W pakistańskim Lahaur wydano zakaz prowadzenia zajęć szkolnych na świeżym powietrzu. Przyczyną jest utrzymujący się nad miastem smog - w tym tygodniu stężenie zanieczyszczeń przekroczyło normy ponad 20-krotnie. Problem ten jest szczególnie dotkliwy w okresie zimowym.
W środę miasto Lahaur na wschodzie Pakistanu znajdowało się na pierwszym miejscu w rankingu najsłabszej jakości powietrza według danych portalu IQAir. W metropolii odnotowano jakość powietrza uznaną za potencjalnie groźną dla zdrowia, a stężenie zanieczyszczeń ponad 20-krotnie przekroczyło normy bezpieczeństwa zalecane przez Światową Organizację Zdrowia (WHO).
Zimowy problem
Utrzymujący się nad miastem smog zmusił władze prowincji Pendżab do wydania zakazu prowadzenia zajęć szkolnych na świeżym powietrzu. Uczniowie będą ponadto rozpoczynali lekcje nieco później - w ten sposób unikną podróżowania do szkół w momentach największego ruchu drogowego. Rzecznik Departamentu Edukacji Szkolnej Pendżabu przekazał w piątek, że zakaz będzie obowiązywał od początku listopada do końca stycznia.
W zamieszkiwanym przez 14 milionów osób Lahaur smog jest szczególnie dotkliwy zimą - miasto jest nisko położone, przez co napływające nad nie zimne powietrze zatrzymuje emisje na poziomie gruntu. Sytuację pogarsza także sezonowe wypalanie traw przez rolników na obrzeżach miasta.
Jak przypomniała WHO, oddychanie toksycznym powietrzem ma katastrofalne konsekwencje zdrowotne. Długotrwałe narażenie może powodować udary, choroby serca, raka płuc i choroby układu oddechowego. Jest szczególnie niebezpieczne dla najmłodszych - według danych UNICEF prawie 600 milionów dzieci w Azji Południowej jest narażonych na wysoki poziom zanieczyszczenia powietrza.
Źródło: Reuters, AFP