System zbudowany przez Prawo i Sprawiedliwość zapadnie się nawet nie ze względu na skuteczność opozycji, ale pod ciężarem łajdactwa, jakie ta partia funduje - powiedział w wywiadzie dla sobotniej "Gazety Wyborczej" szef Europejskiej Partii Ludowej, były przewodniczący Rady Europejskiej i były polski premier Donald Tusk.
Donald Tusk ocenił, że politycy Zjednoczonej Prawicy "teraz nie spoczną w wysiłkach, by rozwalić system do końca, bo wiedzą, że już stracili władzę".
"To tylko kwestia przesunięcia w czasie, ale PiS nie będzie rządzić w Polsce za cztery lata" - uznał były przewodniczący Rady Europejskiej.
Tusk: z miesiąca na miesiąc będzie narastał ich strach
Tusk wyraził przekonanie, że system zbudowany przez Prawo i Sprawiedliwość "zapadnie się nawet nie ze względu na skuteczność opozycji, ale pod ciężarem łajdactwa", jakie ta partia funduje. "Widać teraz każdego dnia, jak to zaczyna się kruszyć. Proszę sobie wyobrazić, jak z miesiąca na miesiąc będzie narastał ich strach. Strach tych, którzy teraz rozwalają system sędziowski, obrażają sędziów, szantażują ich, wyrzucają z pracy, organizują hejt przeciw nim. Ta władza najzwyczajniej w świecie boi się odpowiedzialności, i słusznie - jest wiele ewidentnych powodów do pociągnięcia wielu funkcjonariuszy tej władzy do odpowiedzialności karnej i procesowej" - ocenił Tusk.
"Nikt z nas nie chciałby, żeby Europa zajmowała się Polską jako pacjentem"
Tusk, odnosząc się do działań Fransa Timmermansa (który w nowej KE będzie odpowiadać za Europejski Zielony Ład), kiedy zaczynały się pierwsze postępowania dotyczące praworządności w 2016 roku, zaznaczył, że od pierwszego dnia do dziś miał i ma ambiwalentny stosunek do tego, co robi się w Brukseli wobec Polski.
"Niezależnie od idiotycznej retoryki PiS nikt z nas nie chciałby, żeby Europa zajmowała się Polską jako pacjentem" - stwierdził były premier. "Ale z drugiej strony bierność instytucji europejskich mogłaby oznaczać - i byłaby tak odbierana przez część Polaków - jako przyzwolenie na to, co się działo. Trzeba było robić wszystko dla chronienia polskiej reputacji" - powiedział. Podkreślił, że nikogo nie namawiał, by sprawa Polski trafiła na forum Rady Europejskiej, "ale Timmermansowi wystawiłbym bardzo pozytywną ocenę".
"Tym bardziej że przynajmniej wobec niego miałem stuprocentową pewność, że Polskę naprawdę lubi i cierpiał – trochę jak my wszyscy – patrząc, co się dzieje" - dodał.
Autor: js//rzw / Źródło: PAP, Gazeta Wyborcza
Źródło zdjęcia głównego: European Union