Naukowcy rozszyfrowali sekwencję genomu goryla zachodniego - drugiego po szympansie najbliżej spokrewnionego z człowiekiem przedstawiciela naczelnych. Choć nasze drogi rozeszły się ok. 10 mln lat temu, to poznanie sekwencji genów goryla może rozwiązać kłopoty z ludzką pamięcią.
Genom ludzki znany jest już od dziewięciu lat, szympansi - od siedmiu. Jak informuje "Nature", rozszyfrowanie genomu goryla zachodniego zajęło międzynarodowemu zespołowi naukowców pięć lat. Wykorzystano do tego próbki pobrane od samicy Kamillah, przebywającej w ogrodzie zoologicznym w San Diego w Kaliforni.
Nasze drogi rozeszły się 10 mln lat temu
Genom goryla zawiera ponad trzy miliardy par zasad - czyli tyle samo, co u ludzi. Tworzą one około 21 tys. genów.
Badacze porównali genom goryla i innych gatunków naczelnych, w tym ludzi. Już wcześniej było wiadomo, że stosunkowo luźniej spokrewnione z ludźmi orangutany rozpoczęły niezależną ewolucję ok. 14 mln lat temu.
Wstępne wyniki badań genetycznych i paleologicznych wykazują, że ewolucyjna linia goryli oddzieliła się od linii ludzi i szympansów ok. 10 mln lat temu. Same zaś linie ludzi i szympansów rozeszły się dopiero ok. 6 mln lat temu, co tłumaczy, dlaczego dziś oba gatunki są sobie najbliższe.
Goryl ma 98 procent ludzkich genów
Skalę pokrewieństwa gatunków odzwierciedlają zbieżności w ich genomach. Z naszymi najbliższymi zwierzęcymi krewiakami, szympansami, dzielimy 99 proc. DNA. Goryle są na drugim miejscu - ich kod genetyczny odpowiada naszemu w ok. 98 procentach. Stosunkowo najwięcej różni nas od orangutanów, z którymi dzielimy 97 proc. DNA.
Goryle nie cierpią na demencję
Po raz kolejny potwierdziło się, że ogólnie najbliższe nam są szympansy. Ale po bliższej analizie poszczególnych genów naukowcy dostrzegli, że cały obraz podobieństw jest dość skomplikowany. Okazało się bowiem, że aż 15 proc. ludzkiego genomu jest bardziej podobne temu u goryli, niż u szympansów. Z kolei inne 15 proc. genomu szympansa okazało się bardziej przypominać odpowiednie geny goryla, niż ludzi.
Wiedza na temat takich zespołów różnic i podobieństw może pomóc choćby w znalezieniu mutacji, które u ludzi prowadzą do demencji - goryle bowiem wydają się nie cierpieć na tę przypadłość.
Autor: mj/rs / Źródło: PAP