Spotkanie z osą dla niektórych osób może skończyć się tragicznie - ostrzega prof. Jerzy Kruszewski, krajowy konsultant w dziedzinie alergii. Prócz alergii na jad owadów, ludzie są wrażliwi również na niektóre produkty żywnościowe czy leki. Reakcja anafilaktyczna może być uwarunkowana immunologicznie, lub wrażliwością na jakąś substancję.
Ukąszenie pszczoły lub osy jest jednym z najbardziej powszechnych przypadków, zaraz po uczuleniach na proste białka typu: mleko, jajka, orzechy. Pacjenci, którzy są uczuleni na ukąszenia owadów błonkoskrzydłych, muszą unikać z nimi kontaktu do czasu odczulania.
Przewidywalne skutki alergii
Jak twierdzi prof. Jerzy Kruszewski, alergię wywołuje nie tylko jad owadów, ale także pokarm czy leki. Nadwrażliwość polega na tym, że niektóre substancje mogą nam szkodzić, kiedy inni je zażywając czują się normalnie. Skutki tego są nieprzewidywalne.
- Jeśli chodzi o te ciężkie objawy alergii bardzo groźne dla życia pacjenta, to jest swędząca wysypka, często o charakterze pokrzywki, lub puchnięcie czyli obrzęk określonych części ciała. Może pojawiać się przy tym duszność i objawy prowadzące do utraty przytomności - mówił profesor.
Nie zawsze musi to być alergia
- Wiemy, że są osoby bardziej wrażliwe i mniej wrażliwe. Reakcja anafilaktyczna w tej ciężkiej postaci dotyczy tych osób, które są bardzo mocno nadwrażliwe na jakiś czynnik. Niekoniecznie musi to być jakaś alergia, czyli reakcja uwarunkowana immunologicznie. Może to być reakcja bez udziału immunologicznego, czyli rozpad komórek w naszym organizmie. Jednak objawy są takie same - wyjaśniał krajowy konsultant w dziedzinie alergii.
Odczulanie
- Pokrzywka i obrzęk powinny nas skłonić do alergologa, a jeżeli objawy występują w wyniku użądlenia owadów (...) wchodzi w grę odczulanie, które jest wyjątkowo skuteczne. Dlatego my bardzo namawiamy pacjentów, by poddali się tej procedurze, która jest absorbująca, ale wyjątkowo skuteczna - mówił profesor.
Autor: PW/mj / Źródło: TVN Meteo
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock