24 naukowców zmierzy się w sobotę przed publicznością w Centrum Nauki Kopernik, prezentując zagadnienia badawcze z biologii, chemii, fizyki i innych nauk. Tak jak w popularnych "talent shows" będą musieli zdobyć przychylność jury i sympatię widzów. Każdy będzie miał na to tylko 3 minuty.
FameLab na pierwszy rzut oka przypomina show w rodzaju "Mam talent". Jednak zamiast w dziedzinach artystycznych uczestnicy konkurują tu w naukach ścisłych.
Ich zadaniem jest w jak najatrakcyjniejszy i zrozumiały sposób opowiedzieć jury i publiczności o swojej pracy naukowej.
Wśród półfinalistów (w wieku 18 do 44 lat) jest 6 chemików, 5 fizyków, po 4 biologów i biotechnologów, a także przedstawiciele innych dziedzin nauki - od architektury po inżynierię kosmiczną. Wszyscy związani są we środowiskiem akademickim.
Kandydaci pochodzą z całej Polski. 10 z nich mieszka w Warszawie, sześciu w Krakowie, po dwie osoby przyjadą z Poznania i Gliwic. Po jednym reprezentancie mają: Częstochowa, Nowy Targ, Polkowice i Włocławek.
Polski zwycięzca wystąpi w międzynarodowym finale
Oceniać ich będzie czteroosobowe jury: Irena Cieślińska - popularyzatorka nauki, redaktor wielu czasopism popularnonaukowych, zastępca dyr. Centrum Nauki Kopernik, Konrad Bajer - doktor habilitowany nauk fizycznych, członek rady programowej Centrum Nauki Kopernik, medioznawca - dr Jacek Wasilewski oraz dziennikarz - Piotr Najsztub.
To oni po prezentacjach naukowców wybiorą 10 osób, które przejdą do następnego etapu. Finaliści przejdą szkolenie z autoprezentacji i ponownie staną na scenie 19 maja. Wtedy poznamy nazwisko pierwszego polskiego naukowego idola, który wygra 30 tys. złotych i będzie reprezentował nasz kraj w międzynarodowym finale konkursu. Ten odbędzie się w Cheltehnam w Wielkiej Brytanii.
Publiczność może typować zwycięzców
Choć wystąpienia kandydatów będzie oceniać jury, CNK przygotowało specjalne atrakcje także dla widzów. Wszyscy, którzy trafnie wytypują zwycięzców, otrzymają wejściówki do Kopernika i jego laboratoriów.
Półfinały Famelab można oglądać 3 marca w Centrum Nauki Kopernik w godz. 10.00 - 17.30 (wejście przez centrum konferencyjne, można dołączyć w każdej chwili, wstęp wolny). Wydarzenie będzie także transmitowane na żywo na stronie internetowej konkursu.
FameLab wymyślili w 2005 r. organizatorzy Cheltenham Science Festival w Wielkiej Brytanii. Dziś edycje FameLabu odbywają się w 14 krajach w Europie, Azji i Afryce. Polską edycję organizują British Council i Centrum Nauki Kopernik.
Obejrzyj prezentacje finalistów FameLab International 2011:
Więcej prezentacji na kanale International FameLab na YouTube.
Autor: js / Źródło: CNK