Mniszek lekarski na stałe wpisał się w miejski krajobraz. Kojarzony jest nie tylko w postaci żółtych kwiatów, ale także charakterystycznych białych puchatych kul - dmuchawców. Nie każdy wie, że ma wiele zastosowań.
Mniszek lekarski jest powszechnie występującą rośliną. Do tego stopnia, że trudno wyobrazić sobie wiosenny krajobraz bez jego żółtych połaci.
Mniszka można spotkać praktycznie wszędzie. Występuje on w środowiskach ruderalnych (czyli przekształconych przez człowieka). Rośnie na trawnikach, przy krawężnikach, na łąkach oraz w ogrodach. Miejscami można znaleźć go w widnych lasach.
Ziołolecznictwo
Wiosną kwiat wytwarza rozetę długich, bezogonkowych liści o wciętych brzegach oraz żółte kwiaty zebrane w koszyczki. Owocem jest tzw. niełupka zaopatrzona w "aparat lotniczy", czyli dobrze znane puchate kule.
Mniszek jest bardzo użyteczny, pomimo że kojarzy się zwykle z niepotrzebnym chwastem. Przede wszystkim jest rośliną używaną w ziołolecznictwie. Surowcem są korzenie, ziele, liście i kwiatostany. Zawierają one trójterpeny, gorycze, fitosterole, pektynę, inulinę, żywice, kwasy organiczne, garbniki, prowitaminę A, witaminę C, nieco witaminy E i sole mineralne.
Kwiat wywiera bardzo dobry wpływ na organizm. Jego najbardziej znanym działaniem jest wspomaganie dróg moczowych. Dodatkowo mniszek wzmacnia układ odpornościowy, oczyszcza organizm z toksyn, ma działanie przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe oraz wspomaga układ oddechowy podczas infekcji.
Herbata, sałatki
Z liści mniszka można zrobić sałatkę. Z płatków uzyskuje się wino o miodowo-ziołowym bukiecie. Ze wszystkich części kwiatu parzy się herbatę ziołową. Po dodaniu cukru wywar z gotowanych kwiatów mniszka zamienia się w syrop o smaku zbliżonym do miodu, tzw. miodek majowy. Kwiat ten jest rośliną miododajną. Z nektaru powstaje tzw. miód mniszkowy.
Autor: ao/map / Źródło: lasy.gov.pl