Woda obecna na Ziemi jest starsza od Słońca. Do takich wniosków doszli naukowcy z Uniwersytetu Michigan w Ann Arbor. Oznacza to, że obecność wody wyróżnia nie tylko naszą planetę, ale również inne obiekty w Układzie Słonecznym i poza nim.
Istnieje wiele teorii na temat pochodzenia wody. Według jednej z nich, życiodajny płyn pojawił się na Ziemi w momencie uderzenia asteroidy. Inne mówią o spotkaniu naszej planety z "mokrą" kometą.
Jednak naukowcy nie spodziewali, że woda która znajduje się na Ziemi, powstała wcześniej niż Słońce.
Najprawdopodobniej swoje istnienie zawdzięcza kryształkom lodu bogatym w deuter, które występują w przestrzeni kosmicznej.
Znaczenie deuteru
Naukowcy z Uniwersytetu Michigan w Ann Arbor w swoich badaniach skupili się na analizie wodoru i deuteru (stabilny izotop wodoru, występujący naturalnie w wodach na Ziemi).
Zarówno wodór, jak i jego izotop mają taką samą liczbę protonów, ale inną neutronów. Różnice pomiędzy nimi widać również podczas reakcji chemicznych.
Deuter tworzy się w niskiej temperaturze i w obrębie promieniowania jonizującego. Takie warunki panują między innymi w przestrzeni międzygwiezdnej. Badania wykazują, że tam znajduje się 30 razy więcej tego izotopu, niż w wodzie morskiej.
Stworzyli dysk protoplanetarny
By potwierdzić swoją tezę, naukowcy za pomocą symulacji komputerowych stworzyli model dysku protoplanetarnego (zagęszczenie pyłów i gazów, z których po pewnym czasie formułują się planety). Okazało się, że woda bogata w deuter nie może powstać lokalnie na planetach. Musi pochodzić z kryształków lodu zawieszonych w przestrzeni kosmicznej.
Na podstawie tych badań oszacowano, że od 7 do 50 proc. wody na Ziemi pochodzi właśnie z ośrodka międzygwiezdnego, gdzie narodził się m.in. Układ Słoneczny.
Obecność deuteru na innych kosmicznych obiektach
Jak podkreślają naukowcy, na niemal wszystkich planetach, kometach, księżycach i meteorytach możemy odnaleźć pewną ilość deuteru, czyli izotopu wodoru. Najprawdopodobniej występuje w dyskach protoplanetarnych, które tworzą się wokół innych gwiazd.
Oznacza to, że warunki do powstania życia istnieją nie tylko w naszym układzie, ale również w innych systemach planetarnych.
- Woda jest niezbędnym składnikiem, by niemal wszystkie formy życia na Ziemi mogły się rozwijać - mówił Ilsedore Cleeves z z Uniwersystetu Michigan w Ann Arbor.
Autor: PW/kt / Źródło: dailymail.com, news.discovery.com