Śnieg uwięził turystów, zginęło ponad 20 osób. Skończyła się akcja ratunkowa

Autor:
ps/dd
Źródło:
Al Jazeera, tvnmeteo.pl

Uratowano wszystkich pozostałych turystów, którzy utknęli w samochodach w północnym Pakistanie. Śnieg zasypał ich, gdy tłumnie przyjechali na własne oczy zobaczyć prawdziwą zimę w kurorcie Murree. Obfite opady śniegu nie są tam częstym zjawiskiem. Jak poinformowano w sobotę, zginęły co najmniej 22 osoby.

W niedzielę trwały prace w związku z oczyszczaniem dróg ze śniegu, aby dotrzeć do uwięzionych nadal osób. Władze poinformowały, że pod śniegiem było nadal około 400 samochodów. "Wszystkie pojazdy zostały sprawdzone i wszystkich ludzi przeniesiono do ośrodków pomocy" - przekazano w oświadczeniu.

Wojsko poinformowało, że w sobotę zapewniono opiekę medyczną ponad 300 turystom, a ponad tysiąc osób otrzymało jedzenie w ośrodkach pomocy humanitarnej. 

Zginęło ponad 20 osób

W sobotę lokalne władze informowały, że pod śniegiem zginęły co najmniej 22 osoby. To 10 mężczyzn, 10 dzieci i dwie kobiety. Zmarli z wychłodzenia lub w wyniku zatrucia tlenkiem węgla wdychanym w kabinach ich aut. Wśród ofiar śmiertelnych jest ośmioosobowa rodzina - policjant, jego żona i sześcioro dzieci. 

Niektóre z dróg zostały ponownie otwarte. Części z nich nie otworzono z powodu trwających prac porządkowych lub oblodzenia.

Chcieli zobaczyć, jak wygląda zima

Lokalne władze podały, że w ciągu kilkudziesięciu godzin spadło 1,2 metra śniegu, a temperatura spadła do -8 stopni Celsjusza.

Śnieg padał nieprzerwanie od wtorkowego wieczora. Od kilku dni miejscowość przyciągała turystów. Jak podała Al-Dżazira, w piątek i sobotę do miasteczka wjechało 157 tysięcy aut. Ze względu na ogromną liczbę odwiedzających, wiele samochodów utknęło na drogach.

Mimo ostrzeżeń władz turyści tłumnie przybyli, aby zobaczyć opady śniegu, które są niezwykłym zjawiskiem w tym małym turystycznym miasteczku, cieszącym się dużą popularnością wśród mieszkańców stolicy.

Położone na wysokości 2300 metrów n.p.m. Murree około 70 kilometrów na północny wschód od Islamabadu przylega do zboczy kilku wzgórz, a jego wąskie drogi dojazdowe są regularnie zakorkowane, nawet przy dobrej pogodzie.

Autor:ps/dd

Źródło: Al Jazeera, tvnmeteo.pl