Małe psy o długich pyskach, takie jak jamniki i owczarki szetlandzkie, średnio żyją najdłużej - wynika z badania brytyjskich naukowców. Najkrótsza długość życia została zmierzona u zwierzaków o średniej budowie ciała i krótkich nosach.
Badanie przeprowadzono w Wielkiej Brytanii na blisko 600 tysiącach czworonogów, zarówno rasowych, jak i mieszańców. Naukowcy przyjrzeli się długości życia zwierzaków, jak również ich rasie i płci. Psy rasowe przypisano do kategorii wielkości (małe, średnie lub duże) i kształtu głowy (krótka, średnionosa oraz długonosa) w oparciu o literaturę klubów kynologicznych. Następnie obliczono medianę oczekiwanej długości życia dla poszczególnych ras i dla kundelków, a na koniec dla każdej kombinacji płci, wielkości i kształtu głowy.
Kształt pyska a długość życia
Małe psy o krótkich pyskach, takie jak jamniki miniaturowe i owczarki szetlandzkie, miały najwyższą średnią długość życia wynoszącą 13,3 lat - dotyczyło to obu płci zwierzaków. Tymczasem rasy średniej wielkości o płaskich nosach miały najniższą średnią długość życia, wynoszącą 9,1 lat dla samców i 9,6 lat dla samic.
Wśród 12 najpopularniejszych ras, które stanowiły ponad 50 procent wszystkich ras czystych zarejestrowanych w bazie danych, średnia długość życia labradorów wynosiła 13,1 lat, zaś Jack Russell teriery żyły średnio 13,3 lat.
W przypadku ras czystych mediana długości życia była wyższa niż w przypadku mieszańców (12,7 lat w porównaniu z 12,0 lat), podczas gdy mediana długości życia suk była nieco wyższa niż w przypadku samców (12,7 lat w porównaniu do 12,4 lat).
Autorzy badania opisanego na łamach pisma "Scientific Reports" zastrzegli, że wyniki są reprezentatywne wyłącznie dla psów pochodzących z Wielkiej Brytanii. Mieszańce zostały ściśle zdefiniowane jako każdy pies, który nie jest rasą czystą i nie należy do klubu kynologicznego. Naukowcy sugerują, że należy osobno zbadać tak zwane rasy hybrydowe, powstające z połączenia dwóch popularnych ras, aby uwzględnić różnorodność genetyczną między tymi psami a kundelkami.
Źródło: PAP, Nature Publishing Group
Źródło zdjęcia głównego: Lisa H/Adobe Stock