Małej brytyjskiej firmie udało się wynaleźć sposób na pozyskiwanie benzyny z... powietrza i wody. Być może właśnie ta technologia umożliwi w przyszłości produkcję tzw. zielonego paliwa na skalę przemysłową.
Inżynierowie z Air Fuel Synthesis z Teesside na północy Anglii ogłosili, że w ciągu trzech miesięcy udało im się wyprodukować pięć litrów benzyny syntetycznej.
Synteza w reaktorze
Paliwo powstało w wyniku syntezy chemicznej. W tym przypadku ta reakcja polegała na pozyskaniu dwutlenku węgla z powietrza oraz wodoru z wody, a potem połączeniu ich ze sobą w reaktorze w obecności katalizatora, który pozwolił na powstanie metanolu. Potem metanol "przerobiono" na paliwo.
Benzyna, którą udało się uzyskać pracownikom AFS, nie dość, że może zastąpić inne paliwa, to jeszcze nie emituje do atmosfery takich zanieczyszczeń jak te kopalne.
Paliwo przyszłości
Zaangażowani w projekt badacze i inżynierowie przekonani, że w przyszłości uda im się uruchomić produkcję swojego "zielonego paliwa" na przemysłową skalę. Na razie jednak pracują nad uruchomieniem fabryki, w której dziennie będą produkować 1200 litrów specjalistycznego paliwa przeznaczonego na rynek sportów motorowych.
Autor: map/ŁUD / Źródło: Reuters