Pogoda na jutro - wtorek 19.10. Dużo chmur, miejscami opady deszczu. Na termometrach do 17 stopni

Źródło:
tvnmeteo.pl
Pogoda na noc 20/21.05
Pogoda na noc 20/21.05tvnmeteo.pl
wideo 2/5
Pogoda na jutro 19.10

Pogoda na wtorek, 19 października, zapowiada się następująco: noc przyniesie w części kraju lekki mróz oraz gęste mgły. Te miejscami mogą osadzać szadź. Wtorek przyniesie duże zachmurzenie, a lokalnie deszcz.

Pogoda na noc 18-19.10: w pasie od Pomorza Zachodniego, przez Ziemię Łódzką po Podkarpacie, aura okaże się pochmurna. Możliwe są słabe opadu deszczu i mżawki. Spadnie do trzech litrów wody na metr kwadratowy. Na pozostałym obszarze Polski możemy liczyć na rozpogodzenia do zachmurzenia umiarkowanego i małego - padać jednak nie powinno.

Lokalnie na Podlasiu oraz Warmii i Mazurach prognozowane są silne zamglenia oraz mgły ograniczające widzialność do 200-400 metrów. Nad ranem mgły mogą osadzać szadź. Na termometrach zobaczymy minimalnie od -1 do 0 stopni Celsjusza w rejonie Suwałk i Białegostoku do 6-8 st. C na pozostałym obszarze kraju. Wiatr na zachodzie będzie słaby południowo-zachodni, na wschodzie i w centrum - zmienny.

Pogoda na wtorek, 19.10

Pogoda na wtorek 19 października: we wtorek 19.10 początkowo na północy, południowym wschodzie oraz częściowo w centrum kraju zachmurzenie będzie duże i całkowite ze słabymi opadami deszczu. Strefa opadów przemieści się w ciągu dnia nad obszar północno-wschodniej Polski. Spadnie do dwóch litrów na metr kwadratowy. Na pozostałym obszarze kraju zachmurzenie okaże się duże z przejaśnieniami, narastające w ciągu dnia od zachodu do całkowitego. Większe przejaśnienia spodziewane są głównie na południu kraju.

Temperatura wyniesie od 8-10 st. C na północnym wschodzie do 14-16 st. C na południu, zachodzie i w centrum Polski. We Wrocławiu termometry mogą pokazać nawet 17 st. C. Powieje umiarkowany, południowo-zachodni wiatr. W górach i na Wybrzeżu okaże się porywisty, rozpędzi się do 50 kilometrów na godzinę.

Prognoza pogody na wtorek 19.10
Prognoza pogody na wtorek 19.10tvnmeteo.pl

Warunki biometeo we wtorek, 19.10

Wilgotność powietrza we wtorek będzie największa na północnym wschodzie kraju - sięgnie 90 procent lub przekroczy tę granicę. Na pozostałym obszarze utrzyma się w okolicach 80 procent. W północno-wschodniej oraz centralnej Polsce, a także na wschodzie kraju warunki biometeo będą neutralne. W pozostałych regionach aura wpłynie negatywnie na nasze samopoczucie.

Warunki biometeo we wtorek 19.10
Warunki biometeo we wtorek 19.10tvnmeteo.pl

Pogoda na noc - Warszawa

W ciągu nocy prognozowane jest duże i całkowite zachmurzenie ze słabymi opadami deszczu i mżawki z przerwami. Na termometrach zobaczymy nie mniej niż 8 st. C. Wiatr będzie słaby, zmienny. Ciśnienie w Warszawie o północy wyniesie 1013 hektopaskali i będzie spadać.

Pogoda na jutro - Warszawa

Początkowo duże i całkowite zachmurzenie ze słabymi, zanikającymi opadami deszczu. W drugiej części dnia pojawią się przejaśnienia. Padać nie będzie. Termometry wskażą do 13 st. C. Powieje umiarkowany, południowo-zachodni wiatr. Ciśnienie w Warszawie w południe 1011 hPa i będzie spadać.

Pogoda na noc - Trójmiasto

Zachmurzenie duże i całkowite z opadami deszczu nad ranem. Temperatura minimalna wyniesie 7 st. C. Wiatr będzie umiarkowany, południowo-wschodni. Ciśnienie o północy wyniesie 1024 hPa i będzie spadać.

Pogoda na jutro - Trójmiasto

Zachmurzenie duże i całkowite, nad ranem z zanikającym deszczem. Na termometrach zobaczymy nie więcej niż 11 st. C. Wiatr będzie umiarkowany, południowo-zachodni. Ciśnienie w południe wyniesie 1020 hPa i będzie spadać.

Pogoda na noc - Poznań

Zachmurzenie umiarkowane i duże. Na ogół nie powinno padać, jednakże początkowo jest możliwy słaby, symboliczny deszcz. Termometry pokażą najwyżej 7 st. C. Wiatr będzie słaby, południowo-zachodni. Ciśnienie o północy wyniesie 1013 hPa i będzie spadać.

Pogoda na jutro - Poznań

Zachmurzenie duże, padać nie powinno. Na termometrach zobaczymy w najcieplejszej chwili 16 st. C. Powieje umiarkowany, południowo-zachodni wiatr. Ciśnienie w południe wyniesie 1010 hPa i będzie spadać.

Pogoda na noc - Wrocław

Zachmurzenie będzie umiarkowane, przejściowo małe. Padać nie powinno. Temperatura osiągnie w najchłodniejszym momencie 6 st. C. Wiatr będzie słaby, południowy. Ciśnienie o północy wyniesie 1011 hPa i będzie spadać.

Pogoda na jutro - Wrocław

Zachmurzenie duże, a nawet całkowite. Padać nie będzie. Termometry wskażą maksymalnie 17 st. C. Wiatr okaże się słaby i umiarkowany, południowo-zachodni. Ciśnienie w południe wyniesie 1007 hPa i będzie spadać.

Pogoda na noc - Kraków

Zachmurzenie umiarkowane. Nie padać. Na termometrach zobaczymy minimalnie 7 st. C. Zmienny wiatr będzie słaby. Ciśnienie o północy wyniesie 1000 hPa i będzie spadać.

Pogoda na jutro - Kraków

Prognozowane jest umiarkowane, a przejściowo duże zachmurzenie. Deszcz się nie pojawi. Temperatura osiągnie maksymalnie 15 st. C. Powieje słaby, zmienny wiatr. Ciśnienie w południe wyniesie 998 hPa i będzie spadać.

Warunki drogowe we wtorek 19.10
Warunki drogowe we wtorek 19.10tvnmeteo.pl

Autorka/Autor:dd

Źródło: tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Gdzie jest burza? We wtorek 21.05 po południu nad Polską pojawiły się wyładowania atmosferyczne. Według prognoz w ciągu kolejnych gwałtownych zjawisk będzie przybywać. Sprawdź, gdzie jest burza, i śledź aktualną sytuację pogodową na tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Słychać pierwsze grzmoty

Gdzie jest burza? Słychać pierwsze grzmoty

Źródło:
tvnmeteo.pl

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia przed burzami. We wtorek największe ryzyko wystąpienia gwałtownych zjawisk jest we wschodniej i północno-wschodniej części kraju. Możliwe są bardzo silne opady deszczu i grad - zapowiada IMGW. W dwóch województwach ogłoszono ostrzeżenia drugiego stopnia.

Tu dziś będzie groźnie. Wydano ostrzeżenia drugiego stopnia

Tu dziś będzie groźnie. Wydano ostrzeżenia drugiego stopnia

Źródło:
IMGW

Wielkopolscy strażacy interweniowali prawie 200 razy w związku z poniedziałkowymi burzami. Większość wyjazdów dotyczyła usuwania skutków nawałnicy w Gnieźnie. Na ulicach od intensywnego gradobicia zrobiło się biało, a wiele z nich zostało zalanych. Jedna osoba została poszkodowana. We wtorek gwałtowne burze z ulewami mają występować we wschodniej Polsce, IMGW wydał ostrzeżenia.

"Godzinę trwała ta nawałnica. Deszcz zaczął padać, a później grad. Wszystko razem"

"Godzinę trwała ta nawałnica. Deszcz zaczął padać, a później grad. Wszystko razem"

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Silna burza gradowa nawiedziła w poniedziałek Gniezno. Zrobiło się biało jak od śniegu, a w wyniku ulewy zalane były ulice i budynki. Trwa sprzątanie i liczenie strat. Jak mówiła na antenie TVN24 synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek, zaczął się okres "typowo letni, z krótkotrwałymi, ale bardzo niebezpiecznymi burzami".

"Mieliśmy sytuację, która przypomina ulewy w górach". Co się stało w Gnieźnie

"Mieliśmy sytuację, która przypomina ulewy w górach". Co się stało w Gnieźnie

Źródło:
tvnmeteo.pl, TVN24, IMGW

W południowo-wschodnich lasach tropikalnych Meksyku znajdowane są martwe małpy, które spadły z drzew - informują lokalne media. Naliczono już ponad 80 osobników. Śmierć zwierząt powiązano z trwającą falą upałów.

Ponad 80 martwych małp pod drzewami

Ponad 80 martwych małp pod drzewami

Źródło:
Reuters, El Heraldo De Tabasco

Rośnie liczba ofiar śmiertelnych trwającej od początku maja ogromnej powodzi w stanie Rio Grande do Sul na południu Brazylii. Zginęło prawie 160 osób, niemal 90 osób jest poszukiwanych - podały władze. Utrzymujące się opady i wysoka woda doprowadziły do pojawienia się drapieżnych zwierząt na zalanych ulicach miast tego regionu.

"Jakby jeszcze było mało powodzi, to pojawiły się żakare"

"Jakby jeszcze było mało powodzi, to pojawiły się żakare"

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Pogoda na dziś. Wtorek 21.05 zapowiada się z pochmurną, deszczową, a nawet burzową aurą. Wyładowaniom znów mogą towarzyszyć ulewy. Termometry pokażą nawet 28 stopni. Jeśli chodzi o warunki biometeo, to okażą się one niekorzystne w całej Polsce.

Pogoda na dziś - wtorek 21.05. Blisko upału, pojawią się burze

Pogoda na dziś - wtorek 21.05. Blisko upału, pojawią się burze

Źródło:
tvnmeteo.pl

We Włoszech nieopodal Neapolu doszło w poniedziałek do trzęsienia ziemi. Jeden z odnotowanych wstrząsów miał 4,4 stopnia w skali Richtera i był najsilniejszym od 40 lat w tym rejonie. Wielu ludzi wyszło na ulice, ze sklepowych półek posypały się produkty, doszło też do niewielkich uszkodzeń budynków.

Trzęsienie ziemi w okolicy Neapolu. Najsilniejsze od kilku dekad

Trzęsienie ziemi w okolicy Neapolu. Najsilniejsze od kilku dekad

Źródło:
Repubblica, PAP

Naukowiec z Brazylii prowadził badania nad jadowitymi wężami poprzez... wielokrotne nadeptywanie na nie. Celem było sprawdzenie, w jakich sytuacjach są najbardziej skłonne do ataku. Wężom nic się nie stało - w przeciwieństwie do samego badacza.

Nadepnął na grzechotniki ponad 40 tysięcy razy

Nadepnął na grzechotniki ponad 40 tysięcy razy

Źródło:
Science, dw.com, ADW

Nie żyje 23-letni wspinacz, poszukiwany przez kilka dni po tym, jak zaginął w Górach Skalistych w Stanach Zjednoczonych - poinformowały władze Parku Narodowego Gór Skalistych. W dniu, w którym wysłał ostatnią wiadomość, przez park przeszły silne burze. Wstępne dochodzenie wykazało, że mężczyzna "spadł z dużej wysokości".

Burza zaskoczyła go w górach, 23-latek "spadł z dużej wysokości"

Źródło:
CNN, tvn24.pl

Niedziela w wielu częściach kraju była burzowa. W okolicach miejscowości Grzędzice (województwo zachodniopomorskie) pojawiła się trąba powietrzna, na szczęście obyło się bez zniszczeń. Intensywne opady deszczu w Toruniu doprowadziły do podtopień.

Trąba powietrzna na Pomorzu Zachodnim

Trąba powietrzna na Pomorzu Zachodnim

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, PAP

Kulminacja fali powodziowej przetacza się przez zachodnie Niemcy. W powodziach zginęła co najmniej jedna osoba. Na rozwój sytuacji z niepokojem czekają mieszkańcy Saary i Nadrenii-Palatynatu, gdzie w kolejnych dniach spodziewane są dalsze ulewy.

Pierwsza ofiara śmiertelna powodzi w Niemczech. Ulewy mają powrócić

Pierwsza ofiara śmiertelna powodzi w Niemczech. Ulewy mają powrócić

Źródło:
tagesschau.de, RTL, SWR

Po weekendzie na termometrach zobaczymy prawie 30 stopni. Co jeszcze czeka nas w pogodzie? Sprawdź autorską długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: gorący początek tygodnia. Co dalej?

Pogoda na 16 dni: gorący początek tygodnia. Co dalej?

Źródło:
tvnmeteo.pl

Tornada, burze pyłowe i podmuchy wiatru sięgające powyżej 130 kilometrów na godzinę - takie zjawiska pojawiły się w niedzielę nad stanem Kansas. Gwałtowna aura spowodowała poważne przerwy w dostawie prądu.

Chmura pyłu zasłoniła niebo, uderzył huraganowy wiatr

Chmura pyłu zasłoniła niebo, uderzył huraganowy wiatr

Źródło:
Reuters, KWCH

Śliniki luzytańskie mogą stanowić zagrożenie dla populacji wilków. Chociaż te inwazyjne ślimaki wyglądają niegroźnie, są wektorami wielu groźnych patogenów. Nie przepadają za nimi również rolnicy.

Ten ślimak skolonizował Polskę. "Choć trudno w to uwierzyć, może być zagrożeniem dla wilka!"

Ten ślimak skolonizował Polskę. "Choć trudno w to uwierzyć, może być zagrożeniem dla wilka!"

Źródło:
Karkonoski Park Narodowy, GDOŚ, WCVM

Mikroplastik został znaleziony w ludzkich i psich jądrach. Badanie amerykańskich naukowców wskazało, że w tkankach męskiego układu rozrodczego mogą gromadzić się spore ilości tworzyw sztucznych. Ich obecność może powodować problemy z płodnością.

Składnik toreb i butelek przenika do jąder

Składnik toreb i butelek przenika do jąder

Źródło:
PAP, UNM

Bolid przemknął w niedzielną noc po niebie nad Portugalią. Jego spaleniu w atmosferze towarzyszył efektowny rozbłysk, który na kilka chwil zabarwił niebo na niebiesko. Fragmenty kosmicznej skały prawdopodobnie spadły na ląd.

Błękitna kula ognia zmieniła noc w dzień

Błękitna kula ognia zmieniła noc w dzień

Źródło:
Publico

Pogoda zachęca do leśnych wycieczek, jednak w ten weekend lepiej zrezygnować z takiego sposobu spędzania czasu. Służby ostrzegają, że ściółka w lasach jest bardzo sucha i podatna na najmniejsze źródło ognia, które może wywołać pożar. Co zrobić, jeżeli zobaczymy, że w lesie wybuchł ogień?

Co robić, gdy zauważy się pożar lasu

Co robić, gdy zauważy się pożar lasu

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl

Zmiany klimatu negatywnie oddziałują na ludzi z chorobami mózgu - twierdzą brytyjscy naukowcy na łamach pisma "Lancet Neurology". Z badań wynika, że szczególnie niebezpieczne są ekstrema związane z temperaturą powietrza i jej duże wahania.

Zbadali wpływ zmian klimatu na chorych. Ci pacjenci są szczególnie narażeni

Zbadali wpływ zmian klimatu na chorych. Ci pacjenci są szczególnie narażeni

Źródło:
PAP

Kleszcz afrykański, nazywany też wędrownym, pojawił się w Europie, a być może także w Polsce. Maciej Grzybek z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego wyjaśnił na antenie TVN24, że badanie obecności tego pajęczaka w naszym kraju jest ważne ze względu na przenoszone przez niego choroby. Jak opowiadał, każdy z nas może pomóc w poszukiwaniach.

Kleszcz afrykański. Ekspert o tym, jak poważne stanowi zagrożenie

Kleszcz afrykański. Ekspert o tym, jak poważne stanowi zagrożenie

Źródło:
TVN24, tvnmteo.pl

W zeszłym tygodniu Ziemia doświadczyła burzy geomagnetycznej, która zaowocowała zorzami polarnymi widocznymi nawet stosunkowo blisko równika. W rozmowie z tvnmeteo.pl Helena Ciechowska z Centrum Badań Kosmicznych PAN wyjaśniła, jak powstają "światła północy" i dlaczego od pewnego czasu są szczególnie efektowne.

"Wygląda na to, że zaczynamy maksimum cyklu słonecznego"

"Wygląda na to, że zaczynamy maksimum cyklu słonecznego"

Źródło:
livescience.com, tvnmeteo.pl, scientificamerican.com

Ogromna wirująca kolumna piasku przemknęła przed jednym z hoteli w Jakuszycach (województwo dolnośląskie). Na Kontakt 24 otrzymaliśmy nagranie z monitoringu, na którym ją widać. To tak zwany diabełek pyłowy.

"Małe tornado przed hotelem". Nagranie

"Małe tornado przed hotelem". Nagranie

Źródło:
Kontakt 24

W wodach Odry zaobserwowano wzrost złotej algi - poinformował w piątek Zespół Zarządzania Kryzysowego Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Jak czytamy komunikacie, "przypisano pierwszy stopień zagrożenia dla punktu powyżej Wrocławia w Łanach".

Złota alga w Odrze. Ogłoszono pierwszy stopień zagrożenia

Złota alga w Odrze. Ogłoszono pierwszy stopień zagrożenia

Źródło:
PAP

Pampasowiec grzywiasty wrócił na wolność w Argentynie. Zwierzę zostało znalezione w jednym z argentyńskich miast w grudniu ubiegłego roku, gdzie błąkało się po ulicach. Przyrodnicy wyjaśnili, że ze względu na zmiany klimatyczne i niszczenie siedlisk zwierzęta te są zmuszone do poszukiwania nowych terytoriów.

W mieście znaleziono "lisa na szczudłach". Teraz wrócił na wolność

W mieście znaleziono "lisa na szczudłach". Teraz wrócił na wolność

Źródło:
Reuters, ADW

W nocy z czwartku na piątek z kosmodromu w Plesiecku wystartowała rakieta Sojuz 2. Z naszego kraju nie było widać momenty startu i towarzyszącej mu charakterystycznej chmury gazów wylotowych, ale wielu osobom udało się zaobserwować deorbitację jednego z członów rakiety.

Tak wyglądał start Sojuza. "Niezła przygoda i cenna lekcja dla nas wszystkich"

Tak wyglądał start Sojuza. "Niezła przygoda i cenna lekcja dla nas wszystkich"

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, "Z głową w gwiazdach", Kontakt 24

Trwa walka z ogniem szalejącym w kanadyjskiej prowincji Alberta. Chociaż w nocy z czwartku na piątek spadł deszcz, który ograniczył rozprzestrzenianie się płomieni, zagrożenie pożarowe wciąż jest wysokie. Strażacy przewidują, że ogień może płonąć przez wiele tygodni, a nawet miesięcy.

"Ten pożar będzie trwał tygodnie, a nawet miesiące"

"Ten pożar będzie trwał tygodnie, a nawet miesiące"

Źródło:
Reuters, CBC, Fort McMurray Today

Archeolodzy w niemieckiej Bawarii odkopali szkielet mężczyzny liczący sobie 6800 lat. Przedmioty znalezione w grobie sugerują, że mógł on być ważnym członkiem swojej społeczności.

W Niemczech znaleziono szkielet sprzed 6800 lat

W Niemczech znaleziono szkielet sprzed 6800 lat

Źródło:
Reuters, spiegel.de