Naukowcy są przekonani, że wiedzą, do czego należało tajemnicze oko-gigant znalezione na plaży na Florydzie. Badania wykazały, że narząd wielkości piłki plażowej należał do miecznika.
Historia rozpoczęła się niczym dobry kryminał. 10 października woda wymyła na plażę Pompano na Florydzie olbrzymie oko. Na dziwne znalezisko natknął się jeden z plażowiczów.
Mężczyzna wysłał je do instytutu Florida Fish and Wildlife Conservation Commission (FWC). Tam podjęto decyzję, że najlepiej przesłać je dalej do specjalistycznego laboratorium w miejscowości St. Petersburg na Florydzie.
Zagadka rozwiązana
W poniedziałek poznaliśmy rozwiązanie zagadki. - Po dokładnej analizie narządu, na podstawie jego koloru, wielkości i struktury oraz obecności kości wokół niego jesteśmy przekonani, że jest to oko miecznika - poinformowała Joan Herrera z FWC. Dla potwierdzenia zostaną przeprowadzone jeszcze badania genetyczne.
- Na podstawie cięć widocznych wokół narządu wiemy również, że ryba prawdopodobnie została złowiona przez rybaka, a oko zostało usunięte i wyrzucone do morza - wyjaśniła Herrera.
Nawet pół tony drapieżnika
Miecznik to olbrzymia ryba z rodziny okoniokształtnych. Dorodny osobnik ważyć może nawet 500 kg i mieć długość ponad 4 metry.
Ponad metr może mierzyć jego ostry miecz. Wydłużona górna szczęka stanowi nie tylko znak rozpoznawczy miecznika, ale jest również niebezpieczną bronią. Daje mu też bardziej opływowy kształt.
Niezwykły ogrzewacz oka
Bardzo ważnym narządem dla miecznika jest właśnie oko. Stwierdzono, że kiedy temperatura siatkówki oka miecznika wynosi 25 st. C, aż siedmiokrotnie podnosi się czasowa zdolność rozdzielcza narządu wzroku. Oznacza to, że drapieżnik widzi znacznie precyzyjniej szybko poruszające się potencjalne ofiary. To niezwykły atut w mrocznym środowisku miecznika. Ryba żeruje na głębokości 300 metrów.
Najciekawszy w tym wszystkim jest jednak sposób w jaki miecznik podnosi temperaturę siatkówki. Otóż jeden z mięśni poruszających gałką oczną przekształcony jest w ogrzewacz krwi. Generuje ciepło uruchamiając odpowiednie mechanizmy biochemiczne. Ogrzana w ten sposób krew opływa dno oka podnosząc temperaturę do ponad 20 stopni, co znacznie podnosi sprawność widzenia, a więc skuteczność polowania.
Autor: adsz/rs / Źródło: tvnmeteo.pl