Masz pryszcze? Może już niedługo pożegnasz się z nim na zawsze. Dermatolodzy odkryli, że niektóre bakterie trądzikowe działają na cerę kojąco i zapobiegają czerwonym wykwitom skórnym. Chcą zamknąć je w kremie i tak leczyć uciążliwe krosty.
Nowe badania pokazują, że bakterie powodujące trądzik występują w dwóch odmianach: "złej", która wywołuje wykwit pryszczy i "dobrej", która utrzymuje skórę promienną. Szczęściarze, u których dominuje dobra odmiana są w mniejszości, ale ich przypadek może pomóc tym, którzy w pryszczami walczą nawet całe życie.
80 proc. nastolatków z problemami
Trądzik dotyka 80 proc. populacji w okresie dojrzewania. Niestety, nauka do tej pory nie potrafiła pomóc pryszczatym nastolatkom. Obecnie dostępne antybiotyki nie działają na najbardziej ciężkich przypadkach, a alternatywne rodzaje leczenia mają negatywne skutki uboczne.
Nowe odkrycie dermatologa Huiying Li z Uniwersytetu Kalifornijskiego przynosi jednak nadzieję. Naukowiec pobrał próbki z porów skóry od 100 ochotników. Połowa miała cerę trądzikową, a połowa gładką i czystą.
Dobre szczepy
Z próbek wysekwencjonowano genomy 66 szczepów bakterii trądziku. Naukowców interesowały przede wszystkim geny unikalne dla każdej odmiany, które mogą odróżniać skórę czystą od zanieczyszczonej.
Okazało się, że dwa unikalne szczepy bakterii trądziku pojawiły się u jednego na pięciu ochotników z pryszczami, ale rzadko występowały u osób z czystą cerą. Odkryto też trzeci szczep, który na ogół pojawiał się u ochotników ze zdrową cerą, ale rzadko u osób z wypryskami.
- Podejrzewamy, że ten szczep zawiera naturalny mechanizm obronny, który pozwala skórze rozpoznać i zniszczyć napastników zanim zdążą zainfekować komórki bakterią - mówi Li.
Krem z bakterii?
Dermatolodzy mają nadzieję, że wyniki znajdą zastosowanie do opracowania nowych strategii, które zatrzymają zmiany skórne. Chcą teraz skonstruować krem, zawierający "dobry" szczep bakterii trądzikowych, który być może będzie przeciwdziałał rozwojowi "złych" bakterii w komórkach skóry.
- Ten szczep będzie chronić skórę, podobnie jak jogurt z żywymi kulturami bakterii chroni jelita przed szkodliwymi infekcjami - mówi Li.
Odkrycie dokonane przez jego zespół opublikowano 28 lutego w czasopiśmie "Journal of Investigative Dermatology".
Autor: mm//kdj / Źródło: livescience.com