Zmiany klimatyczne mają pozytywny wpływ na niektóre rośliny występujące na terenach pustynnych - ustalili naukowcy z niemieckiego Instytutu Maxa Plancka w Rostoku. Z badań wynika, że niektóre organizmy wytwarzają "uśpione nasiona", które stają się aktywne przy pojawieniu się korzystnych warunków do rozwoju.
Suche ekosystemy lądowe zajmują 41 procent powierzchni lądowej Ziemi. Mimo że rośliny występujące na tych terenach są bardzo czułe na zmiany klimatu, to potrafią sobie z tym doskonale radzić. Dowodzą tego badania biologów z Instytutu Maxa Plancka w Rostoku.
Uśpione nasiona
Niektóre rośliny występujące w suchych ekosystemach wytwarzają uśpione nasiona, które mogą przetrwać w czasie prawdziwej suszy. Kiedy tylko nasiona zostaną zwilżone przez deszcz, rozkładają swoje okrywy niczym ruchome origami. Okrywy otwierają się, ponieważ ułożone w ich wnętrzu na kształt plastra miodu komórki pochłaniają wodę, zmieniając swoją strukturę.
Niczym zastawki
Okrywy nasienne otwierają się na swego rodzaju zawiasach, kiedy są wilgotne i ponownie się zamykają, kiedy są suche. To zmienia również krzywiznę okryw - zastawki szczelnie zamykają komory w suchych warunkach. Dzięki tej zdolności rośliny mają szansę przetrwać w suchym i pustynnym klimacie, gdzie bardzo często wody jest jak na lekarstwo.
Autor: adsz/mj / Źródło: science daily