W ciągu kilkudziesięciu najbliższych godzin zagrożeniem będą wichury. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia drugiego i pierwszego stopnia. Według synoptyków wiatr w porywach osiągnie do 100 kilometrów na godzinę.
W ciągu nadchodzących kilkudziesięciu godzin pogoda w Polsce będzie niebezpieczna. Obowiązują ostrzeżenia IMGW pierwszego i drugiego stopnia przed silnym wiatrem. Jak poinformował synoptyk tvnmeteo.pl Wojciech Raczyński, za taką pogodę będzie odpowiadał niż Mortimer.
Przed gwałtowną pogodą ostrzega też Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.
"Pamiętajcie o zasadach bezpieczeństwa" - czytamy na Twitterze.
Dziś w nocy i jutro przez cały dzień będzie silnie wiało na południu Polski. #Wiatr w porywach może osiągać prędkość do 100 km/h. Pamiętajcie o zasadach bezpieczeństwa #pogoda #bezpieczeństwo pic.twitter.com/Rf1Lzjbw0l
— RCB (@RCB_RP) 29 września 2019
Ostrzeżenia drugiego stopnia
Pomarańczowe alerty wydano dla województw:
- śląskiego, świętokrzyskiego, małopolskiego i podkarpackiego, tutaj synoptycy prognozują porywy wiatru osiągające do 100 kilometrów na godzinę.
Alarm woj. śląskim i małopolskim będzie ważny od godziny 3 do północy w poniedziałek, w woj. małopolskim od godziny 22 w niedzielę do północy w nocy z poniedziałku na wtorek. W woj. podkarpackim alert zacznie obowiązywać o godzinie 5 i wygaśnie o północy w poniedziałek.
Ostrzeżenia pierwszego stopnia
Żółte alerty obowiązują w województwach:
- dolnośląskim, gdzie prognozowana prędkość wiatru wyniesie w porywach do 90 km/h. Alarm będzie obowiązywał od godziny 3 do godziny 20 w poniedziałek;
- opolskim, prędkość wiatru rozpędzi się w porywach do 90 km/h. Ostrzeżenie będzie obowiązywać od godziny 6 do 22 w poniedziałek.
Prognoza zagrożeń na poniedziałek
Z prognozy zagrożeń wynika, że oprócz obowiązujących ostrzeżeń, w poniedziałek mogą zostać wydane kolejne. Alarmy drugiego stopnia przed silnym wiatrem mogą zostać wydane w województwach:
- pomorskim i kujawsko-pomorskim, gdzie wiatr może osiągnąć w porywach do 90 kilometrów na godzinę, a przejściowo nawet do 100 km/h;
- mazowieckim i lubelskim, tutaj prognozowana prędkość wiatru może wynieść do 90 km/h, a na południu obu województw nawet do 100 km/h;
- wielkopolskim, zachodniopomorskim, lubuskim i łódzkim, w tych regionach prędkość wiatru w porywach może rozpędzić się do 100 km/h.
Tu też może zrobić się wietrznie
Oprócz tego prognozowane jest też wydanie alertów pierwszego stopnia w województwach:
- podlaskim, gdzie porywy wiatru mogą dojść do 80 km/h;
- warmińsko-mazurskim, gdzie prognozowana prędkość porywów wiatru może wzrosnąć do 90 km/h.
Zobacz, gdzie może wiać najmocniej:
Czym jest prognoza zagrożeń?
Jak mówi definicja IMGW, prognoza zagrożeń - zwana też prognozą niebezpiecznych zjawisk - to orientacyjna prognoza pogody, służąca wczesnemu informowaniu społeczeństwa o możliwości wystąpienia niebezpiecznego zjawiska meteorologicznego.
Czym jest ostrzeżenie meteorologiczne drugiego stopnia?
Według IMGW, ostrzeżenie pierwszego stopnia przewiduje wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Niebezpieczne zjawiska lub skutki ich wystąpienia w silnym stopniu ograniczają prowadzenie działalności. Spodziewaj się zakłóceń w codziennym funkcjonowaniu. Zalecana duża ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej. Przestrzegaj wszystkich zaleceń wydanych przez służby ratownicze w sytuacji zagrożenia. Dostosuj swoje plany do warunków pogodowych.
Czym jest ostrzeżenie meteorologiczne pierwszego stopnia?
Zgodnie z definicją IMGW, ostrzeżenie pierwszego stopnia - oznaczone kolorem żółtym - przewiduje warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwość ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.
Autor: kw,anw,dd/map / Źródło: tvnmeteo.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock/RCB