Jarosław Józefowicz, Piotr Voelkel, Jarosław Kuba - to laureaci tegorocznej Nagrody Polskiej Rady Biznesu im. Jana Wejcherta. Dodatkowo nagordę specjalną otrzymało Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny.
Zakończyła się gala wręczenia Nagród Polskiej Rady Biznesu im. Jana Wejcherta
Na scenę wchodzą wszyscy laureaci
Nagrodę w imieniu stowarzyszenia obiera Piotr Wiślicki
Wyróżnienie zostało przyznane za rolę Stowarzyszenia w powstaniu Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, a w szczególności, za pozyskanie środków i stworzenie stałej wystawy pt. „1000 lat historii Żydów polskich”. Stowarzyszenie z powodzeniem wdrożyło nowatorskie rozwiązania w partnerstwie publiczno-prywatnym – gdzie idea obywatelska znalazła wsparcie miasta stołecznego Warszawy oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Organizacja ta zgromadziła niebagatelną kwotę 160 milionów złotych, aby stworzyć wystawę unikalną w skali światowej i znaną na całym świecie. Wystawę, która jest ważnym wydarzeniem kulturalnym i społecznym pokazującą istotny element historii Polski i wspólnego życia dwóch narodów na przestrzeni dziejów.
Nagrodę specjalną otrzymuje Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny
Teraz zostanie wręczona nagroda specjalna
Kiedy w regionie zapanowało strukturalne bezrobocie i 13 tys. osób straciło pracę postanowił wraz grupą podobnych sobie zapaleńców przywrócić do życia dinozaury, aby w ten sposób odmienić oblicze swojego regionu. Kapituła zdecydowała o przyznaniu Jarosławowi Kubie nagrody w kategorii ”Działalność Społeczna” doceniając wagę zainicjowanych przez jego stowarzyszenie przemian społeczno-ekonomicznych. W wyniku działań przeprowadzonych przez Stowarzyszenie „Bałt” mieszkańcy gminy własnymi siłami stworzyli od podstaw największe centrum rozrywki w Polsce (m.in. Park Jurajski), a gmina stała się atrakcją turystyczną odwiedzaną przez ponad 500 tysięcy turystów rocznie.
Kuba: jest wielu wspaniałych ludzi w Bałtowie, którzy są ojcami tego sukcesu
Kuba: żyjemy w niebywale ciekawych czasach. Te czasy nastawione są na pokonywanie wyzwań
Nagrodę otrzymuje Jarosław Kuba, związany ze Stowarzyszeniem „Bałt”, od wielu lat działa społecznie na terenie województwa świętokrzyskiego
Nagrodę w kategorii "Działalność Społeczna" wręczą prezes Polskiej Rady Biznesu, Zbigniew Niemczycki, Wojciech Kostrzewa, prezes zarządu i dyrektor generalny Grupy ITI oraz Aldona Wejchert.
Kolejną i ostatnią kategorią jest "Działalność Społeczna". Na antenie prezentacja nominowanych
Voelkel: kapituła to ludzie, których bardzo szanuję i podziwiam, cieszę się, że mogłem znaleźć u nich uznanie
Voelkel: panie prezydencie, widzi pan najszczęśliwszego człowieka na świecie
Piotr Voelkel został wyróżniony za innowacyjny, kreujący nowe standardy, humanistyczny sposób prowadzeniu biznesu, a jednocześnie zaangażowanie w sferę praktycznej edukacji, w tym zawodowej. Piotr Voelkel jest m.in. założycielem School of Form – pierwszej w Polsce międzynarodowej uczelni wyższej projektowania w odpowiedzi na ludzkie potrzeby, współwłaścicielem Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej oraz Wyższej Szkoły Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa, a także inicjatyw edukacyjnych dla najmłodszych. Jego szkoły nie boją się praktycznej wiedzy i współpracy z biznesem, co podnosi wartość rynkową ich absolwentów, a przez to ich szanse na rozwój kariery
Nagrodę otrzymuje Piotr Voelkel, twórca firm z grupy Vox działających w branży wykończenia i aranżacji wnętrz, ale także mecenas wielu projektów kulturalnych i edukacyjnych pozostających z bliskiej relacji z biznesem i gospodarczymi realiami
Za chwilę dowiemy się, kto dostanie nagrodę w kategorii "Wizja i Innowacja". Nagrodę w tej kategorii wręczą prezes Polskiej Rady Biznesu, Zbigniew Niemczycki, Victoria Wejchert oraz doktor Małgorzata Adamkiewicz, dyrektor generalny Grupy Adamed
Na antenie prezentowani są nominowani w kategorii "Wizja i Innowacja"
Kapituła wyróżniła Jarosława Józefowicza za determinację w dążeniu do celu i trafne decyzje biznesowe na przestrzeni lat oraz umiejętność prowadzenia odpowiedzialnego biznesu na skalę międzynarodową, gdzie skutecznie konkuruje z globalnymi potentatami jednocześnie poprawiając jakość życia swoich klientów. Toruńskie Zakłady Materiałów Opatrunkowych są producentem docenianych na całym świecie artykułów higienicznych i medycznych (bella, happy, seni, eva natura) sprzedawanych poprzez 54 spółki w 17 krajach, które zatrudniają łącznie 7600 osób.
Józefowicz: jestem dumny i szczęśliwy, że dzisiaj przed państwem reprezentuję załogę Toruńskich Zakładów Materiałów Opatrunkowych. Zespół ludzi w Polsce i na świecie, na 17 rynkach świata. Jestem szczęśliwy, dziękuję bardzo
Laureatem nagrody w kategorii "Sukces" jest Jarosław Józefowicz, wieloletni Prezes Toruńskich Zakładów Materiałów Opatrunkowych SA.
Kulczyk: laureat tegorocznej nagrody w kategorii "Sukces" uważa, że sukces to suma talentu, wysiłku, ciężkiej pracy wielu osób, których jest liderem. Ma odwagę, marzenia.
Jako pierwsza zostanie wręczona nagroda w kategorii "Sukces". Wręczą ją prezes Polskiej Rady Biznesu, Zbigniew Niemczycki, Victoria Wejchert oraz Dominika Kulczyk.
Na antenie prezentowany jest film z sylwetkami nominowanych w kategorii "Sukces"
Mioduski: ktoś mądry powiedział - jak już będziesz myślał, myśl odważnie. Tego życzę finalistom
Mioduski: naszym obowiązkiem, przedsiębiorców, polityków, organizacji takich jak Polska Rada Biznesu jest wspieranie młodych przedsiębiorców. Musimy tworzyć warunki dla młodych ludzi, by z Polską wiązali swoją przyszłość.
Mioduski: te osoby, które dzisiaj są nominowane zwykle nie są bohaterami pierwszego planu. Bardzo ciężką pracą i determinacją osiągają międzynarodowe sukcesy
Głos zabierze Dariusz Mioduski - przewodniczący kapituły
Komorowski: Jan Wejchert wyznaczył kierunki polskiej przedsiębiorczości swoją działalnością
Komorowski: posiadanie odważnej wizji idzie w parze z brakiem kompleksów
Komorowski: gdzie jak gdzie, ale w biznesie łaknienie sukcesu jest podstawą
Komorowski: cieszą opinie wygłaszane przez młodych ludzi, którzy poszli drogą przedsiębiorczości
Komorowski: najlepszym ambasadorem Polski jest polska gospodarka
Teraz głos zabierze prezydent Bronisław Komorowski
Niemczycki: coraz trudniej jest wybrać naszych zwycięzców spośród rosnącej liczby wspaniałych twórców naszych osiągnięć ekonomicznych
Niemczycki: nagroda im. Jana Wejcherta, którą dzisiaj wręczymy po raz 4, jest czcią i pamięcią naszego wybitnego przyjaciela. Przede wszystkim jest ona symbolem siły i przedsiębiorczości polskiej gospodarki.
Głos zabierze prezes Polskiej Rady Biznesu, Zbigniew Niemczycki
Na sali obecny jest prezydent Bronisław Komorowski
Jak podkreślają organizatorzy, wartości, które przyświecają nagrodzie ujęte są w trzech słowach: "Wierzyć. Działać. Dawać". Odpowiadają one trzem kategoriom, w których przyznawana jest nagroda: kategoria "Sukces" - dla osób, które wykazały się wyjątkowymi osiągnięciami biznesowymi; kategoria "Wizja i Innowacja" - dla osób, które prowadzą innowacyjne bądź wizjonerskie działania szczególnie warte wsparcia i promocji oraz kategoria "Działalność Społeczna" - dla osób, które odniosły spektakularny sukces w działalności społecznej.
Galę prowadzą Magdalena Mołek i Jarosław Kuźniar
Rozpoczynamy galę rozdania Nagród Polskiej Rady Biznesu im. Jana Wejcherta
W kategorii "Działalność Społeczna" • Paula Bruszewska, Social Wolves - prezes fundacji, która jest organizatorem akcji "Zwolnieni z Teorii". Jest to pierwsza w Polsce zespołowa, pozaszkolna olimpiada projektów społecznych dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych. W minionym roku ponad 7 tys. młodych Polaków z ponad tysiąca szkół ponadgimnazjalnych rozpoczęło własne projekty.
• Ksiądz Jan Kaczkowski, Puckie Hospicjum pw. św. Ojca Pio - organizator i dyrektor hospicjum oraz licznych projektów z nim związanych, doktor nauk teologicznych, bioetyk, vloger, osobowość i autorytet. Jego hospicjum stanowi wzorzec i punkt odniesienia dla innych placówek pod względem jakości i przyjazności pacjentom oraz ich rodzinom. Jest też inicjatorem angażowania w wolontariat hospicyjny tzw. trudnej młodzieży i osób skazanych, co została uznane za najbardziej innowacyjny projekt resocjalizacyjny w Europie i nagrodzone przez Radę Europy Kryształową Wagą Wymiaru Sprawiedliwości.
• Jarosław Kuba, Stowarzyszenie "Bałt" - od wielu lat działa na rzecz rozwoju obszarów wiejskich, przeciwdziałania strukturalnemu bezrobociu i towarzyszącej mu apatii społecznej. Organizacja, której szefował przez 12 lat zainicjowała szereg przemian społeczno-ekonomicznych, w wyniku których uruchomiono m.in. pierwszy w Polsce Park Jurajski, a gmina stała się atrakcją turystyczną odwiedzaną przez ponad 500 tys. turystów rocznie.
W kategorii "Wizja i Innowacja" • Mariusz Ciepły, LiveChat SA - twórca polskiego producenta oprogramowania komunikacyjnego dla biznesu działającego "w chmurze", z którego korzysta już ponad 10 tys. klientów korporacyjnych w 120 krajach świata. Firma notowana na GPW w Warszawie jest jedną z trzech największych na świecie w swojej branży.
• Marek Dziubiński, Medicalgorithmics - współtwórca założonej w 2005 roku spółki, która produkuje PocketECG - zaawansowane technologicznie, kieszonkowe urządzenie do zdalnej diagnostyki zaburzeń pracy serca. Notowana na GPW w Warszawie firma sprzedaje swoje rozwiązania w 90 proc. do USA.
• Piotr Voelkel, VOX Sp. z o.o. - twórca innowacyjnych firm z grupy Vox działających w branży budownictwa, wykończenia i aranżacji wnętrz, a także licznych uczelni jak m.in. Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej.
Finaliści nominowani do Nagrody Polskiej Rady Biznesu im. Jana Wejcherta: W kategorii "Sukces" • Leszek Gierszewski, Drutex S.A. - założyciel firmy, która zaczynała od produkcji siatek ogrodzeniowych, doniczek i gwoździ, a obecnie jest europejskim liderem branży stolarki okiennej. Produkuje ponad 5 tys. okien na dobę, zatrudnia ponad 2 tys. osób.
• Adam Góral, Asseco Poland S.A. - prezes największej polskiej firmy informatycznej liczącej się także na rynku globalnym. Notowana na giełdach w USA i Tel Awiwie grupa Asseco działa w ponad 40 krajach na całym świecie i zatrudnia ponad 17 tys. osób.
• Jarosław Józefowicz, Toruńskie Zakłady Materiałów Opatrunkowych S.A. - wieloletni prezes firmy, która jest producentem artykułów higienicznych i medycznych (bella, happy, seni, eva natura) sprzedawanych poprzez 54 spółki w 17 krajach, gdzie w sumie zatrudnia 7,6 tys. osób.
• Igor Klaja, OTCF sp. z o.o. - twórca marki 4F i założyciel firmy będącej producentem i importerem odzieży oraz akcesoriów sportowych. Firma w ciągu kliku lat szturmem zdobyła trudny rynek, odnosząc sukcesy nie mniejsze niż polscy olimpijczycy będący ambasadorami marki.
Nagrody Polskiej Rady Biznesu im. Jana Wejcherta to jedne z najbardziej prestiżowych nagród biznesowych w Polsce. Przyznawane są ludziom, którzy poprzez swoją działalność w sposób trwały i skuteczny zmieniają na lepsze otaczający nas świat. Osiągają to poprzez swoją działalność biznesową, naukową lub społeczną.
Zwycięzca każdej z trzech kategorii konkursowych otrzyma statuetkę autorstwa Alexandry Wejchert oraz 100 tys. zł nagrody pieniężnej.
Nominacje do IV edycji Nagrody Polskiej Rady Biznesu im. Jana Wejcherta były przyjmowane od końca października ubiegłego roku. Z kilkuset zgłoszeń Kapituła Nagrody, pod przewodnictwem Dariusza Mioduskiego, wybrała finalistów w każdej kategorii. W tym roku jest ich aż dziesięciu, ponieważ dwóch kandydatów w kategorii "Sukces" uzyskało noty ex-aequo.
Autor: eos / Źródło: tvn24
Źródło zdjęcia głównego: tvn24