Wapno nie pomoże. Rozwodniony ocet i aspiryna najlepsze na jad owada

Jak zachować się po ukąszeniu owada?
Jak zachować się po ukąszeniu owada?
tvn24
Jak zachować się po ukąszeniu owada?tvn24

Najlepszym postępowaniem po ukąszeniu przez owada jest schłodzenie podrażnionego miejsca oraz przyłożenie czegoś kwaśnego - na przykład rozcieńczonego octu, rozpuszczonej aspiryny czy soku z cytryny - opowiadał we "Wstajesz i wiesz" doktor Paweł Grzesiowski z Centrum Medycyny Zapobiegawczej.

- Zaczerwienienie, obrzęk i swędzenie to są typowe objawy po ukąszeniu dowolnego owada - czy to będzie komar, czy to będzie meszka. Trochę gorzej wygląda sytuacja z osą, bo pierwszym objawem jest silny ból. Dopiero potem pojawia się duży obrzęk czy zaczerwienienie i swędzenie - mówił o pierwszych objawach po ukąszeniu owadów we "Wstajesz i wiesz" doktor Paweł Grzesiowski z Centrum Medycyny Zapobiegawczej.

Może zabić

Ukąszenie czy użądlenie może jednak stanowić zagrożenie dla życia - dotyczy to osób uczulonych na jad konkretnego owada.

- Jeżeli jesteśmy uczuleni na jad osy, to może dojść do wstrząsu anafilaktycznego i to jest stan zagrożenia życia. Dochodzi do tak dużego - obrazowo mówiąc - przeciekania płynu przez nasze naczynia krwionośne, że tracimy ciśnienie, tracimy przytomność i może to nawet spowodować śmierć - ostrzegał Grzesiowski.

- Osoba, która ulega tej reakcji, zaczyna nam raportować, że dziwnie się czuje - ma mroczki przed oczami, zaczyna mieć zawroty głowy, często kłopoty z oddychaniem, mogą się pojawić zmiany skórne, które są typowe: pęcherze, pokrzywka - wymieniał objawy wstrząsu anafilaktycznego Grzesiowski. - Taka osoba powoli traci przytomność, dlatego że spada ciśnienie i przestaje być w naczyniach odpowiednia ilość krwi. W ciągu dwóch-trzech minut od kontaktu z alergenem może wymagać już resuscytacji - zaznaczył doktor.

Adrenalina ratuje życie

W takiej sytuacji ukąszonemu z pomocą może przyjść adrenalina. Jest ona podawana na całym świecie w dawkach zależnych od masy ciała i wieku. W aptekach na receptę dostępne są jednorazowe ampułko-strzykawki z tą substancją. Jak zaznaczył Grzesiowski, adrenalinę należy przechowywać w lodówce. Poza warunkami chłodniczymi substancja jest ważna jedynie przez pół roku.

- Takie gotowe ampułko-strzykawki ratują życie. Jedna dla dziecka, dwie dla dorosłego dają ochronę do czasu przyjechania pogotowia czy udzielenia medycznej, fachowej pomocy - pokreślił Grzesiowski. Według niego warto poprosić lekarza o receptę na środek, nawet jeśli nie wykazujemy alergii na jad owadów. - Im więcej jest adrenaliny w otoczeniu, tym większa szansa, że ona komuś pomoże - przyznał.

Niestety o tym, że jesteśmy uczuleni na jad owadów dowiadujemy się już po fakcie. Żeby się zawczasu przekonać, czy jest się uczulonym, trzeba udać się do specjalisty, który dysponuje jadem różnych owadów jako testery. Można wykonać test skórny - na skórę nanosi się próbki jadów. - Jeżeli reakcja będzie bardzo burzliwa w tej mikroilości, możemy się spodziewać, że jesteśmy bardzo poważnie uczuleni - przestrzegał lekarz.

- Zwykle tak jest, że pierwsze ukąszenie w życiu nie daje objawów anafilaksji, czyli wstrząsu. Dopiero po kolejnym kontakcie możemy się przekonać, czy rzeczywiście mamy, czy nie mamy uczulenia - zaznaczył.

Pszczoła, osa, trzmiel, szerszeń. Jak je rozpoznać (PAP/DPA)PAP/DPA

Wapno nie pomoże

Wśród wielu ludzi tkwi przekonanie, że w zwalczeniu objawów powstałych po ukąszeniu może pomóc zażycie wapna. Grzesiowski stanowczo temu zaprzecza.

- Z nieznanych przyczyn, w pewnej grupie krajów, powiedziałbym wschodnio-środkowej Europy, istnieje taki ugruntowany mit, że wapno pomaga na alergie. Nie wiemy, skąd się to wzięło - zaznaczył doktor. - Absolutnie nie ma żadnych danych naukowych, które by mówiły o tym, że wapno - w tych dawkach oczywiście, które podajemy jako syropy czy jakieś tam tabletki - zmienia przebieg alergii - zaznaczył. Dodał, że potwierdzają to liczne badania naukowe.

Na zachodzie Europy, jak mówił Grzesiowski, "nikt nie słyszał o tej metodzie". Przeprowadzono sondę wśród europejskich lekarzy rodzinnych i okazało się, że wapno jest popularnym środkiem na alergie po ukąszeniach wśród medyków z krajów takich jak Węgry, Czechy, Słowacja czy Polska. - W tych krajach pojawia się to zalecenie, nie wiadomo skąd. Ono jest przekazywane z pokolenia na pokolenie lekarzy, że wapno poprawia przebieg alergii - mówił Grzesiowski.

Schłodzić i przyłożyć coś kwaśnego

Najlepszym postępowaniem po ukąszeniu jest schłodzenie podrażnionego miejsca. - Chłodzimy i przykładamy coś, co mamy w najbliższym otoczeniu kwaśnego, czyli cytryna, rozcieńczony ocet czy chociażby rozpuszczona tabletka aspiryny - zalecał Grzesiowski. - Też soda rozpuszczona. Łyżeczka sody w szklance wody i okład z tego zaraz po ukąszeniu, ale nawet przetarcie tego miejsca zaraz po ukąszeniu alkoholem też daje poprawę - dodał.

Grzesiowski wśród działań, które możemy podjąć po ukąszeniu, wymienia również przyłożenie plasterka cebuli lub okład z miodu.

- Musimy zablokować wydzielanie histaminy, czyli bardzo ważnego składnika naszych komórek, która jest odpowiedzialna za obrzęk, swędzenie, zaczerwienienie - tłumaczył doktor. Są też również leki antyhistaminowe - inhibitory histaminowe - czyli środki, które np. przyjmuje się na astmę.

Niektórzy uważają, że pomóc po ukąszeniu może wysysanie jadu. - To jest już mit. Wysysanie niewiele pomoże, a jeszcze pogarsza sprawę, bo, zasysając skórę, zwiększamy ukrwienie i tak naprawdę jeszcze zwiększamy odczyn zapalny - podkreślił Grzesiowski.

Posłuchaj całej rozmowy z doktorem Pawłem Grzesiowskim:

Doktor Paweł Grzesiowski o ukąszeniach przez owady
Doktor Paweł Grzesiowski o ukąszeniach przez owadytvn24

Autor: ao/aw / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: Agto Nugroho/Unsplash

Pozostałe wiadomości

Najbliższe dni przyniosą pochmurną aurę z przejaśnieniami i przelotnymi opadami deszczu. Na termometrach w ciągu dnia zobaczymy kilkanaście stopni Celsjusza. Noce wciąż będą zimne, a nad ranem pojawią się przymrozki.

Polska będzie we władaniu polarnego i arktycznego powietrza

Polska będzie we władaniu polarnego i arktycznego powietrza

Źródło:
tvnmeteo.pl

Kleszcze coraz częściej pojawiają się w miastach i na terenach podmiejskich. Między innymi takie wnioski wyciągnęli naukowcy na podstawie badań wykonanych w Warszawie.

Przyjrzeli się kleszczom w Warszawie. Oto wnioski

Przyjrzeli się kleszczom w Warszawie. Oto wnioski

Źródło:
PAP

Skorpiony przejmują kontrolę nad brazylijskimi miastami - ostrzegają eksperci z tego kraju. Spodziewają się, że w najbliższej dekadzie odnotowane zostaną co najmniej dwa miliony ukąszeń tych pajęczaków.

Miliony skorpionów w miastach. Prognozy ekspertów budzą grozę

Miliony skorpionów w miastach. Prognozy ekspertów budzą grozę

Źródło:
Guardian, tvn24.pl

Znany brytyjski biolog, David Attenborough kończył dziś 99 lat. Urodziny jednego z najbardziej cenionych popularyzatorów przyrody to moment na to, by przypomnieć, jak ważna jest ochrona mórz i oceanów.

David Attenborough kończy 99 lat i dzieli się refleksją po prawie 100 latach na Ziemi

David Attenborough kończy 99 lat i dzieli się refleksją po prawie 100 latach na Ziemi

Źródło:
BBC, Filmweb, SmogLab

Stery w pogodzie nad Polską przejmie wyż Riccarda, który kieruje w naszą stronę strumienie chłodnego, arktycznego powietrza. Będzie to szczególnie odczuwalne nad ranem - w nocy ze środy na czwartek w niektórych regionach ściśnie mróz. Miejscami przydadzą się również parasole.

Riccarda zawładnie pogodą. Co nam przyniesie

Riccarda zawładnie pogodą. Co nam przyniesie

Źródło:
tvnmeteo.pl

Za nami kolejna mroźna noc. Jak wynika z danych Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, miejscami temperatura powietrza wyniosła -3 stopnie Celsjusza. Z kolei przy gruncie termometry pokazały nawet -10,7 stopnia C.

Przy gruncie odnotowano prawie -11 stopni Celsjusza

Przy gruncie odnotowano prawie -11 stopni Celsjusza

Źródło:
IMGW

Zapowiada się mroźna noc, a po niej przyjdzie lodowaty poranek. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia przed przymrozkami. Alarmy obowiązują w 15 województwach.

Lodowato w 15 województwach. Ostrzeżenia IMGW

Lodowato w 15 województwach. Ostrzeżenia IMGW

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Aligator śmiertelnie zaatakował kobietę, która wraz ze swoim mężem pływała kajakiem po jeziorze Kissimmee na Florydzie. Według służb para znalazła się bardzo blisko drapieżnika, który przestraszył się i wywrócił ich łódź.

Aligator przewrócił kajak. Nie żyje kobieta

Aligator przewrócił kajak. Nie żyje kobieta

Źródło:
AP, CNN, ClickOrlando

Pogoda na dziś. Czwartek 08.05 w całym kraju okaże się częściowo pochmurny, ale bez deszczu. W ciągu dnia może natomiast silniej powiać wiatr. Termometry pokażą od 8 do 14 stopni Celsjusza. Zapanują neutralne warunki biometeorologiczne.

Pogoda na dziś - czwartek 08.05. W ciągu dnia może silniej powiać wiatr

Pogoda na dziś - czwartek 08.05. W ciągu dnia może silniej powiać wiatr

Źródło:
tvnmeteo.pl

Kanadyjscy strażacy walczą z pożarami traw w pobliżu miasta Edmonton na zachodzie kraju. W związku z zagrożeniem zdrowia i życia wprowadzono stan wyjątkowy. Część mieszkańców została ewakuowana.

Gęste kłęby dymu w pobliżu miasta, ewakuacje

Gęste kłęby dymu w pobliżu miasta, ewakuacje

Źródło:
CNN, CBC, Canadian Press News

Gwałtowne ulewy nawiedziły Portoryko. Według danych służby meteorologicznej od końca kwietnia lokalnie spadło ponad 400 litrów deszczu na metr kwadratowy. Okolice miasta Utuado zostały odcięte od świata przez wylewające rzeki, zaś w sąsiednim Adjuntas osuwiska zablokowały drogi.

Jedno miasto odcięła od świata woda, drugie - masy błota

Jedno miasto odcięła od świata woda, drugie - masy błota

Źródło:
Prensa Latina, Claridad Puerto Rico

Polska Agencja Kosmiczna wydała oświadczenie dotyczące nadchodzącej deorbitacji radzieckiej sondy Kosmos 482. Jak wyjaśnił popularyzator astronomii Karol Wójcicki, jedna z potencjalnych orbit obiektu w momencie wejścia w atmosferę przebiega nad zachodnią i centralną częścią kraju.

Radziecka sonda ma spaść na Ziemię. Jest oświadczenie Polskiej Agencji Kosmicznej

Radziecka sonda ma spaść na Ziemię. Jest oświadczenie Polskiej Agencji Kosmicznej

Źródło:
PAP, "Z głową w gwiazdach", LiveScience, sattrackcam.blogspot.com, tvnmeteo.pl

"Gwiezdna muzyka" pozwoliła badaczom odkryć tajemnice starzejącej się gwiazdy. Naukowcy zmierzyli wibracje pomarańczowego karła HD 219134, na podstawie których określili wiek i wymiary odległego obiektu. Jego oscylacje zostały "przełożone" na słyszalne częstotliwości, dzięki czemu możemy posłuchać jej aktywności.

Badacze zarejestrowali "muzykę" odległej gwiazdy

Badacze zarejestrowali "muzykę" odległej gwiazdy

Źródło:
W. M. Keck Observatory

Hodowca drobiu z Wielkiej Brytanii odkrył, że jedna z jego kur zniosła jajko o kulistym kształcie. W rozmowie z BBC mężczyzna przyznał, że sprzedał je na aukcji, a pieniądze przekazał na cele charytatywne.

Jedno na miliard. Kura zniosła nietypowe jajko

Jedno na miliard. Kura zniosła nietypowe jajko

Źródło:
BBC

7700 dolarów grzywny lub rok w więzieniu - taki wyrok usłyszeli przemytnicy, którzy w kwietniu próbowali wywieźć z Kenii pięć tysięcy rzadkich i cennych okazów mrówek. Owady miały trafić na nielegalne targi egzotycznych zwierząt w Europie i Azji.

Próbowali przemycić tysiące mrówek w strzykawkach. Jest wyrok

Próbowali przemycić tysiące mrówek w strzykawkach. Jest wyrok

Źródło:
PAP, Reuters, BBC

Aż 80 procent zaostrzeń astmy u dzieci wywołują zakażenia wirusowe - podkreślają eksperci. Specjaliści szczególnie dla tej grupy pacjentów zalecają szczepienia ochronne.

Ten czynnik najczęściej zaostrza astmę u dzieci

Ten czynnik najczęściej zaostrza astmę u dzieci

Źródło:
PAP, mp.pl

Na Florydzie w jednym z hrabstw od kilkudziesięciu godzin trwają poszukiwania niedźwiedzia, który zaatakował i doprowadził do śmierci 89-latka i jego psa. W pobliżu rozstawiono pułapki, a teren jest pod obserwacją służb.

Znaleziono zwłoki mężczyzny i psa. Trwają poszukiwania niedźwiedzia

Znaleziono zwłoki mężczyzny i psa. Trwają poszukiwania niedźwiedzia

Źródło:
NBC News, ABC News, FOX4Now

Nastał maj, cudny i kapryśny jednocześnie. Wiele mu wybaczamy, bo kochamy go w Polsce od wieków. Uwielbienie dla maja znalazło swoje odbicie w śpiewanej do dziś dziewiętnastowiecznej pieśni kościelnej "Chwalcie łąki umajone".

Na mapach widać dużo czerwieni. Czy będziemy "chwalić łąki umajone"?

Na mapach widać dużo czerwieni. Czy będziemy "chwalić łąki umajone"?

Źródło:
TVN24+

W Polsce przyszło ochłodzenie, w najbliższych dniach spodziewane są przymrozki, a miejscami nocami i o poranku chwyci mróz. Jak przekazał synoptyk tvnmeteo.pl Tomasz Wakszyński, w tym roku zimni ogrodnicy i zimna Zośka, majowe zjawisko meteorologiczne, przyszło wcześniej niż zwykle.

Zimni ogrodnicy przyszli w tym roku wcześniej. W prognozach mróz

Zimni ogrodnicy przyszli w tym roku wcześniej. W prognozach mróz

Źródło:
tvnmeteo.pl

Amerykańskie służby poszukują dziewczynki, która w poniedziałek została porwana przez wodę w mieście Brenham w Teksasie. Region zmaga się z falą burz z obfitymi opadami deszczu, które powodują występowanie powodzi błyskawicznych. W poszukiwanie dziewczynki zaangażowanych jest wiele ekip ratowniczych.

Woda porwała dziecko

Woda porwała dziecko

Źródło:
ABC News, Fox Weather

Gwałtowne burze nawiedziły w poniedziałek po południu północno-wschodnią Hiszpanię. Na terenie prowincji Barcelona doszło do silnego gradobicia. Wtorek również ma przynieść niespokojną aurę. Władze apelują o zachowanie ostrożności.

Dywany gradu i ulewy w Hiszpanii. Zwiastują dużą zmianę pogody

Dywany gradu i ulewy w Hiszpanii. Zwiastują dużą zmianę pogody

Źródło:
ENEX, metropoliabierta.elespanol.com, elperiodico.com, AEMET

Kilkudziesięcioletnie drzewo zawaliło się podczas burzy na jeden z domów na południu Miami w Stanach Zjednoczonych. W niedzielę w tym regionie wystąpiły wichury z obfitymi opadami deszczu. Niebezpieczne warunki doprowadziły także do wielu utrudnień na drogach.

Wiatr wyrwał kilkudziesięcioletnie drzewo z korzeniami

Wiatr wyrwał kilkudziesięcioletnie drzewo z korzeniami

Źródło:
CNN

Obfite opady deszczu doprowadziły do powstania lawiny błotnej w północno-zachodniej Kolumbii. W wyniku żywiołu zginęła jedna osoba. Jak donoszą lokalne media, masa błota uszkodziła domy i powywracała auta.

Zeszła lawina błotna, zginęła jedna osoba

Zeszła lawina błotna, zginęła jedna osoba

Źródło:
Reuters

Około 1800 turystów zostało ewakuowanych ze starożytnego miasta Petra w Jordanii. W niedzielę południowo-zachodnie regiony kraju nawiedziła powódź błyskawiczna. W położonym niedaleko dystrykcie Shoubak lokalne służby odnalazły ciała zaginionych turystów z Belgii.

Ewakuacja blisko 1800 turystów z ikonicznego miejsca

Ewakuacja blisko 1800 turystów z ikonicznego miejsca

Źródło:
Reuters, Newarab.com, Times Of Israel, Jordan Times

Potężna burza piaskowa sparaliżowała południowe i północne regiony Iraku. Z powodu problemów z oddychaniem kilkaset osób potrzebowało pomocy medycznej. W prowincji Dijala doszło do wypadku, w którym zginęły trzy osoby.

Rdzawa mgła ogarnęła Irak

Rdzawa mgła ogarnęła Irak

Źródło:
ENEX, Shafaq.com,

W weekend nad Portugalią zaobserwowano co najmniej cztery trąby powietrzne. Zjawiska towarzyszyły burzom i wichurom, jakie przetoczyły się nad centralną i zachodnią częścią kraju. Silny wiatr wyrządził tam spore szkody.

Cztery trąby powietrzne w trzy dni. "Drzewa spadały na drogi"

Cztery trąby powietrzne w trzy dni. "Drzewa spadały na drogi"

Źródło:
PAP, observador.pt

Po majówce, która miejscami była gorąca, przyjdzie duże ochłodzenie. Co czeka nas w kolejnych tygodniach maja, kiedy przypadają zimni ogrodnicy i zimna Zośka? Sprawdź autorską prognozę temperatury na kolejne 16 dni, przygotowaną przez prezentera i synoptyka tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni. Wraca zimno, wracają przymrozki

Pogoda na 16 dni. Wraca zimno, wracają przymrozki

Źródło:
tvnmeteo.pl

Krew mężczyzny, który przeżył ponad 200 ukąszeń trujących węży, może posłużyć do stworzenia wyjątkowo skutecznej antytoksyny. Aby uzyskać odporność, hodowca kilkaset razy dobrowolnie wstrzykiwał toksyny do swojego organizmu. W ten sposób wytworzył zestaw przeciwciał działających w przypadku pokąsania przez wiele gatunków.

Przez 18 lat wstrzykiwał sobie jad węży. Jego krew może ratować życie

Przez 18 lat wstrzykiwał sobie jad węży. Jego krew może ratować życie

Źródło:
BBC, ScienceAlert

Transmisja na żywo Wielkiej Wędrówki Łosi w Szwecji trwała 478 godzin. Przeprawa tych zwierząt z gór położonych na północy na letnie żerowiska przyciągnęła miliony widzów - poinformowała w poniedziałek szwedzka telewizja publiczna.

478. Tyle godzin transmitowali wędrówkę łosi

478. Tyle godzin transmitowali wędrówkę łosi

Źródło:
PAP, The Guardian