Przez Polskę przetoczyły się gwałtowne burze. Silny wiatr zrywał w czwartek dachy z domów, uszkadzał budynki mieszkalne i łamał drzewa. Relacje z miejsc dotkniętych żywiołem otrzymywaliśmy na Kontakt 24.
Gwałtowne burze przechodziły w czwartek nad znaczną częścią kraju. Strażacy interweniowali 1,1 tysiąca razy - poinformował w piątek rano rzecznik komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej st. kpt. Krzysztof Batorski.
Najwięcej interwencji przeprowadzono w województwie lubelskim (550), woj. mazowieckim (212) oraz podkarpackim (106). Ponad 770 razy strażacy wyjeżdżali do usuwania wiatrołomów, 160 interwencji związanych było natomiast z zalaniem budynków i dróg. W działania zaangażowanych było 7 tysięcy strażaków i 1,2 tysiąca samochodów ratowniczo-gaśniczych.
Jak poinformował po godzinie 7 Grzegorz Świszcz, zastępca dyrektora Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, prądu nie ma 17 082 odbiorców. Najwięcej w województwie mazowieckim - 8957, lubelskim - 4600 i podlaskim - 3372.
Burza uszkodziła poszycia dachowe na budynkach mieszkalnych i gospodarczych. W województwie lubelskim odnotowano około 100 przypadków uszkodzeń dachów lub elewacji na budynkach mieszkalnych lub gospodarczych, w woj. podkarpackim siedmiu domów i czterech budynków gospodarczych, w woj. podlaskim trzech domów i dwóch budynków gospodarczych, a w woj. świętokrzyskim jednego domu i dwóch budynków gospodarczych.
Interwencje na Lubelszczyźnie
W całym województwie lubelskim strażacy wyjeżdżali ponad 550 razy. Najwięcej interwencji dotyczyło usuwania połamanych drzew, a także zabezpieczenia uszkodzonych budynków.
- Na szczęście we wszystkich tych zdarzeniach nie było osób poszkodowanych - powiedział w piątek rzecznik prasowy Lubelskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP st. asp. Tomasz Stachyra.
Najczęściej strażacy byli wzywani w powiatach zamojskim, hrubieszowskim, tomaszowskim, krasnostawskim. Najwięcej interwencji - blisko 350 - dotyczyło usuwania połamanych konarów i powalonych drzew, głównie z dróg. Odnotowano około 100 przypadków uszkodzeń dachów lub elewacji na budynkach mieszkalnych i gospodarczych. Powalone drzewa i konary uszkodziły też osiem samochodów. Odnotowano dwa pożary od pioruna. W 60 miejscach na terenie woj. lubelskiego doszło do zerwania lub uszkodzenia linii energetycznych.
Najtrudniejsza sytuacja była w powiecie tomaszowskim, gdzie odnotowano ponad 100 interwencji. Silny wiatr, który w porywach wiał z prędkością ponad 100 kilometrów na godzinę, łamał drzewa i niszczył dachy.
Interwencje na Podkarpaciu
Ponad 100 interwencji odnotowali podkarpaccy strażacy w związku z burzami, które przeszły w czwartek po południu i wieczorem przez Podkarpacie. Najwięcej interwencji dotyczyło usuwania połamanych konarów i drzew.
- W sześciu przypadkach pomagaliśmy zabezpieczyć uszkodzone dachy na budynkach gospodarczych i mieszkalnych. Na szczęście nikomu nic się nie stało, nikt nie został ranny - zapewnił w piątek rano rzecznik podkarpackich strażaków bryg. Marcin Betleja. Dodał, że pozostałe działania strażaków polegały głównie na usuwaniu połamanych konarów i drzew, leżących na jezdniach, chodnikach i posesjach.
Najczęściej strażacy wyjeżdżali w powiatach: jarosławskim, przemyskim, przeworskim, stalowowolskim, tarnobrzeskim i niżańskim.
Zniszczenia na Mazowszu
212 razy interweniowali minionej doby mazowieccy strażacy. Najpoważniejsza sytuacja w związku z burzami i silnym wiatrem była w powiatach siedleckim, sokołowskim i łosickim - poinformował w piątek rzecznik komendanta mazowieckiego PSP mł. bryg. Karol Kierzkowski.
Jak poinformowała mazowiecka PSP, w związku z przechodzącym przez Mazowsze frontem burzowym uszkodzonych zostało 15 budynków, a 31 zostało podtopionych. Najwięcej zdarzeń odnotowano w powiatach siedleckim (30), sokołowskim (30) oraz łosickim (20).
Do jednego z poważniejszych zdarzeń doszło w miejscowości Zabrodzie, w powiecie ostrołęckim, gdzie konar drzewa uszkodził linię energetyczną i spadł na zaparkowany samochód, w którym byli ludzie. Jak zaznacza straż pożarna, nikomu nic się nie stało. W miejscowości Wymysły, w powiecie sokołowskim uszkodzony został natomiast dach stodoły. Z kolei w miejscowości Kostki, w tym samym powiecie, oraz w miejscowości Tęczki, wiatr uszkodził dachy domów jednorodzinnych.
Wasze relacje
Pogoda była groźna w czwartek także w innych regionach kraju. Na Kontakt 24 dostaliśmy Wasze pogodowe relacje.
Autor: jw,dd,anw/aw / Źródło: tvnmeteo.pl, Kontakt 24, PAP
Źródło zdjęcia głównego: Kontakt 24