Salar de Coipasa, wielkie boliwijskie solnisko, udało się uchwycić astronautom z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Trzeba przyznać, że z perspektywy kosmosu prezentuje się ono wyjątkowo atrakcyjnie - m.in. dzięki temu, że przykrywa je warstwa zwykłej soli kamiennej.
Widoczne na zapierającym dech w piersiach zdjęciu satelitarnym boliwijskie Solnisko Coipasa (Salar de Coipasa) leży na płaskowyżu śródgórskim w Andach Środkowych. Ten liczący sobie 2500 km kw. obszar to wyschnięty basen, z którego wód - na skutek silnego parowania - wytrąciły się powodujące zasolenie związki mineralne.
Niezwykli sąsiedzi
Solnisko Coipasa znajduje się na południowy zachód od bezodpływowego słonego jeziora Poopó, które zasila rzeka wypływająca z jeziora Titicaca. Od północy solnisko sąsiaduje z Salar de Uyuni, czyli największym solniskiem świata. Jest ono cztery razy większe od Salar de Coipasa.
Białe od soli kamiennej
Solnisko ze zdjęcia satelitarnego (wykonanego przez przebywającą aktualnie na ISS Ekspedycję 33 20 września 2012 roku) jest białe od halitytu. Tak nazywa się skałę zbudowaną z jednego minerału - halitu składającego się z soli kamiennej z domieszką siarczanów i ziaren piasku kwarcowego.
Pewna część basenu ma kolor błękitny. To Jezioro Coipasa zasilene przez rzekę Lauca, o którą spory toczą Boliwia i Chile.
W oczy rzucają się też dwie ciemnobrązowe "wysepki". Większą tworza skały wulkaniczne, mniejszą - naniesiony przez rzekę odsad.
Autor: map/mj / Źródło: NASA