W nocy i o poranku w wielu regionach Polski pojawią się silne mgły. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia.
Alarmy przed silną mgłą obowiązują w województwach:
- dolnośląskim, gdzie ważne będą od północy do godziny 10 w środę;
- opolskim, gdzie obowiązywać będą od północy do godz. 10 w środę;
- wielkopolskim (w powiatach: kępińskim, ostrzeszowskim, ostrowskim, krotoszyńskim, Kalisz, kaliskim, tureckim, kolskim), gdzie ważne będą od godz. 23 we wtorek do godz. 10 w środę;
- łódzkim, gdzie obowiązywać będą od godz. 23 we wtorek do godz. 10 w środę;
- lubelskim, gdzie ważne będą od godz. 23 we wtorek do godz. 10 w środę;
- mazowieckim, gdzie obowiązywać będą od godz. 23 we wtorek do godz. 10 w środę;
- warmińsko-mazurskim (we wszystkich powiatach poza: oleckim, gołdapskim, węgorzewskim, giżyckim, kętrzyńskim, bartoszyckim, lidzbarskim, braniewskim, elbląskim, Elbląg), gdzie ważne będą od godz. 23 we wtorek do godz. 8 w środę;
- podlaskim, (we wszystkich powiatach poza: sejneńskim, Suwałki, suwalskim), gdzie ważne będą od godz. 23 we wtorek do godz. 10 w środę.
- świętokrzyskim, śląskim, małopolskim i podkarpackim. Ostrzeżenia w tych regionach będą ważne od północy do godziny 10 w środę.
Na przeważającym obszarze tych województw prognozuje się gęste mgły ograniczające widzialność do 200 metrów, a lokalnie 100 metrów.
Prognoza zagrożeń na czwartek
Synoptycy planują w czwartek wydać żółte alerty przed mgłami w województwie podlaskim.
W nocy, głównie na południu województwa, prognozowane są tam mgły ograniczające widzialność do 200 metrów.
Czym jest ostrzeżenie meteorologiczne pierwszego stopnia?
Ostrzeżenie pierwszego stopnia oznacza, że przewidywane są warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwości ich odwołania. Zalecana jest ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.
Czym jest prognoza zagrożeń?
Według definicji IMGW, prognoza zagrożeń to orientacyjna prognoza pogody, służąca wczesnemu informowaniu społeczeństwa o możliwości wystąpienia niebezpiecznego zjawiska meteorologicznego. Zwana jest też prognozą niebezpiecznych zjawisk.
Autor: anw,dd/aw / Źródło: IMGW, tvnmeteo.pl
Źródło zdjęcia głównego: pixabay.com