Ochłodzi się wręcz drastycznie. Czeka nas "silne obciążenie zimnem"

Autor:
kw
Źródło:
IMGW
Warunki biometeo we wtorek
Warunki biometeo we wtorektvnmeteo.pl
wideo 2/3
Pogoda na dziś

W prognozach na najbliższe dni widać znaczące ochłodzenie. Temperatura spadnie, a uczucie chłodu może być dodatkowo potęgowane przez silniejsze porywy wiatru. Synoptycy IMGW ostrzegli, że to pierwszy w tym sezonie epizod, w którym nasze organizmy zostaną obciążone zimnem. Sprawdź, jak się na niego przygotować.

W najbliższych dniach pogoda w Polsce drastycznie się zmieni. Po tygodniach umiarkowanego ciepła aura stanie się bardziej zimowa. Jak przekazali synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, w środę pogodą w kraju zacznie rządzić wyż z centrum nad Szwecją, ściągający do nas arktyczne masy powietrza. Spodziewane są przymrozki.

"Napływ mroźnej masy powietrza spowoduje pierwszy tej jesieni dłuższy okres z warunkami termicznymi istotnie obciążającymi układ termoregulacji człowieka. Silne obciążenie zimnem miejscami może utrzymywać się nawet do godzin okołopołudniowych" - poinformowali synoptycy.

Indeks silnego obciążenia organizmu człowieka zimnem w dniach 16-17.11.22 (kategoria UTCI-3)IMGW
Skala oceny obciążenia termicznego organizmu człowieka wg UTCIIMGW

Różnica o nawet 10 stopni

Wstępne prognozy IMGW podają, że w środę w większości północnych regionów trudniejsze warunki będą utrzymywać się przez cały poranek. Wyjątkiem jest Suwalszczyzna, gdzie zimno będzie doskwierać przez cały dzień. W kolejnych dniach zimne masy powietrza będą obejmować większe obszary naszego kraju, ale najbardziej odczuwalne będą głównie rano i wieczorem. Lokalnie, wszędzie tam, gdzie prognozowane są silniejsze porywy wiatru, narażenie na zimno może utrzymywać się także w ciągu dnia.

IMGW ostrzega, że prognozowane ochłodzenie może być trudne do zniesienia, tym bardziej że zmiana pogody nastąpi w bardzo krótkim czasie. Jak podali synoptycy, w przypadku Warszawy temperatura maksymalna we wtorek sięga 11 stopni Celsjusza, w czwartek zaś termometry pokażą maksymalnie 1 st. C. Temperatura odczuwalna będzie jednak dużo niższa, gdyż uczucie chłodu będzie spotęgowane przez silniejsze porywy wiatru.

"Z takim scenariuszem pogodowym mieszkańcy Polski spotykają się pierwszy raz od kilku miesięcy, co będzie wymagało fizjologicznej adaptacji, polegającej między innymi na uruchomieniu procesów wewnętrznej termoregulacji, angażujących dodatkową energię i znacząco obciążających organizm. Typową reakcją skóry przy pobycie na zewnątrz, w warunkach silnego obciążenia organizmu zimnem, jest odczucie szczypania. W przypadku wydłużonego pobytu w terenie otwartym mogą pojawić się także dreszcze (w ten sposób mięśnie wytwarzają dodatkowe ciepło potrzebne do ogrzania organizmu)" - przekazali synoptycy.

Ile naprawdę jest za oknemPAP/Maria Samczuk, Maciej Zieliński, Adam Ziemienowicz

Chłód i smog

Eksperci zalecili, by odpowiednio przygotować się na nadejście mrozów. Już teraz warto zaopatrzyć się w odzież o większej termoizolacyjności, czapki, rękawiczki, buty na grubszej podeszwie oraz kosmetyki ochronne do skóry. Synoptycy przypomnieli, że wraz z nadejściem niższej temperatury należy mieć na uwadze możliwość zwiększenia stężenia pyłów zawieszonych w powietrzu. W związku z tym zarekomendowali, by ograniczyć pobyt na powietrzu, szczególnie w nocy i godzinach porannych.

Przypływ zimy oznacza także powrót zimowych zagrożeń. Już w nocy z wtorku na środę miejscami może pojawiać się oblodzenie. "Warto sprawdzać aktualne ostrzeżenia, komunikaty meteorologiczne i prognozy specjalistyczne poświęcone wpływowi pogody na organizm człowieka" - podsumowali synoptycy.

Jak dbać zimą o samochód PAP

Autor:kw

Źródło: IMGW

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock/IMGW

Pozostałe wiadomości