Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydali ostrzeżenia przed sztormem. W pasie nadmorskim powieje silny wiatr, prognozuje się też przekroczenie stanów ostrzegawczych wód Bałtyku.
Biuro Meteorologicznych Prognoz Morskich w Gdyni wydało ostrzeżenie trzeciego stopnia przed sztormem dla Bałtyku Południowego. Wiatr osiągnie tam od 8 do 9 w skali w skali Beauforta, a porywach do 10.
Alerty drugiego stopnia obowiązują na terenie Bałtyku Południowo-Wschodniego. Prognozuje się tam wiatr wiejący od 7 do 8 w skali w skali Beauforta, który może wzrastać do 8-9.
Ostrzeżenia hydrologiczne drugiego stopnia
Ostrzeżenie hydrologiczne drugiego stopnia obwiązuje na wybrzeżu wschodnim i morskich wodach wewnętrznych, a także dla wód Zalewu Szczecińskiego. W związku z wysokim napełnieniem Bałtyku oraz prognozowanym silnym wiatrem z sektora zachodniego przewiduje się tam wahania i wzrosty poziomów wody powyżej stanów ostrzegawczych, lokalnie z możliwością osiągnięcia stanów alarmowych.
Pomarańczowe alarmy obowiązują też na terenie województw: warmińsko-mazurskiego, mazowieckiego, łódzkiego, świętokrzyskiego, śląskiego, opolskiego. Dotyczą one zlewni: Pisy, Łyny i Węgorapy, Iłżanki, Liwca, Wkry, Nidy, Czarnej (Staszowskiej), Koprzywianki oraz Kamiennej wraz ze zb. Brody Iłżeckie, Małej Wisły wraz ze zb. Goczałkowice, Przemszy, Brynicy i Soły wraz z kaskadą zbiorników, Liswarty.
Ostrzeżenia hydrologiczne pierwszego stopnia
Alarmy hydrologiczne pierwszego stopnia wydano na terenie województw małopolskiego i podkarpackiego.
W związku ze spływem wód opadowo-roztopowych, prognozowane są dalsze wzrosty poziomu wody, miejscami gwałtowne, lokalnie do strefy stanów wysokich. Punktowo mogą zostać przekroczone stany ostrzegawcze. Dodatkowo w zlewniach górskich istnieje niewielkie prawdopodobieństwo powstania zatorów lodowych. Dotyczą one zlewni: Raby wraz ze zb. Dobczyce, Dunajca do zapory zb. Czchów, Popradu, Białej Tarnowskiej, Ropy, Wisłoki do Krajowic, Jasiołki, Sanu do ujścia Wiaru (wraz ze zlewnią Wiaru), Wisłoka do Rzeszowa i Strwiąża, Ujścia Nogatu, Zalewu Wiślanego.
Czym jest alarm hydrologiczny drugiego stopnia
Ostrzeżenie drugiego stopnia oznacza, że "stany wody (obserwowane lub prognozowane) układają się w strefie powyżej stanów ostrzegawczych, lecz poniżej stanów alarmowych".
Czym jest alarm hydrologiczny pierwszego stopnia
Jak mówi definicja IMGW, pierwszy stopień alarmu hydrologicznego oznacza zagrożenie umiarkowane. Kiedy obowiązuje, stany wody (obserwowane lub prognozowane) układają się w strefie poniżej stanów ostrzegawczych - przy czym przewidywany jest gwałtowny wzrost stanu wody.
Źródło: PAP, IMGW
Źródło zdjęcia głównego: IMGW