Zaatakowana i zabita przez krokodyla, a następnie zjedzona przez rekina - tak potoczyły się losy prehistorycznej krowy morskiej z dzisiejszej Wenezueli. Dramatyczne sceny zostały utrwalone w skamieniałościach.
Skamieniałości odkopano w formacjach skalnych na południe od miasta Coro na terenie północno-zachodniej Wenezueli. Wśród szczątków archeolodzy znaleźli fragmentaryczny szkielet, zawierający część czaszki, a także 18 kręgów krowy morskiej. Z ustaleń wynika, że krowa morska żyła około 15 milionów lat temu.
Według naukowców ślady na czaszce krowy morskiej, należącej do wymarłego rodzaju Culebratherium, wskazują, że została ona zaatakowana przez krokodyla.
Głębokie ślady zębów na pysku krowy świadczą o tym, że gad złapał ją, próbując doprowadzić do uduszenia. Ciągnął i szarpał, a w końcu wykonał śmiertelny manewr charakterystyczny również dla współczesnych krokodyli. Polega on na tym, że gad zaczyna się szybko przetaczać po dnie, obracając się wokół własnej osi. W tym czasie trzyma zębami ofiarę za pysk lub nogi. Upolowane zwierzę wiruje razem z drapieżnikiem, tracąc siły lub dusząc się.
W szyi krowy morskiej znaleziono ząb rekina tygrysiego (Galeocerdo aduncus) wraz ze śladami ugryzień widocznymi na całym szkielecie. Wynika z tego, że szczątki krowy morskiej zostały rozszarpane przez padlinożerców - stwierdzili badacze.
"Niezwykłe" odkrycie
Według naukowców to, odkrycie to jest jednym z nielicznych przykładów ataku dwóch różnych drapieżników na jedno stworzenie w epoce miocenu, która trwała od 23 do 11,6 milionów lat temu.
- Nasze odkrycia stanowią kolejny dowód sugerujący, że łańcuch pokarmowy miliony la temu wyglądał w podobny sposób, co obecnie - powiedział dr Aldo Benites-Palomino, paleontolog z Uniwersytetu w Zurychu. Jak dodał, o miejscu, w którym dokonano odkrycia, zespół badaczy dowiedział się od miejscowego rolnika, który zauważył kilka niezwykłych "skał". - Zaintrygowani postanowiliśmy to sprawdzić - opowiadał.
Badania prowadzili naukowcy z ośrodków w Szwajcarii, Wenezueli i Stanach Zjednoczonych. O odkryciu napisano pod koniec sierpnia na łamach pisma "Journal of Vertebrate Paleontology".
Źródło: PAP, sci.news, The Independent, CNN, eurekaler.org
Źródło zdjęcia głównego: Jaime Bran Sarmiento