Letnie upały mogą być uciążliwe nie tylko dla nas. Nie zapominajmy, że nasze czworonogi gorzej znoszą wysokie temperatury.
Naturalną zdolnością organizmu pomagającą przetrwać upały są gruczoły potowe, dzięki którym pocimy się ochładzając nasze ciało. Niestety niektóre zwierzęta, takie jak psy czy koty nie posiadają takiego systemu, a przez to ich zdolność chłodzenia organizmu jest ograniczona.
Obserwujmy
Podczas upałów powinniśmy stale obserwować zachowanie naszych pupili, ale także zwierzęta sąsiadów szczególnie te uwiązane na łańcuchu. Jeżeli będziecie świadkami uwiązania bądź zamknięcia psa w miejscu nieocienionym, nie zwlekajmy z interwencją.
Spróbujmy także pomóc innym zwierzętom - bezpańskim kotom czy ptakom. To one często cierpią najbardziej z powodu braku dostępu do świeżej wody. Reagujmy, gdy na spacerze zaobserwujemy psa w tak zwanym taśmowym kagańcu, który szczelnie owija pysk psa, nie pozwalając mu w ten sposób się chłodzić. Takie akcesoria są bardzo groźne dla zdrowia psa.
W domu
Okres letni może okazać się bardzo ciężki dla niektórych zwierząt. Zarówno dla ludzi jak i zwierząt wskazane jest przebywanie w cieniu z dostępem do wody.
- Jeżeli zostawiamy psa czy kota w domu, powinniśmy przed wyjściem zasłonić okna, by nie dopuścić do nagrzewania pomieszczenia. Jeżeli jedynym w pełni zacienionym miejscem w domu jest łazienka, należy zostawić uchylone drzwi - poinformowała w rozmowie z TVN Meteo lek. wet. Magdalena Glińska. - Małe stworzenia, takie jak króliki, chomiki, świnki morskie, żółwie, czy ptaki nie powinny zostawać na balkonie ani na parapecie, ponieważ zwierzęta o niewielkiej masie ciała są bardziej narażone na udar cieplny - dodała.
Wietrzenie mieszkanie również może wpłynąć niekorzystnie na zwierzaka. Przeciągi i bezpośrednie działanie wiatraka lub klimatyzacji może skutkować przeziębieniem.
Dieta
Najważniejsze jest zapewnienie dostępu do odpowiedniej ilości wody. Metalowa miska w zacienionym miejscu dłużej utrzyma chłód.
- Psy są dużo wrażliwsze od ludzi, więc pomysł z dodawaniem do wody kostek lodu może skończyć się przeziębieniem. To samo tyczy się lodów - powiedziała lek. wt. Glińska. - Ludzie często podają je swoim podopiecznym, co zwykle skutkuje zaburzeniami żołądkowo-jelitowymi. Ponadto dodawana do nich czekolada i rodzynki są dla zwierząt domowych trujące - przestrzegła.
Ważną rzeczą jest także zachowanie prawidłowej i zbilansowanej diety. Warto zrezygnować z tłustych domowych posiłków i podawać lekką mokrą karmę, która zawiera więcej wody niż sucha.
Fizjonomia
- Najbardziej narażone są psy o ciemnej i krótkiej sierści. Długa sierść może stanowić ochronę termoizolacyjną - poinformowała Glińska. - Jednak bujna zimowa okrywa włosowa może również przyczyniać się do przegrzania. Dlatego należy często wyczesywać lub po prostu ostrzyc pupila.
Tak jak u ludzi, także u zwierząt wiek może być ważnym czynnikiem w tolerancji upałów. Zarówno stare jak i wyjątkowo młode osobniki są bardziej narażone na odwodnienie.
- Spośród psów najgorzej z upałem radzą sobie rasy brachycefaliczne, czyli te o spłaszczonych pyszczkach, takie jak mopsy, pekińczyki czy persy. Z powodu wąskich niewielkich nozdrzy nie są w stanie odpowiednio regulować temperatury - powiedziała weterynarz. - To długie nosy np. zwierząt pracujących, czy żyjących w pustynnych klimatach są lepiej przystosowane do upalnych warunków. Ich dobrze ukrwione szerokie małżowiny nosowe pozwalają wykorzystać pęd powietrza do ochłodzenia ciała - dodała.
Podczas przyjmowania większej ilości płynów spacery muszą odbywać się częściej - 3-4 razy w ciągu dnia. Zdecydowanie odradzamy dłuższe spacery w godzinach popołudniowych, kiedy jest najgoręcej.
Pies zamknięty w samochodzie
"Teraz, kiedy dni będą bardzo gorące, zwracajmy szczególną uwagę, czy w samochodach nie jest pozostawione dziecko lub zwierzę. Nie bądź obojętny, widzisz reaguj, dzwoń" - apeluje Fundacja Międzynarodowy Ruch Na Rzecz Zwierząt Viva!.
Wielu właścicieli nie zdaje sobie sprawy z tego, że nie wolno nam zostawiać zwierzęcia w samochodzie ani przywiązanego koło sklepu w pełnym słońcu. We wnętrzu auta temperatura może wzrosnąć nawet do 80 st. C. Nawet jeżeli zostawimy uchylone okna, narażamy psa na udar, a często nawet śmierć.
Również Towarzystwo Obrony Zwierząt w Rzeczypospolitej Polskiej zachęca, by nie bać się i reagować w takich sytuacjach, dzwoniąc np. na numer 112 lub 997. Organizacja przypomina, że w przypadku zagrożenia życia zwierzęcia można zbić szybę w aucie. W czasie upałów zwierząt nie wolno też pozostawiać na słońcu (np. przed sklepami).
Zamknięcie zwierzęcia w samochodzie w wysokiej temperaturze to znęcanie się nad nim, za co zgodnie z ustawą grozi nawet do 2 lat pozbawienia wolności - przypomina policja. Także stołeczny ratusz apeluje, by w upalne dni pamiętać o potrzebach zwierząt i pomóc im przetrwać wysokie temperatury. Zachęca, by wszelkie informacje o błąkających się zwierzętach (porzuconych, zagubionych), a także pozostawionych w pojazdach niezwłocznie zgłaszać do straży miejskiej - na całodobowy nr telefonu 986.
Autor: ab/rp / Źródło: psy-pies.com, amazoniazoo.pl, vetopedia.pl