"Wraca smog. Statystyki są przerażające"

[object Object]
"Oto minęły cztery lata i jesteśmy praktycznie w punkcie wyjścia"tvn24
wideo 2/30

By dusił smog, nie potrzeba wiele, wystarczy mróz, brak wiatru i powszechne ogrzewanie węglem lub drewnem w piecach zwanych "kopciuchami". Piotr Siergiej z Polskiego Alarmu Smogowego mówił na antenie TVN24, że z 3,5 miliona szkodliwych kotłów, działających w Polsce, przez ostatnie lata udało się wymienić tylko około 200 tysięcy. - Jeśli o kilka procent zmniejszyliśmy ilość dymu, którą wytwarzamy, to nie oczekujmy, że powietrze nam się jakoś fundamentalnie poprawi – zauważył.

Mroźna aura negatywnie odbija się na jakości powietrza w naszym kraju. W wielu miastach normy powietrza zostały znacząco przekroczone. Według Piotra Siergieja z Polskiego Alarmu Smogowego w poniedziałek Wrocław był na pierwszym miejscu w negatywnym rankingu jakości powietrza na świecie, a Warszawa uplasowała się na szóstym miejscu.

CZYTAJ TAKŻE: Polska smogowym "liderem" Europy. Zobacz, jak wypadamy na tle kontynentu>

"Jesteśmy praktycznie w punkcie wyjścia"

- To są przerażające statystyki. Przywykliśmy myśleć, że Polska nie jest aż tak mocno zanieczyszczona. W porównaniu z Azją - Bangladeszem czy Pakistanem - wydaje nam się, że jesteśmy w dobrym miejscu. Więc te statystyki pokazują, że tak nie jest – podkreślił na antenie TVN24.

Przypominał sytuację sprzed czterech lat, kiedy Polsce bardzo doskwierał smog. Warunki pogodowe były niemal takie same jak obecnie – panował mróz, było bezwietrznie.

- Oto minęły cztery lata i jesteśmy praktycznie w punkcie wyjścia. Mamy smogowe warunki pogodowe i wraca smog. Oznacza to, że plany wymiany kotłów, które trwają już od lat i są realizowane, po prostu działają zbyt opieszale, tych kotłów ubywa za mało – stwierdził gość.

Szkodliwe "kopciuchy"

Polaków ogrzewa nadal 3,5 miliona tak zwanych "kopciuchów" – kotłów na węgiel i drewno. Według danych przytoczonych przez Siergieja, w ramach programu "Czyste powietrze" zostało zgłoszonych 180 tysięcy wniosków o wymianę kotłów i najprawdopodobniej około 100 tysięcy udało się zrealizować. Dodając do tego dane płynące z gmin, można oszacować - zdaniem Polskiego Alarmu Smogowego - że wymieniono łącznie jedynie około 200 tysięcy starych kotłów.

- To nie jest nawet 10 procent całkowitej liczby zlikwidowanych "kopciuchów" w Polsce. To jest kilka procent. Więc jeśli o kilka procent zmniejszyliśmy ilość dymu, którą wytwarzamy, to nie oczekujmy, że powietrze nam się jakoś fundamentalnie poprawi – zauważył gość TVN24.

Jak mówił, w województwach mazowieckim i małopolskim uruchomiono program ochrony powietrza w myśl którego w dni ze smogiem nie można palić w kominkach.

- Jeżeli palimy w kominku dla przyjemności, to po prostu dorzucamy się do potężnego zanieczyszczenia powietrza. A jest to przyjemność, więc dla przyjemności zanieczyszczamy powietrze. Nie róbmy tego w takie dni, bardzo o to proszę. Kominki potrafią także zanieczyszczać powietrze nie tylko na zewnątrz, ale również do środka mieszkania – powiedział. Dodał, że sam kilka lat temu przeprowadził eksperyment dotyczący 10 domów, w których działały kominki. W ośmiu z nich powietrze nie nadawało się do oddychania.

Świeże powietrze? Tylko, kiedy wieje

Siergiej zauważył, że od zachodu napływać zaczęło inne powietrze, a ponieważ nadchodzą silniejsze porywy wiatru, zanieczyszczenia powinny być mniejsze.

- Ta jesień, wczesna zima były bardzo łaskawe [...] dlatego, że mieliśmy relatywnie czyste powietrze. W ogóle te ostatnie kilka zim było łaskawych, ponieważ pogoda była dosyć zmienna, wietrzna i to powietrze nad Polską było wyraźnie lepsze niż na przykład w roku 2017. Ale, podkreślam, było wyraźnie lepsze dlatego, że mocniej wiało. Nie było lepsze dlatego, że poradziliśmy sobie z wymianą kotłów, bo jak widzimy, wystarczą pogodowe warunki, które sprzyjają smogowi, i mamy wszędzie na mapie czerwone i bordowe kolory – mówił.

Problem mniejszych miejscowości

Siergiej podkreślił, że w każdym mieście, w którym domy ocieplane są węglem lub drewnem, sytuacja jest poważna, ponieważ to charakter ogrzewania najbardziej wpływa na jakość powietrza. Przyznał, że sam mieszka w jednym z najbardziej zanieczyszczonych podwarszawskich osiedli i zauważył, że niejednokrotnie w centrum stolicy powietrze jest lepsze niż w okolicznych miejscowościach.

- Ja mam pracę zdalną, siedzę w domu, staram się nie wychodzić w takie dni. Wczoraj na przykład na zewnątrz u mnie powietrze śmierdziało. Przyznam się, że mam kominek, w którym paliłem ostatnio cztery lata temu, kiedy wykonywałem badania, i okazało się, że w moim mieszkaniu powietrze przekracza kilkukrotnie dopuszczalną normę. Zapalenie w kominku w moim mieszkaniu doprowadziło do fatalnego smogu. To był ostatni raz, kiedy rozpaliłem w swoim kominku. Więcej tego nie zrobię – opowiadał Siergiej.

Ekspert wskazał przykład Podkowy Leśnej, w której choć nie ogrzewa się już domów węglem, to wciąż działa tam duża liczba kominków rekreacyjnych. Według ustaleń ekspertów Polskiej Akademii Nauk 70 procent zanieczyszczenia powietrza w tym mieście pochodzi ze spalania drewna.

- Podkowa jest przykładem takich miejsc, takich miejscowości, w których zaczynamy mieć problem podobny do problemu na przykład Londynu czy miast brytyjskich, w których w wielu z nich nie wolno palić węglem, ale mają zimą wysokie zanieczyszczenia powietrza, bo ono pochodzi po prostu z kominków. To jest problem, z którym jakoś będziemy musieli się uporać – stwierdził.

Co więc możemy zrobić?

W Krakowie od 2019 roku obowiązuje zakaz spalania paliw stałych. Dlatego ostatnio w tym mieście powietrze miało lepszą jakość niż na przykład w Warszawie, co jeszcze kilka lat temu wydawało się nieosiągalne.

- To pokazuje, że jeśli podejmie się pewne zdecydowane działania i się zlikwiduje "kopciuchy", to można poprawić jakość powietrza. W tę stronę powinniśmy iść. (...) Teraz trzeba się za to brać. Widzę światełko w tunelu, ale potrzeba zmian na każdym poziomie – stwierdził.

CZYTAJ TAKŻE: Polska się dusi. "Jakość powietrza jest najgorsza, kiedy spadnie temperatura i nie ma wiatru">

CAŁOŚĆ ROZMOWY ZOBACZYSZ TUTAJ:

Piotr Siergiej z Polskiego Alarmy Smogowego o smogu w Polsce
Piotr Siergiej z Polskiego Alarmy Smogowego o smogu w Polscetvn24

Autor: kw//rzw / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed burzami w niemal całej Polsce. Najgroźniejsze są spodziewane w pasie od Pomorza po Opolszczyznę - tam obowiązują ostrzeżenia najwyższego stopnia. W niektórych regionach niebezpiecznie będzie do rana w poniedziałek.

Wiele regionów zagrożonych nawałnicami. Ostrzeżenia IMGW trzeciego stopnia

Wiele regionów zagrożonych nawałnicami. Ostrzeżenia IMGW trzeciego stopnia

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Przez Polskę w niedzielę przechodzą burze, które w niektórych miejscach są gwałtowne. Silny wiatr w pomorskim Uniechowie zerwał kilka dachów, a na jednej z posesji zniszczył stodołę. W wielkopolskiej Pile połamane zostały drzewa. W powiecie kłodzkim piorun trafił w dom jednorodzinny, przez co trzy osoby zostały poszkodowane. Burzom towarzyszy bardzo duży grad.

"Taki szum się zrobił, ciemno, że nie było widać nic". Poszkodowani, pozrywane dachy, wielkie gradziny

"Taki szum się zrobił, ciemno, że nie było widać nic". Poszkodowani, pozrywane dachy, wielkie gradziny

Aktualizacja:
Źródło:
Kontakt 24, tvnmeteo.pl, PAP, TVN24

Gdzie jest burza? W niedzielę 30.06 nad dużym obszarem Polski pojawiają się wyładowania atmosferyczne. Intensywnie pada deszcz, sypie grad, a wiatr bardzo mocno się rozpędza. Śledź aktualną sytuację pogodową na tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? W kilku regionach jest głośno od grzmotów

Gdzie jest burza? W kilku regionach jest głośno od grzmotów

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Przed nami niebezpieczne godziny. W nocy od Dolnego Śląska aż do Warmii i Mazur będę przemieszczać się burze, którym mogą towarzyszyć bardzo groźne zjawiska. Za dnia aura się uspokoi, ale w niektórych regionach spadnie deszcz i zagrzmi.

Pogoda na jutro - poniedziałek 01.07. Gwałtowne burze nocą w wielu regionach

Pogoda na jutro - poniedziałek 01.07. Gwałtowne burze nocą w wielu regionach

Źródło:
tvnmeteo.pl

Po upalnym weekendzie temperatura spadnie nawet o kilkanaście stopni. Jak pogoda czeka nas w pierwszej połowie lipca? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni przygotowaną przez Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: nagły koniec piekielnego upału

Pogoda na 16 dni: nagły koniec piekielnego upału

Źródło:
tvnmeteo.pl

Alert RCB. SMS-owe ostrzeżenie przed burzami i bardzo silnym wiatrem otrzymały w niedzielę osoby przebywające na terenie 11 województw. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzega przed ewentualnymi podtopieniami.

Alert RCB dla 11 województw. Długie godziny z niespokojną pogodą

Alert RCB dla 11 województw. Długie godziny z niespokojną pogodą

Źródło:
RCB, tvnmeteo.pl

Ulewy doprowadziły do lokalnych powodzi i lawin błotnych w Piemoncie i Dolinie Aosty na północnym zachodzie Włoch. W niedzielę straż pożarna uratowała rodzinę z małym dzieckiem, która utknęła w samochodzie pośród wzbierającej wody.

Wokół pełno wody, a w samochodzie rodzina z trzymiesięcznym dzieckiem

Wokół pełno wody, a w samochodzie rodzina z trzymiesięcznym dzieckiem

Źródło:
PAP, Reuters, La Stampa, tvnmeteo.pl

W wyniku ulew, które w minionych dniach nawiedziły stolicę Indii, zginęło co najmniej 11 osób - podała w niedzielę agencja informacyjna Reuters. Wśród ofiar są cztery osoby, które utonęły w zalanych przejściach podziemnych. W ciągu minionej doby z głównego lotniska w Nowym Delhi odwołano prawie 60 lotów.

Cztery osoby zginęły w przejściach podziemnych

Źródło:
Reuters, PAP, The New Indian Express

Do Polski, wraz z napływającym gorącym powietrzem znad Afryki, dociera pył saharyjski. Może sprawić, że niebo przybierze kolor sepii, a samochody i parapety pokryje żółty nalot.

Samochody może pokryć żółty nalot. Pył saharyjski w Polsce

Samochody może pokryć żółty nalot. Pył saharyjski w Polsce

Źródło:
tvnmeteo.pl, IMGW

Obfite opady deszczu spowodowały, że w południowej Szwajcarii doszło do osunięcia się ziemi. W wyniku żywiołu zginęły trzy osoby osoby - poinformowała w niedzielę policja włoskojęzycznego kantonu Ticino. Ponadto jedna osoba zginęła w powodzi.

W Szwajcarii osunęła się ziemia. Ofiary śmiertelne

W Szwajcarii osunęła się ziemia. Ofiary śmiertelne

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, swissinfo.ch

Pożar, który wybuchł w sobotnie popołudnie na greckiej wyspie Serifos na Morzu Egejskim, wyrządził ogromne zniszczenia - przekazały w niedzielę tamtejsze władze. Ich szef ocenił, że na wyspie doszło do "biblijnej katastrofy". Również w okolicach Aten szalały pożary.

Pożary w Grecji. "Biblijna katastrofa" na jednej z wysp

Pożary w Grecji. "Biblijna katastrofa" na jednej z wysp

Źródło:
PAP, Reuters, eKathimerini, protothema.gr,

Aktywiści z organizacji International Fund for Animal Welfare uratowali w sobotę w amerykańskim stanie Massachusetts 125 delfinów białobokich przed śmiercią na mieliźnie - podała stacja Associated Press.

Uratowano ponad sto delfinów przed śmiercią na mieliźnie

Uratowano ponad sto delfinów przed śmiercią na mieliźnie

Źródło:
Associated Press, PAP

Ogromny lej krasowy otworzył się na boisku piłkarskim w stanie Illinois. Według lokalnych władz, przyczyną jego powstania było prawdopodobnie tąpnięcie w kopalni, która znajduje się w pobliżu obiektu. Moment powstania dziury w ziemi uchwyciły kamery.

Ogromna dziura na boisku. "Jakby wybuchła bomba"

Ogromna dziura na boisku. "Jakby wybuchła bomba"

Źródło:
Reuters, The Guardian, Alton Telegraph

Ulewy nawiedziły Meksyk. W położonej na przedmieściach stolicy miejscowości Chalco wylały kanały i rzeki, porywając ze sobą kawałki gruntu i zapełniając ulice gęstym błotem. Jak podały lokalne media, podtopienia dotknęły ponad 650 rodzin.

Fale gęstego błota zalały ulice. "Dziś cieszę się, że żyję"

Fale gęstego błota zalały ulice. "Dziś cieszę się, że żyję"

Źródło:
Reporteros en Movimiento, Reuters

Nie żyje 13-latka, która została rażona piorunem na plaży na Półwyspie Chalcydyckim w Grecji. Jak podają greckie media, dziewczynka wraz z rodziną wyszła z morza, by schronić się przed nadciągającą burzą.

Zmarła 13-latka porażona piorunem na plaży

Zmarła 13-latka porażona piorunem na plaży

Źródło:
ekathimerini.com, PAP, greekreporter.com, newsit.gr

Ogień szaleje w Arizonie. Gigantyczny pożar nieopodal stolicy stanu, Phoenix, od czwartkowego popołudnia strawił ponad 1500 hektarów terenów zielonych. Mieszkańcy niektórych miejscowości musieli opuścić swoje domy w środku męczącej fali upałów, z temperaturami wzrastającymi do 43 stopni Celsjusza.

Języki ognia sięgały na wysokość 12 metrów. "Coś takiego powoduje, że od razu zaczynasz wpadać w panikę"

Języki ognia sięgały na wysokość 12 metrów. "Coś takiego powoduje, że od razu zaczynasz wpadać w panikę"

Źródło:
NWS Phoenix, Reuters, CNN, AZ Central

Mężczyzna łowił ryby u wschodniego wybrzeża Florydy, wtedy zaatakował rekin. Ryba ugryzła go w przedramię, stracił sporo krwi. Rannego zabrano do szpitala śmigłowcem w stanie krytycznym.

Atak rekina. Mężczyzna w krytycznym stanie trafił do szpitala

Atak rekina. Mężczyzna w krytycznym stanie trafił do szpitala

Źródło:
CNN, ABC News

Męczący upalny dzień, a po nim bardzo ciepła noc, podczas której trudno zasnąć. Latem z okolicznościami, które nie pozwalają nam się zregenerować, mierzymy się raz po raz. Co robić, żeby odpocząć po gorącym dniu? Oto praktyczne rady.

Jak przetrwać gorącą noc? 20 sposobów

Jak przetrwać gorącą noc? 20 sposobów

Źródło:
The Independent, tvnmeteo.pl

Co najmniej dziewięć osób, w tym troje dzieci, zginęło na zachodzie Nepalu w wyniku osunięć się ziemi spowodowanych przez deszcze monsunowe - poinformowały w sobotę służby ratunkowe tego kraju.

Po ulewach osunęła się ziemia. Nie żyje dziewięć osób, w tym dzieci

Po ulewach osunęła się ziemia. Nie żyje dziewięć osób, w tym dzieci

Źródło:
Reuters, PAP

Open'er Festival 2024 wystartuje już w najbliższą środę. Jakiej pogody należy się spodziewać w Gdyni? Sprawdź wstępną prognozę na wszystkie festiwalowe dni, przygotowaną przez synoptyka tvnmeteo.pl Damiana Zdonka.

Open'er Festival 2024. Mamy wstępną prognozę pogody

Open'er Festival 2024. Mamy wstępną prognozę pogody

Źródło:
tvnmeteo.pl

Astronauci Sunita "Suni" Williams i Barry "Butch" Wilmore, którzy dotarli na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) na pokładzie kapsuły Starliner, wciąż nie wiedzą, kiedy wrócą do domu. Wcześniej konieczne jest usunięcie usterek kapsuły, co może zająć inżynierom "kilka tygodni" - poinformował Steve Stich z NASA.

NASA: Usterki Starlinera zbyt poważne, by astronauci wrócili. Trzeba je naprawić

NASA: Usterki Starlinera zbyt poważne, by astronauci wrócili. Trzeba je naprawić

Źródło:
Reuters, PAP, CNN, space.com

W ciągu dwóch dni w masywie Mont Blanc po francuskiej i włoskiej stronie doszło do śmiertelnych wypadków. Wśród ofiar jest Polak - podała w piątek agencja ANSA.

Polak zginął w czasie wspinaczki na Mont Blanc

Polak zginął w czasie wspinaczki na Mont Blanc

Źródło:
PAP

Kąpiel łosia w przydomowym stawie nagrał pan Piotr z miejscowości Gajewo (woj. warmińsko-mazurskie). Mężczyzna wysłał film na Kontakt 24.

Łoś wykąpał się w stawie pana Piotra, bo było mu za gorąco. Nagranie

Łoś wykąpał się w stawie pana Piotra, bo było mu za gorąco. Nagranie

Źródło:
Kontakt 24

Mieszkańcy południa Chile, gdzie panuje zima, zmagają się z dokuczliwym chłodem. Mróz sprawia, że pękają rury, a drogi pokrywa lód.

Jest tak zimno, że pękają rury

Jest tak zimno, że pękają rury

Źródło:
Reuters, meteored.cl, emol.com

Nowy gatunek egzotycznego kleszcza został znaleziony niedaleko Sztokholmu. Jak przekazał szwedzki Państwowy Instytut Weterynarii, pajęczaki te mogą być wektorem niebezpiecznych chorób. Eksperci ostrzegli, że gatunek ten może rozprzestrzeniać się na kolejne regiony kraju.

Egzotyczny kleszcz znaleziony w Szwecji. Jest ryzyko, że będzie się rozprzestrzeniał

Egzotyczny kleszcz znaleziony w Szwecji. Jest ryzyko, że będzie się rozprzestrzeniał

Źródło:
PAP, SVA

Upały wiążą się z wieloma zagrożeniami dla naszego zdrowia. Jednym z nich, dosyć nieoczywistym, jest smog letni. Jak powstaje to zjawisko i czym się objawia? Opowiadał o nim w rozmowie z TVN24 doktor Tymoteusz Sawiński z Uniwersytetu Wrocławskiego.

Smog letni. Czym jest i jak może nam zagrażać?

Smog letni. Czym jest i jak może nam zagrażać?

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl