Tajemnicze ogrody zostaną otwarte dla spacerowiczów

Rezerwat przyrody Skarpa Ursynowska
Tarasowe ogrody Pałacu Krasińskich
Źródło: Klemens Leczkowski/tvnwarszawa.pl

Zamknięte od niemal dekady tarasowe ogrody należącego do Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego Pałacu Krasińskich na Ursynowie zostaną udostępnione spacerowiczom. Przez wiele lat zabiegał o to jeden z dzielnicowych radnych Paweł Lenarczyk. Władze uczelni przekazały, że otwarcie nastąpi w kwietniu.

Pałac Rektorski SGGW powstał w XVIII wieku na zlecenie Izabeli Lubomirskiej z Czartoryskich. Niegdyś był siedzibą Juliana Ursyna Niemcewicza. Następnie przejęła i przebudowała go rodzina Krasińskich.

Kilka lat temu pałac przeszedł renowację. Władze uczelni odtworzyły też XIX-wieczny taras, fontannę i schody. Wyczyściły jezioro i sprowadziły specjalne gatunki roślin - takie jak kiedyś. Jednak od zakończenia rewitalizacji, czyli od 2016 roku, teren pozostaje zamknięty dla osób z zewnątrz.

- To ścisły rezerwat, a do ścisłego rezerwatu nawet ja nie mogę wchodzić. Będziemy krok po kroku prosić konserwatora zabytków i przyrody o wyłączenie tego terenu z rezerwatu. Wtedy prawo pozwoli na udostępnienie terenu każdemu, kto będzie tego chciał. To nie od nas zależy decyzja - mówił blisko dziewięć lat temu ówczesny rektor SGGW prof. Alojzy Szymański.

Kilka lat zabiegów radnego. Jest przełom

O udostępnienie ogrodów mieszkańcom oraz odwiedzającym Warszawę turystom przez wiele lat zabiegał ursynowski radny Paweł Lenarczyk. Kilka dni temu stowarzyszenie Otwarty Ursynów, którego członkiem jest Lenarczyk, poinformowało o przełomie w sprawie zamkniętego parku. W kwietniu ogrody zostaną otwarte dla odwiedzających.

"Nie byłoby to możliwe, gdyby nie świetna współpraca pomiędzy władzami uczelni i władzami samorządowymi dzielnicy Ursynów. Wielkie podziękowania należy złożyć obecnym władzom SGGW na czele z JM rektorem Michałem Zasadą, który doprowadził do zmiany w RDOŚ zasad korzystania z tego fragmentu Skarpy Warszawskiej. Wcześniej brak możliwości korzystania z tych ogrodów ograniczały przepisy prawa" - poinformował w ubiegłym tygodniu Otwarty Ursynów.

We wpisie zastrzeżono, że dokładny termin otwarcia zieleńca nie został jeszcze wyznaczony.

Do końca marca mają usunąć połamane drzewa

Jak ustalił lokalny portal halourysnow.pl, RDOŚ zgodził się na zmiany dotyczące korzystania z parku już dwa lata temu. Dlaczego wówczas go nie otwarto?

Cytowany przez portal rektor uczelni prof. Michał Zasada wyjaśnił, że "w wyniku silnych wiatrów w 2023 i 2024 r., na terenie ogrodów tarasowych wywróceniu i złamaniu uległo kilka drzew, stwarzających zagrożenie dla bezpieczeństwa ludzi i mienia".

- Większość złomów i wywrotów została usuniętych własnymi siłami. Dwa złomy grubych konarów, zawieszone kilka metrów nad ziemią, między drzewami, nad ścieżką są wyjątkowo trudne do usunięcia z uwagi na brak możliwości użycia podnośnika koszowego. Dopiero w czwartym postępowaniu przetargowym udało się wyłonić zewnętrznego wykonawcę tych prac. Termin usunięcia zagrożenia mija 31 marca - przekazał prof. Zasada.

Rektor wyraził nadzieję, że ogrody zostaną otwarte z początkiem kwietnia. Warunkiem, który postawił RDOŚ jest zamykanie ogrodów na noc, od godziny 22 do 6.

Czytaj także: