Przed mieszkańcami południowej i południowo-wschodniej Polski niebezpieczne godziny. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed gwałtownymi burzami z porywami wiatru osiągającymi nawet 100 kilometrów na godzinę. Może padać grad o średnicy nawet czterech centymetrów, istnieje również ryzyko wystąpienia trąb powietrznych. W kilku województwach obowiązują ostrzeżenia IMGW drugiego stopnia.
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) wydał ostrzeżenia meteorologiczne drugiego stopnia w trzystopniowej, rosnącej skali.
Ostrzeżenia IMGW drugiego stopnia - burze
Ostrzeżenia drugiego stopnia przed burzami obowiązują w województwach:
- dolnośląskim, w powiatach: kłodzkim, ząbkowickim, strzelińskim, oławskim;
- opolskim;
- śląskim;
- małopolskim, poza powiatami: tatrzańskim, nowotarskim, nowosądeckim, Nowy Sącz, gorlickim;
- świętokrzyskim, w powiatach: buskim, kazimierskim, pińczowskim, kieleckim, Kielce, jędrzejowskim, włoszczowskim;
- łódzkim, w powiecie radomszczańskim.
Prognozowane są tam burze, którym miejscami będą towarzyszyć bardzo silne opady deszczu od 20 do 35 litrów na metr kwadratowy oraz porywy wiatru do 90 kilometrów na godzinę, lokalnie do 100 km/h. W niektórych miejscach spadnie grad.
Ostrzeżenia będą ważne do godziny 9 w piątek. Zjawiska o największym natężeniu mają wystąpić późno wieczorem i w pierwszej części nocy.
Ostrzeżenia IMGW pierwszego stopnia - burze
Dla większego obszaru Polski zostały wydane ostrzeżenia niższego stopnia w związku z burzami. Dotyczą województw:
- dolnośląskiego, powiatów: karkonoskiego, Jelenia Góra, kamiennogórskiego, jaworskiego, świdnickiego, wałbrzyskiego, Wałbrzych, dzierżoniowskiego, wrocławskiego, Wrocław, średzkiego, oleśnickiego;
- wielkopolskiego, powiatu kępińskiego;
- łódzkiego, powiatów: wieruszowskiego, wieluńskiego, pajęczańskiego, bełchatowskiego, piotrkowskiego, Piotrków Trybunalski, opoczyńskiego;
- świętokrzyskiego, powiatów; koneckiego, skarżyskiego, starachowickiego, ostrowieckiego, opatowskiego, sandomierskiego, staszowskiego;
- małopolskiego, powiatów: tatrzańskiego, nowotarskiego, nowosądeckiego, Nowy Sącz, gorlickiego;
- podkarpackiego;
- lubelskiego;
- mazowieckiego, powiatów: przysuskiego, szydłowieckiego, radomskiego, Radom, lipskiego, zwoleńskiego, kozienickiego, białobrzeskiego, garwolińskiego.
W tych miejscach podczas burz przewidywane są silne opady deszczu od 20 do 35 l/mkw. oraz porywy wiatru do 85 km/h. Lokalnie spadnie grad.
Ostrzeżenia będą ważne od godz. 20 w czwartek do godz. 9 w piątek. Jak zaznaczono w komunikacie, ich stopień może ulec zmianie.
Możliwe trąby powietrzne
Jak przekazał IMGW we wpisie w mediach społecznościowych, w trakcie wieczornych i nocnych burz średnica gradu może osiągać od 2 do 3 centymetrów, a lokalnie do 4 cm. Możliwe jest również wystąpienie trąb powietrznych.
Czym jest ostrzeżenie meteorologiczne IMGW drugiego stopnia
Ostrzeżenie drugiego stopnia przewiduje wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Niebezpieczne zjawiska lub skutki ich wystąpienia w silnym stopniu ograniczają prowadzenie działalności. Spodziewaj się zakłóceń w codziennym funkcjonowaniu. Zalecana duża ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej. Przestrzegaj wszystkich zaleceń wydanych przez służby ratownicze w sytuacji zagrożenia. Dostosuj swoje plany do warunków pogodowych.
Czym jest ostrzeżenie meteorologiczne IMGW pierwszego stopnia
Ostrzeżenie pierwszego stopnia przewiduje warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na te czynniki jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwości ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.
Źródło: IMGW
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock