Nie obserwatorium ani miejsce kultu, lecz świadectwo zjednoczenia i pokoju - to najnowsza teoria dotycząca słynnego kamiennego kręgu. Zdaniem naukowców współpracujących w ramach projektu Stonehenge Riverside, Stonhenge oznaczał nowy porządek po okresie konfliktów i walk między wschodem a zachodem prehistorycznej Brytanii. Ten symbol powstał w miejscu o szczególnym znaczeniu dla ówczesnych Brytów. - Może postrzegali je jako centrum świata - twierdzą badacze.
Tajemnicę gigantycznego kamiennego kręgu znajdującego się na północ od angielskiego Salisbury od lat próbują wyjaśnić różni badacze. Wdług różnych dotychczasowych teorii Stonehenge miało być sanktuarium kultu druidów, miejscem składania ofiar, świątynią uzdrowień, obserwatorium astronomicznym albo obiektem sakralnym wybudowanym do tworzenia dźwiękowych iluzji.
Jednolita kultura po wiekach różnic
Nową tezę po dziesięcioletnich badaniach archeologicznych wysunęli naukowcy z różnych brytyjskich uniwersytetów zjednoczeni w ramach Stonehenge Riverside Project, kierowanego przez Mike'a Parkera Pearsona, profesora archeologi na uniwersytecie w Sheffield.
- W czasie, kiedy budowano Stonehenge, na wyspie rozwijała się jednolita kultura - ten sam styl w budowie domów, ceramice i wykorzystaniu innych materiałów przejawiał się od Orkadów do południowego wybrzeża. To bardzo się różniło od regionalizmu poprzednich stuleci - wyjaśnia Pearson.
Praca nad monumentem jako akt zjednoczenia
- Samo Stonehenge było ogromnym przedsięwzięciem wymagającym pracy tysięcy ludzi przy transporcie głazów z dalekiej zachodniej Walii, ich kształtowaniu i ustawieniu. Taka praca, wymagająca od wszystkich wspólnego działania, sama w sobie była aktem zjednoczenia - dodaje archeolog.
Badacze ze Stonehenge Riverside Project dla poparcia swojej tezy wskazują na klimat społeczny i gospodarczy w Wielkiej Brytanii, panujący między 3000 a 2500 r. p. n. e., czyli w okresie, w którym został wzniesiony Stonehenge.
Zbudowali krąg w "centrum świata"?
Podkreślają też, że krąg jest ustawiony z wykorzystaniem naturalnego ukształtowania terenu, wyznaczającego linię pomiędzy kierunkami wschodu słońca w dniu przesilenia letniego i zachodu podczas przesilenia zimowego. Jego główna oś - zaakcentowana największymi głazami - wydaje się natomiast wyznaczać kierunek zachodu słońca w dniu przesilenia letniego. Taki układ był zrozumiały dla ówczesnych społeczności. Według naukowców samo miejsce, gdzie powstał krąg, mogło mieć duże znaczenie dla prehistorycznych Brytów.
- Kiedy natknęliśmy się na ten niezwykły układ odwzorowujący naturalny bieg promieni słonecznych po ziemi, zdaliśmy sobie sprawę, że prehistoryczni ludzie wybrali to miejsce do budowy Stonehenge ze względu na pierwotne znaczenia - Pearson powiedział w oświadczeniu. - Być może widzieli to miejsce jako centrum świata - dodał.
Autor: js/mj / Źródło: Huffington Post