznej porażce naszego państwa".

To tykająca bomba ekologiczna. "Gigantyczna porażka naszego państwa"

To tykająca bomba ekologiczna. "Gigantyczna porażka naszego państwa"

Źródło:
tvn24.pl

Miliarder, 94-letni Warren Buffet, sprzedał pod koniec 2024 roku akcje o wartości ponad 134 miliardów dolarów. Zwiększył tym samym zapas gotówki firmy Berkshire, w której jest prezesem, do rekordowej sumy 334 miliardów dolarów - wynika z rocznego raportu. Nie wyjaśnia jednak powodów swojej decyzji.

Warren Buffet pozbywa się kolejnej puli akcji. Analitycy spekulują dlaczego

Warren Buffet pozbywa się kolejnej puli akcji. Analitycy spekulują dlaczego

Źródło:
PAP

Skute lodem o tej porze roku jezioro White Bear Lake w stanie Minnesota to zwyczajny widok. Ale uwięziony w nim samochód marki Buick to, zdaniem miejscowych, "coś niezwykłego".

Auto uwięzione w zamarzniętym jeziorze. Właściciel zwleka, policjanci apelują

Auto uwięzione w zamarzniętym jeziorze. Właściciel zwleka, policjanci apelują

Źródło:
CBS News
Leki, psychodeliki i elektrowstrząsy. Jak naukowcy szukają źródła depresji

Leki, psychodeliki i elektrowstrząsy. Jak naukowcy szukają źródła depresji

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Ceny pączków w zbliżający się tłusty czwartek powinny zostać na stabilnym poziomie, pomimo, że koszty podstawowych produktów wykorzystywanych do ich smażenia, takich jak jaja, masło i mąka, wzrosły - ocenił BNP Paribas. Z kolei za cukier i olej piekarnie zapłacą mniej. Ile trzeba będzie zapłacić za pączki w zbliżający się Tłusty Czwartek?

Z lukrem, z konfiturą i te dietetyczne. Ile zapłacimy za pączki w Tłusty Czwartek?

Z lukrem, z konfiturą i te dietetyczne. Ile zapłacimy za pączki w Tłusty Czwartek?

Źródło:
PAP
Tak wytrenowano chińską AI

Tak wytrenowano chińską AI

Źródło:
tvn24.pl
Premium
Pan Schmidt daje żółtą kartkę, "księgowy" może stracić stołek. Dokąd zmierzają Niemcy?

Pan Schmidt daje żółtą kartkę, "księgowy" może stracić stołek. Dokąd zmierzają Niemcy?

Źródło:
tvn24.pl
Premium