RCB zaktualizowało swój alert. "Nie chowaj się pod drzewami"

Aktualizacja:
Autor:
ps
Źródło:
tvnmeteo.pl
Prognoza pogody na wtorek
Prognoza pogody na wtorektvnmeteo.pl
wideo 2/3
Pogoda na dziś

RCB rozesłało w niedzielę swój SMS-owy alert do kolejnych regionów. Ostrzeżenia przed ulewnym deszczem i burzami otrzymali odbiorcy przebywających w powiecie tatrzańskim. Wcześniej eksperci ostrzegali też przed opadami, które mogą spowodować gwałtowne wezbrania rzek.

Alert RCB w związku z ulewnym deszczem i burzami z gradem został wysłany w niedzielę późnym popołudniem do osób przebywających na terenie powiatu tatrzańskiego w województwie małopolskim.

"Uwaga! Dziś (21.08) ulewny deszcz i burze. Unikaj otwartych przestrzeni, nie chowaj się pod drzewami" - taka była treść wiadomości.

Alert RCB przed ulewami i wezbraniami rzek

Wcześniej tego samego dnia smsowy alert w zwiazku z prognozowanymi intensywnymi opadami deszczu został wysłany w niedzielę wczesnym popołudniem do użytkowników sieci telefonii komórkowych w województwach:

- dolnośląskim (powiaty: dzierżoniowski, głogowski, górowski, jaworski, Jelenia Góra, kamiennogórski, karkonoski, kłodzki, Legnica, legnicki, lubiński, milicki, oleśnicki, oławski, polkowicki, strzeliński, średzki, świdnicki, trzebnicki, Wałbrzych, wałbrzyski, wołowski, Wrocław, wrocławski, ząbkowicki, złotoryjski);

- kujawsko-pomorskim (powiaty: bydgoski, Bydgoszcz, chełmiński, Grudziądz, inowrocławski, mogileński, nakielski, sępoleński, świecki, tucholski, żniński);

- lubuskim (powiat wschowski);

- wielkopolskim (powiaty: chodzieski, czarnkowsko-trzcianecki, gnieźnieński, gostyński, grodziski, jarociński, Kalisz, kępiński, kościański, krotoszyński, leszczyński, Leszno, międzychodzki, nowotomyski, obornicki, ostrowski, ostrzeszowski, pilski, pleszewski, Poznań, poznański, rawicki, słupecki, szamotulski, średzki, śremski, wągrowiecki, wolsztyński, wrzesiński, złotowski).

Osoby przebywające w tych miejscach otrzymały wiadomość SMS o treści: "Uwaga! Dziś i jutro (21/22.08) intensywne opady deszczu. Możliwe gwałtowne wezbrania rzek. Przygotuj się na ewentualne podtopienia. Śledź komunikaty pogodowe".

Obowiązują tam również ostrzeżenia drugiego stopnia przed intensywnymi opadami deszczu wydane przez Instytut Meteorologii Gospodarki Wodnej.

Alert RCB także dla Opolszczyzny i Śląska

Wcześniej w niedzielę Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ogłosiło alert dla całego woj. opolskiego i części woj. śląskiego (powiat: bielski, Bielsko-Biała, cieszyński, Gliwice, gliwicki, Jastrzębie-Zdrój, mikołowski, pszczyński, raciborski, rybnicki, Rybnik, wodzisławski, Żory i żywiecki).

Tam przewidywane są intensywne opady deszczu z burzami. "Uwaga! Dziś i w nocy (21/22.08) ulewny deszcz i burze. Unikaj otwartych przestrzeni, nie chowaj się pod drzewami" - napisano w wysłanej wiadomości.

"Możliwe przerwy w dostawie prądu i utrudnienia komunikacyjne. Przygotuj się na ewentualne podtopienia" - ostrzegło również RCB.

Alert RCB. Co to jest

Alert RCB to SMS-owy system ostrzegania przed zagrożeniami. Na alert RCB nie trzeba się zapisywać. Osoby, które znajdą się na obszarze potencjalnego wystąpienia sytuacji kryzysowej zagrażającej życiu, otrzymają na swój telefon komórkowy krótką wiadomość tekstową (SMS) z informacjami dotyczącymi rodzaju zagrożenia wraz z lokalizacją, a także źródłem ostrzeżenia. Nie ma znaczenia, z którym operatorem zawarliśmy umowę.

Nowelizacja Prawa telekomunikacyjnego oraz niektórych innych ustaw z 11 czerwca 2018 roku nakłada na wszystkich operatorów obowiązek niezwłocznego wysłania komunikatu do wszystkich użytkowników na określonym przez dyrektora RCB obszarze. Komunikaty są wydawane tylko w wyjątkowych sytuacjach, które realnie mogą zagrażać życiu i zdrowiu człowieka.

Zasady bezpieczeństwa w trakcie burzyRCB

Autor:ps

Źródło: tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock, RCB

Pozostałe wiadomości