"Wody będzie mniej i pewnie będzie droższa"

[object Object]
Susza dotknie mieszkańców mniejszych miejscowościtvn24
wideo 2/11

Susza w Polsce panuje na obszarze 14 województw, a stan wody w rzekach jest bliski rekordowo niskiego poziomu.

W wielu polskich rzekach notowane są niskie stany wody. Widać to między innymi na Wiśle.

Jak czytamy w komunikacie Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej z 23 lipca, na Wiśle w Warszawie do listopada 2017 roku istniała stacja wodowskazowa zlokalizowana w Porcie Praskim pod nazwą "Warszawa-Port", na której najniższy stan wody zanotowano w sierpniu 2015 r. i wynosił on wtedy 40 centymetrów.

"Obecnie stacja wodowskazowa na tym odcinku Wisły przeniesiona jest w okolice Mostu Śląsko-Dąbrowskiego i nosi nazwę "Warszawa-Bulwary". Minimalny stan wody odnotowany w Porcie Praskim (40 centymetrów) odpowiada 26 centymetrom w obecnej lokalizacji stacji" - czytamy.

Zdaniem IMGW, 23 lipca na stacji wodowskazowej Warszawa-Bulwary o godzinie 8 notowano stan wody równy 40 centymetrom, a przepływ wody wyliczony z krzywej przepływu wynosił 220 metrów sześciennych na sekundę.

"Obecny stan wody jest więc wyższy od przyjętego absolutnego minimum o 14 centymetrów" - napisano.

Wykres stanu wody za ostatnie trzy doby na stacji Warszawa-Bulwary (pogodynkapogodynka.pl/polska/hydro

"Najbardziej odczuwa to przyroda"

Jak przekonywał na antenie TVN24 w programie "Wstajesz i wiesz" doktor inżynier Michał Wasilewicz z Katedry Inżynierii Wodnej Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, sytuacja na rzece jest bardzo poważna.

- Wchodzimy już w etap suszy hydrogeologicznej. Obserwuje się nie tylko niskie opady, nie tylko słabą kondycję roślin związaną z niskimi opadami, ale też niskie stany rzek i wód gruntowych - mówił Wasilewicz. Zaznaczył, że ich poziom odbudowuje się znacznie dłużej.

Taka sytuacja dla ludzi nie jest tak bardzo odczuwalna, ale to nie powinno usypiać naszej czujności.

- Najbardziej odczuwa to przyroda, bo życie biologiczne musi poradzić sobie z niewielką ilością wody, z większą koncentracją zanieczyszczeń. Tam, gdzie jest wykorzystanie gospodarcze rzek, też są duże problemy, bo w takich sytuacjach ruch na rzekach ustaje - mówił rozmówca TVN24.

Konsekwencje zmian klimatycznych w Europie (PAP/Małgorzata Latos)PAP/Małgorzata Latos

Musimy oszczędzać

Jak wspominał Wasilewicz, w historii kraju zdarzały się takie okresy, np. w XVI wieku, kiedy - według kronik i zapisów - Wisłę dało się przejść niemalże od źródła do Żuław.

- Takie suche okresy bywały, tylko że nie mamy informacji, jaka wtedy panowała temperatura. Dzisiaj wiemy, że temperatura średnia rośnie, w związku z tym scenariusze są groźne, jeśli chodzi o zaopatrzenie w wodę - przestrzegał ekspert.

Jak możemy odczuć skutki suszy?

- Tam, gdzie susza hydrogeologiczna zaczyna się pojawiać, mogą wystąpić pewne okresowe problemy z ilością wody - mówił Wasilewicz. Jak dodał, może to się objawić się zmniejszonym ciśnieniem wody w kranach.

Aby poprawić sytuację związaną z dostępnością wody, każdy z nas musi zmienić swoje nawyki. Jak mówił Wasilewicz, gdyby wszyscy zaczęli oszczędzać zasoby wody pitnej, przyniosłoby to znaczne korzyści.

- One są dobrej jakości i powinniśmy jak najbardziej o nie dbać - przekonywał gość TVN24.

Gdzie susza jest najbardziej odczuwalna? Nie - jakby się wydawało - na południu Polski.

- Obecnie sytuacja pokazuje, że większe problemy występują w środkowej części kraju. Południe mniej doświadczyło tego problemu, bo tam przechodzi lokalnie więcej opadów - tłumaczył Wasilewicz. Jak dodał, dosyć często zdarzają się tam większe opady deszczu, które polepszają sytuację.

Skutki suszy najbardziej odczuwalne są w środkowej części kraju. Wypowiedź doktora Michała Wasilewicza z 2019 roku
Skutki suszy najbardziej odczuwalne są w środkowej części kraju. Wypowiedź doktora Michała Wasilewicza z 2019 rokuTVN24

Suszę odczujemy w mniejszych miejscowościach

Rozmówca TVN24 zaapelował o zachowywanie wody pochodzącej z opadów deszczu, czyli tak zwanej deszczówki.

- Zagospodarowanie wód deszczowych powinno przyjąć większą skalę, bo to jest woda, którą tracimy bezpowrotnie. Ona odpływa, a można byłoby ją zatrzymać i wykorzystać - przekonywał Wasilewicz.

Zwrócił uwagę na prowadzenie działań mikroretencyjnych, czyli budowę niewielkich zbiorników, które potrafią przechwycić deszczówkę i później ją spożytkować.

- Z punktu widzenia indywidualnego konsumenta to są spore wydatki, ale myślę, że w perspektywie tego, że wody może być mniej i będzie pewnie droższa, może być to bardziej opłacalne za jakiś czas - mówił rozmówca TVN24.

Zdaniem Wasilewicza, susza będzie słabiej odczuwalna w miastach. Trudniej jednak może być na wsiach i w mniejszych miejscowościach.

- Tam sieć wodociągowa nie zawsze jest dobrze rozwinięta, w związku z tym [mieszkańcy - red.] zaopatrują się w wodę z lokalnych studni, a to są ujęcia, które w pierwszej kolejności zaczną wysychać - przestrzegał Wasilewicz.

Stan rzek w Polsce 24 lipca o godzinie 8 (pogodynka.pl/hydro/rzeki/)pogodynka.pl/hydro/rzeki

Susza w Polsce

Według Instytutu Upraw Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach, od 11 maja do 10 lipca 2019 roku susza rolnicza występowała na obszarze 14 województw Polski.

Poniższa mapka prezentuje średnią wartość Klimatycznego Bilansu Wodnego (KBW), na podstawie której dokonywana jest ocena stanu zagrożenia suszą. Według danych IUNG, w okresie od 11 maja do 10 lipca najwyższy deficyt wody odnotowano na obszarze Pojezierza Lubuskiego.

Susza rolnicza w Polsce - stan z 12 lipca 2019 roku (IUNG)IUNG

Cała rozmowa z doktorem Michałem Wasilewiczem:

Cała rozmowa z dr Michałem Wasilewiczem
Cała rozmowa z dr Michałem Wasilewiczemtvn24

Autor: dd/rp / Źródło: TVN24, tvnwarszawa.pl, tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: Lech Marcinczak/tvnwarszawa.pl/IUNG

Pozostałe wiadomości

Na początku tygodnia napłynie do Polski gorące powietrze znad Afryki. Sprawi, że temperatura przekroczy miejscami 30 stopni. Przed nami kilka deszczowych fal związanych z przechodzącymi nad krajem frontami, które mogą przynieść opady rzędu 80-100 litrów na metr kwadratowy.

Nadciągają ulewy. Jak dużo deszczu spadnie

Nadciągają ulewy. Jak dużo deszczu spadnie

Źródło:
tvnmeteo.pl

IMGW opublikował ostrzeżenia meteorologiczne. Niedziela w części kraju przyniesie gwałtowną, burzową aurę i ryzyko gradu. Lokalnie spodziewany jest także skwar.

IMGW ostrzega. Upał i burze z gradem na koniec weekendu

IMGW ostrzega. Upał i burze z gradem na koniec weekendu

Źródło:
IMGW

Ekstremalne upały nawiedziły północno-zachodnie Chiny. W Turfanie temperatura powierzchni ziemi wzrosła aż do 63 stopni Celsjusza. Skwar dotyka nie tylko tego regionu - w całym kraju fala gorąca utrudnia codzienne życie i zagraża funkcjonowaniu kluczowych sektorów gospodarki.

63 stopnie Celsjusza przy gruncie. Przez skwar stanęły fabryki

63 stopnie Celsjusza przy gruncie. Przez skwar stanęły fabryki

Źródło:
Reuters, The Independent

Pogoda na dziś. W niedzielę 20.07 będzie pochmurno, poza tym w wielu regionach kraju przelotnie popada deszcz. Miejscami mogą pojawić się też burze. Termometry wskażą od 23 do 29 stopni.

Pogoda na dziś - niedziela, 20.07. Niebo spowiją chmury, może się błyskać

Pogoda na dziś - niedziela, 20.07. Niebo spowiją chmury, może się błyskać

Źródło:
tvnmeteo.pl

W sobotę w wietnamskiej zatoce Ha Long wiał porywisty wiatr, który wywrócił łódź turystyczną. W wyniku tego zdarzenia zginęło 37 osób - podały państwowe media. Trwają poszukiwania zaginionych.

Wiatr wywrócił łódź turystyczną. Wzrósł bilans ofiar

Wiatr wywrócił łódź turystyczną. Wzrósł bilans ofiar

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, AFP, BBC

Sobota przyniosła części kraju burze. Na Podlasiu pojawił się lej kondensacyjny, czyli zalążek trąby powietrznej.

Zalążek trąby powietrznej na Podlasiu

Zalążek trąby powietrznej na Podlasiu

Źródło:
Sieć Obserwatorów Burz, tvnmeteo.pl

Ulewy w Korei Południowej nie ustępują. Po obfitych opadach deszczu doszło do gwałtownej powodzi w powiecie Hapcheon na południu kraju. Woda zalała tereny mieszkalne i zmusiła do ewakuacji mieszkańców niżej położonych terenów.

Woda płynęła ulicami, zarządzono ewakuację

Woda płynęła ulicami, zarządzono ewakuację

Źródło:
Reuters, KBS News

Po 24 godzinach walki strażacy opanowali pożar lasu na południu Francji w okolicy Marsylii. W piątek wieczorem władze poinformowały, że ogień już się nie rozprzestrzenia.

Pogoda pomogła opanować duży pożar lasu

Pogoda pomogła opanować duży pożar lasu

Źródło:
PAP, Reuters

Psy coraz częściej mają do czynienia z telewizją i nie pozostają wobec niej obojętne, co więcej - w zależności od charakteru reagują na nią inaczej. Naukowcy z USA zbadali zwyczaje psów oglądających telewizję i opublikowali swoje obserwacje w czasopiśmie "Scientific Reports".

Zbadano to, jak psy oglądają telewizję

Zbadano to, jak psy oglądają telewizję

Źródło:
phys.org

W drugiej połowie lipca zanosi się w Polsce na więcej pochmurnych i deszczowych dni niż upalnych i słonecznych. Klin gorąca wsuwający się w najbliższych dniach w nasz rejon Europy przyniesie wzrosty temperatury powyżej 30 stopni, ale daleko im będzie do szalonych 38-40 stopni wyliczanych jeszcze przez modele pogodowe tydzień temu.

Co z tym deszczem? Mamy lipiec jak przed laty, ale tylko pozornie

Co z tym deszczem? Mamy lipiec jak przed laty, ale tylko pozornie

Źródło:
TVN24+

"Dobrze, że już koniec tej żenady i mistyfikacji nakręconej gdzieś w studiu" - wbrew pozorom nie jest to recenzja kiepskiego filmu klasy B, a jeden z wielu komentarzy dotyczących misji Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego. W sieci nie brakuje zwolenników teorii spiskowych zakładających, że lot Polaka w kosmos był jednym wielkim oszustwem. Filmy ukazujące rzekome oszustwo cieszą się dużą popularnością w serwisach społecznościowych.

Lot to "mistyfikacja" i "fikcja", astronauta jest "aktorem". Fake newsy wokół misji Polaka

Lot to "mistyfikacja" i "fikcja", astronauta jest "aktorem". Fake newsy wokół misji Polaka

Źródło:
TVN24+

Zanieczyszczenie powietrza związane z gotowaniem zagraża około miliardowi mieszkańców Afryki. Jak wynika z raportu opublikowanego przez Międzynarodową Agencję Energetyczną, przygotowywanie posiłków na otwartym ogniu lub w prymitywnych piecach rokrocznie może przyczyniać się do ponad 800 tysięcy przedwczesnych zgonów.

Gotowanie, które truje miliard ludzi. "Jedna z największych niesprawiedliwości"

Gotowanie, które truje miliard ludzi. "Jedna z największych niesprawiedliwości"

Źródło:
AFP, phys.org

Ulewne deszcze spowodowały gwałtowne powodzie i paraliż komunikacyjny w północnych Indiach. Woda wtargnęła do dwóch szpitali w mieście Ajmer oraz zalała ulice i targowiska, utrudniając dostęp do placówek ochrony zdrowia i przemieszczanie się mieszkańców.

Ulewa zalała szpitale. "Woda dostała się niemal do wszystkich sal"

Ulewa zalała szpitale. "Woda dostała się niemal do wszystkich sal"

Źródło:
Reuters

Największy marsjański meteoryt znaleziony na Ziemi trafił na aukcję i znalazł nowego właściciela za ponad 5 milionów dolarów. Tak wysoka cena wynika z kilku czynników.

Ponad pięć milionów dolarów za kawałek Marsa na Ziemi

Ponad pięć milionów dolarów za kawałek Marsa na Ziemi

Źródło:
PAP

W południowych i środkowych częściach USA mają pojawić się ulewy. Prognozowane sumy opadów są tak duże, że grożą całkowitym nasyceniem gleby i powodziami błyskawicznymi. Niebezpieczeństwo dotyczy zwłaszcza stanów nad Zatoką Meksykańską.

Wielkie ulewy nadciągają. Ryzyko powodzi błyskawicznych

Wielkie ulewy nadciągają. Ryzyko powodzi błyskawicznych

Źródło:
PAP

Sławosz Uznański-Wiśniewski jest już na Ziemi. Powrót załogi misji Axiom 4 na Błękitną Planetę nagrał dowódca Międzynarodowej Stacji Kosmicznej Takuya Onishi.

"To jedne z najbardziej niesamowitych scen, jakie kiedykolwiek widziałem"

"To jedne z najbardziej niesamowitych scen, jakie kiedykolwiek widziałem"

Źródło:
x.com/Astro_Onishi

W czwartek po południu w centralnej Hiszpanii wybuchł pożar lasu. Ogień szybko się rozprzestrzenił i strawił ponad 3000 hektarów roślinności. W piątek rano wciąż był aktywny, ale pozostawał pod kontrolą strażaków.

Dym dotarł nad Madryt. W Hiszpanii wybuchł duży pożar

Dym dotarł nad Madryt. W Hiszpanii wybuchł duży pożar

Źródło:
apnews.com, El Pais

Czy drożdże mogą nam pomóc w podboju Marsa? Polscy naukowcy będą to sprawdzać, korzystając z próbek, które wróciły razem ze Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Czy drożdże z genem z niesporczaka pomogą nam w podboju Marsa?

Czy drożdże z genem z niesporczaka pomogą nam w podboju Marsa?

Źródło:
PAP

Kamera zainstalowana przy wejściu do domu uchwyciła przerażające nagranie. Widać na nim, jak piorun uderza tuż obok kuriera doręczającego paczkę.

"Myślałem, że piorun uderzył we mnie". Przerażające nagranie

"Myślałem, że piorun uderzył we mnie". Przerażające nagranie

Źródło:
CNN, live5news.com

Co najmniej 63 osoby zginęły w ciągu minionej doby w pakistańskiej prowincji Pendżab w powodzi - poinformowała w czwartek agencja Reuters. Dodała, że w tym samym czasie prawie 300 osób zostało rannych. Powódź wywołały obfite opady związane z monsunem.

Stan wyjątkowy. W ciągu doby zginęło ponad 60 osób

Stan wyjątkowy. W ciągu doby zginęło ponad 60 osób

Źródło:
Reuters, PAP

Czwartek to kolejny burzowy dzień. Na Górnym Śląsku pojawił się lej kondensacyjny, czyli zalążek trąby powietrznej. Ponadto na terenie województwa doszło do obfitych opadów deszczu, w wyniku których została zablokowana droga ekspresowa.

Lej kondensacyjny wirował nad Śląskiem

Lej kondensacyjny wirował nad Śląskiem

Źródło:
Sieć Obserwatorów Burz, TVN24

Intensywne opady deszczu doprowadziły do powstania powodzi błyskawicznej w mieście Kansas City położonym w stanie Missouri. Pod wodą znalazły się auta, ulice i domy.

Brodzili w wodzie sięgającej pasa, aby pomóc ludziom

Brodzili w wodzie sięgającej pasa, aby pomóc ludziom

Źródło:
Reuters, foxweather.com

Lokalne podtopienia i setki interwencji służb - to niektóre skutki wielogodzinnych ulew, jakie od środy nawiedziły Warmię i Mazury. Opady deszczu doprowadziły także zalania kilku pomieszczeń szpitalnego oddziału ratunkowego w szpitalu powiatowym w Giżycku.

Silny deszcz na Warmii i Mazurach. Podtopienia na ulicach, zalany SOR

Silny deszcz na Warmii i Mazurach. Podtopienia na ulicach, zalany SOR

Źródło:
TVN24

Amerykańscy policjanci otrzymali nietypowe wezwanie - zostali poproszeni o pomoc w złapaniu owcy. Funkcjonariusze udali się w pogoń za zwierzęciem, a po drodze znaleźli nawet jego właściciela.

Pogoń za owcą. "Nazwiemy ją sierżant"

Pogoń za owcą. "Nazwiemy ją sierżant"

Źródło:
CNN, CBS News

Jedna osoba nie żyje, a 13 zostało rannych po tym, jak piorun uderzył w grupę osób przebywających na strzelnicy łuczniczej w stanie New Jersey. Wśród poszkodowanych są także dzieci. Od kilku dni nad wschodnimi i środkowymi regionami Stanów Zjednoczonych występują ulewy oraz groźne burze.

Piorun uderzył w grupę osób. Jeden zabity, wielu rannych

Piorun uderzył w grupę osób. Jeden zabity, wielu rannych

Źródło:
PAP, ABC News, CNN

Mieszkańcy okolic góry Skarfjellet w środkowej Norwegii żyją w niepewności z powodu jej niepokojąco wysokiej aktywności. Służby monitorują sytuację, a władze wydały ostrzeżenia dla turystów i wspinaczy.

Góra zaczęła się szybko "poruszać". Mieszkańcy zaniepokojeni

Góra zaczęła się szybko "poruszać". Mieszkańcy zaniepokojeni

Źródło:
Reuters

Kilkanaście zniszczonych budynków i tysiące hektarów spalonego terenu - to skutki pożaru Deer Creek, który od tygodnia trawi amerykański stan Utah. Walkę z ogniem utrudniają między innymi silne porywy wiatru. Ekstremalne warunki doprowadziły do powstania ognistego tornada w rejonie Old La Sal.

W Utah pojawiło się ogniste tornado

W Utah pojawiło się ogniste tornado

Źródło:
KTVZ, The Weather Channel, The Watchers, Colorado Public Radio, abc4, denver7

Ulewne deszcze doprowadziły do paraliżu komunikacyjnego w Nowym Jorku. Na jednej ze stacji metra położonych na Manhattanie powstał gejzer. Eric Adams, burmistrz miasta, powiedział, że nie przypomina sobie tak obfitych opadów.

Gejzer na stacji metra. "Powrót do domu zajął mi ponad dwie godziny"

Gejzer na stacji metra. "Powrót do domu zajął mi ponad dwie godziny"

Źródło:
CNN, Reuters

Samolot ze Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim na pokładzie wylądował w Kolonii, gdzie znajduje się Europejskie Centrum Astronautów ESA. Polak we wtorek wrócił z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, gdzie pracował w ramach misji kosmicznej Axiom-4. Teraz astronautę czekają badania lekarskie i proces adaptacji do ziemskich warunków.

Sławosz Uznański-Wiśniewski: najważniejsze, ale i najtrudniejsze wyzwanie w życiu

Sławosz Uznański-Wiśniewski: najważniejsze, ale i najtrudniejsze wyzwanie w życiu

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl