Leptospiroza na rajskiej wyspie. Coraz więcej przypadków zakażeń
Na Mauritiusie odnotowuje się coraz więcej przypadków leptospirozy u ludzi - choroby zakaźnej, przenoszonej przez szczury. Od początku roku stwierdzono dwadzieścia zakażeń. Gryzonie uznawane są na wyspie za prawdziwą plagę.
Od początku roku na Mauritiusie wykryto dwadzieścia przypadków zakażenia się leptospirozą - poinformowało w poniedziałek ministerstwo zdrowia tego wyspiarskiego kraju.
Leptospiroza to choroba bakteryjna, przenoszona przez kontakt z wodą zanieczyszczoną moczem szczurów, która może dostać się do organizmu przez oczy, nos, usta lub popękaną skórę. Choroba objawia się wysoką gorączką, której towarzyszą dreszcze, bóle głowy oraz mięśni i stawów. Leptospiroza może prowadzić do chorób i powikłań nerek, wątroby lub płuc. Łatwo można się jej nabawić, biorąc prysznic, zwłaszcza na plaży, ale również przechodząc boso przez jakikolwiek zbiornik ze stojącą wodą, o co nie trudno na wyspie, gdzie deszcz jest zjawiskiem niemal codziennym.
W przypadku wystąpienia objawów leptospirozy zaleca się natychmiastowe udanie się do ośrodka zdrowia.
Nie tylko na Mauritiusie
Z leptospirozą zmaga się również sąsiednia, należąca do Francji, wyspa Reunion. Od początku roku odnotowano tam już 204 przypadki tej choroby, a z tygodnia na tydzień jest ich coraz więcej. Na wyspie zamknięto niektóre przedszkola i szkoły, w których dostrzeżono ślady szczurów.
Szczury są plagą Mauritiusa, którego znaczna część pokryta jest polami trzciny cukrowej, gdzie gryzonie te znajdują doskonałe schronienie i pokarm. Zwierzęta nie tylko roznoszą choroby, czynią też spustoszenie w populacji ptaków i żółwi. Według niektórych naukowców, dziesiątkując populacje małych ptaków morskich, zagrażają również rafie koralowej Oceanu Indyjskiego, w budowie której ptaki te odgrywają kluczową rolę.
Autorka/Autor:dd
Źródło: PAP, defimedia.info
Źródło zdjęcia głównego: fokke baarssen/Shutterstock
Podziel się
- Podziel się
- Tweetnij
- Wyślij znajomemu
Trwające właśnie letnie przesilenie rozpoczyna piękny czas. Jednocześnie zaczynamy jednak przyglądać się kociołkowi śródziemnomorskiemu i szacować, jak realne może być majaczące zwykle o tej porze widmo powodzi. W oparciu o kształtującą się w ostatnich tygodniach cyrkulację powietrza nad Europą - raz z północy, raz z południa - możemy pokusić się o stwierdzenie, że tegoroczne wakacje w Polsce będą typowe: przyjemne, bez długiej suszy i fal gorąca zmieniających lato w piekło.
Lato "utkane z fal gorąca i chłodu". Co mówią modele?
Choć samo Boże Ciało nie dopisało, jeśli chodzi o temperaturę, to kolejne dni nam to wynagrodzą. W weekend będzie bardzo ciepło, a miejscami nawet upalnie. Po niedzieli w niektórych częściach kraju popada, ale wartości na termometrach nadal będą wysokie.
Weekend z wysokimi temperaturami. Po niedzieli popada
Pogoda na jutro, czyli na sobotę 21.06. Noc przywita nas pogodnym niebem, ale w północnej Polsce może dość silnie wiać. W dzień aura ma sprzyjać spędzaniu czasu na świeżym powietrzu - będzie słonecznie, a termometry pokażą do 28 stopni Celsjusza.
Pogoda na jutro - sobota 21.06. Pogodna noc, w dzień do 28 stopni
Lot Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego w kosmos musi poczekać. Start misji Axiom-4, początkowo zaplanowany na 29 maja 2025 roku, był już wielokrotnie przekładany z powodu warunków pogodowych i problemów technicznych. O opóźnieniach w lotach kosmicznych i towarzyszących im procedurach opowiadał w rozmowie z tvnmeteo.pl popularyzator nauki doktor Tomasz Rożek.
Dlaczego lot Polaka w kosmos odsuwa się w czasie? "To skomplikowane"
Podwodne łąki trawy morskiej w Morzu Śródziemnym są zagrożone przez działalność człowieka. To mało znane środowiska, które zapewniają szereg korzyści zarówno zwierzętom, jak i ludziom. Naukowcy zanurzyli się pod wodę, aby ocenić straty wywołane przez ruch turystyczny i rybołówstwo.
Planowany na niedzielę start misji Ax-4 z polskim astronautą Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim został odwołany, by dać dodatkowy czas na analizę sytuacji na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej - podała NASA. Ma to związek z wyciekiem w rosyjskim module Zwiezda.
Start misji z polskim astronautą odwołany. Potrzebny jest "dodatkowy czas"
Komary latem potrafią być prawdziwym utrapieniem. Osoby, które nie cierpią tych uciążliwych owadów, z pewnością ucieszą się z tego, że w tym roku powinno być ich mniej. Ekspert z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie wyjaśnia, czemu tego lata komary mogą nam dać spokój.
Co z komarami w tym roku? Ekspert o tym, co nas czeka
W centralnych i południowych Chinach ogłoszono pierwsze w tym roku czerwone alerty. Wszystko w związku ze zbliżającym się corocznym monsunem w Azji Wschodniej. Intensywne opady już wyrządziły ogromne szkody, a do kraju zbliża się kolejna porcja ulew.
Monsun przybiera na sile. Pierwsze takie ostrzeżenia w tym roku
Martwa foka została znaleziona na plaży w Sarbinowie (woj. zachodniopomorskie). Informację otrzymaliśmy na Kontakt24. Jak wyjaśnił Sebastian Warszewski z Błękitnego Patrolu WWF, w czwartek do służb wpłynęło kilka podobnych zgłoszeń.
Bałtyk wyrzucił na brzeg kilka martwych fok. Dlaczego zginęły
Metan, będący gazem cieplarnianym, stanowi zagrożenie dla klimatu na Ziemi. Jak sugerują nowe badania, dla niektórych istot żyjących w głębi oceanu stanowi jednak pożywny posiłek. CNN pisze o odkryciu "pierwszych pająków morskich napędzanych metanem". Co ciekawe, nie żywią się nim same - w pozyskiwaniu pokarmu wykorzystują mikroskopijnych pomocników.
Tuż przed północą w poniedziałek niebo nad Polską rozświetlił bolid, czyli jasny meteor. Zjawisko zarejestrowały stacje obserwacyjne sieci Skytinel. Jak przekazali eksperci, na Ziemię mogły spaść fragmenty skał kosmicznych w postaci meteorytów.
Kula ognia nad Polską. Jej fragmenty mogły spaść na Ziemię
Przyczyną eksplozji rakiety Starship od SpaceX mogła być awaria zbiornika na azot - przekazał w mediach społecznościowych Elon Musk. Gigantyczny pojazd wybuchł w środę podczas rutynowego testu. Jak przekazała firma, maszyna "doświadczyła poważnej anomalii".
Eksplozja megarakiety Starship. Elon Musk o przyczynie
Ostatnia erupcja Lewotobi Laki-laki na wyspie Flores w Indonezji wymusiła kolejne ewakuacje mieszkańców oraz spowodowała utrudnienia w ruchu lotniczym. Wulkan jest jednak niespokojny od wielu miesięcy, co w negatywny sposób wpływa na lokalną społeczność. Niektórzy musieli przeprowadzić się do schronisk.
Żyją w schronisku od miesięcy, bo na ich domy spada popiół
W środę temperatura w Hiszpanii przekroczyła 40 stopni Celsjusza. W związku z upałami w części kraju pierwszy raz w tym sezonie wydano czerwone ostrzeżenia, czyli najwyższego stopnia. W czwartek również ma być gorąco, dodatkowo prognozowane są groźne burze.
Ponad 40 stopni, pierwsze czerwone alerty
Kucyk bez kopytka urodził się w stanie Wirginia. Udzielenie pomocy zwierzęciu nie należało do łatwych, źrebak należał bowiem do półdzikiego stada. Samiczka otrzymała protezę i chociaż nigdy nie będzie mogła wrócić na wolność, znalazła kochającą, przyszywaną rodzinę.
Kucyk urodził się bez kopytka. "Ta klaczka zasługuje na wszystko, co najlepsze"
Papież Leon XIV spędzi większość lipca w rezydencji w Castel Gandolfo. To sposób na ucieczkę przed wysokimi temperaturami, jakie panują latem w Rzymie. Gorąco było już w zeszły weekend, kiedy to termometry w Wiecznym Mieście pokazały ponad 36 stopni Celsjusza.
Papież Leon XIV opuści Watykan, by schronić się przed skwarem
Azjatyckie brunatnice z gatunku undaria pierzastodzielna pojawiły się na plażach w Portugalii - alarmują lokalni biolodzy. Obecność glonów wakame, które w kuchni japońskiej są przysmakiem, zaobserwowano szczególnie na północno-zachodnim wybrzeżu. Eksperci ostrzegają, że te egzotyczne organizmy są groźne dla miejscowych ekosystemów.
Japoński przysmak pojawił się na plażach Portugalii. To nie są dobre wieści
Nieopodal niemieckiego Lipska trwają poszukiwania wielkiego dzikiego kota, który od kilku dni grasuje po okolicy. Eksperci przypuszczają, że może być to puma. Władze zaapelowały do mieszkańców o zachowanie ostrożności.
Wielki dziki kot widziany w pobliżu Lipska. "Na 80 procent puma"
Niedźwiedź czarny wdarł się do jednego z domów w kalifornijskim mieście Monrovia w Stanach Zjednoczonych. Drapieżnik był niewzruszony obecnością kobiety i jej 17-letniego psa, po splądrowaniu kuchni ze spokojem opuścił budynek. Jak się okazuje, nie była to pierwsza taka jego wizyta w okolicy.
Niedźwiedź plądrował domy w Kalifornii. Nagranie
W poniedziałek mocno padało na Podhalu. Obfite opady deszczu doprowadziły do lokalnych podtopień na terenie gminy Kościelisko. Strażacy mieli pełne ręce roboty, ich działania polegały głównie na udrażnianiu przepustów i zabezpieczaniu domów przed zalaniem.
Zalane budynki i piwnice w gminie Kościelisko
Astronomowie wykryli lód zawierający półciężką wodę wokół młodej gwiazdy, przypominającej wczesne etapy formowania się Słońca. Odkrycie dokonane przy użyciu Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba rzuca nowe światło na pochodzenie wody w Układzie Słonecznym i poza nim.