- Gdyby nie to, że Europę opływa bardzo ciepły prąd znad równika, Golfsztrom, temperatura byłaby w Polsce tak niska jak jest teraz przez większą część roku - mówi fizyk Tomasz Rożek. Mróz, choć na pewno większości z nas uprzykrza życie, ma też swoje dobre strony.
Mróz czyni nie tylko szkody. Choć nie raz i nie dwa każdy z nas przeklinał go w myślach, nie należy zapominać, że wiele mu też zawdzięczamy.
- Krótki spacer nam bardzo dobrze zrobi. Wymrozi nam wszelkie bakterie, wirusy w nosie, w gardle - zachęca Rożek. Jak podkreśla, mróz ich nie zabije, ale na tyle spowolni ich metabolizm, że nie będą nam zagrażać.
Zima jest też niezbędna przyrodzie. - Niektóre kwiaty nie zakwitną, jeśli ich cebulki się nie przemrożą - dodaje fizyk.
Wad też mu nie brakuje
Nie da się jednak ukryć, że zimą bywa też groźnie. - Przy temperaturach rzędu -30 st. Celsjusza szwankuje kolej. Pękaja szyny, zrywają się trakcje elektryczne - mówi Rożek.
Utrudnienia mogą dotyczyć też zmotoryzowanych. - Jeżeli ktoś ma np. silnik dieslowski, na ropę, i nie doleje do baku specjalnych dodatków, to z ropy może wytrącić się parafina i samochód nie ruszy - dodaje.
Jak się chronić przed mrozem?
Rożek radzi, jak najlepiej chronić się przed mrozem: - Powinniśmy bardzo ciepło się ubierać. Ważne jest zasłonięcie głowy i uszu, a jeśli się da, to nawet całej twarzy. Przez głowę organizm traci najwięcej energii. Nie nalezy też zapominac o smarowaniu twarzy kremem.
Jak dodaje, nie możemy zapominać o śniadaniu, któremu towarzyszyć powinno ciepłe mleko bądź herbata.
Przed nami jeszcze rekordowe mrozy. Na pocieszenie Rożek dodaje, że człowiek jest w stanie znieść znacznie niższe temperatury. - Jeżeli jest mocno ubrany, to -70 może znieść. Na biegunach czasami taka temperatura bywa i jakoś tam ci naukowcy funkcjonują. Natomiast jest to sytuacja zupełnie spoza naszego przystosowania ewolucyjnego - podkreśla.
Autor: map/rs / Źródło: tvn24