Cząstki elementarne, neutrina, są szybsze od światła. Informacja o tym przełomowym odkryciu obiegła świat o świcie. Fizycy doświadczalni z CERN na konferencji prasowej tłumaczyli wyniki swoich badań. Portal TVN Meteo towarzyszył wybitnemu teoretykowi fizyki prof. Ernestowi Bartnikowi, który na bieżąco komentował ich ustalenia. - Nie podważono ich. To odkrycie zasługuje na sto Nagród Nobla - powiedział nam profesor.
Fizycy z prestiżowego ośrodka badawczego CERN (Światowe Centrum Cząstek Elementarnych) wykazali, że neutrino, pokonało 732-kilometrową trasę szybciej niż światło. - Jeśli naukowcy nie popełnili błędu oznacza to, że będziemy mogli podróżować w czasie do przeszłości - tłumaczy prof. Bartnik z Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego.
Zmiana myślenia ludzkości
To, że cząstki mogą być szybsze od światła oznacza, że będziemy w stanie wytwarzać coś, co działałoby przed skutkiem. - Oznacza to podważenie toku myślowego przyczynowo-skutkowego człowieka od zarania dziejów - wyjaśnia prof. Bartnik.
Science non fiction
Sprawdzanie prawdziwości istanienia cząstki szybszej od światła trwało aż 3 lata, od 2009 r. Naukowcy z ośrodka w CERN bali się podać odkrycie do publicznej wiadomości bez ówczesnego sprawdzenia go kilkaset lub kilka tysięcy razy. - Jeśli badacze rzeczywiście nie popełnili błędu, to odkrycie to więcej niż przewrót kopernikański w całej fizyce i zasługuje na sto nagród Nobla - komentuje podczas prof. Bartnik. I dodaje, że w tym świetle filmy science fiction, w których bohaterowie podróżowali w czasie za pomocą specjalnej maszyny, były futurologiczne i bazowały na poznawalnej prawdzie.
- Jeśli naukowcy z CERN pokazują wyniki wieloletnich badań światu oznacza, że są bardzo pewni odkrycia - dodaje fizyk.
Może to subtelny błąd
- Bardzo możliwe, że naukowcy z CERN popełnili błąd, którego nie są w stanie wychwycić, stąd konferencja prasowa - zastrzega Bartnik. Chcą, żeby inni fizycy doświadczalni wychwycili ewentualne złe obliczenia.
Jednak podczas konferencji nie padły żadne słowa krytyki pod adresem fizyków z CERN. - Pamiętajmy, że są to najlepsi naukowcy na świecie, a w CERN istnieją najbardziej złożone urządzenia badawcze, dlatego trudno podważyć prawdziwość doświadczeń na cząstkach elementarnych - dodaje Bartnik.
Astrofizycy nie wierzą
Na podważenie wyników pracy naukowców z CERN mogą pozwolić sobie jedynie astrofizycy. Ich badania supernowych udowadniają, że nie istnieją cząstki elementarne szybsze od prędkości światła.
Niepewna przyszłość
Niestety nie możemy przewidzieć, jakie konsekwencje będą miały wyniki badań zespołu CERN. Prof. Bartnik porównuje obecną sytuację do tej sprzed stu lat - ludzie żyjący w XX wieku nie byli w stanie przewidzieć, że w wyniku odkrycia Einsteina powstanie bomba atomowa. - To odkrycie może zmienić fizykę tak, że ja nie umiem nic przewidzieć – powiedział profesor Bartnik.
Teoria spiskowa
Bardzo możliwe, ze już wkrótce pojawią się teorie spiskowe dotyczące tego odkrycia. - Może paść zarzut pod adresem każdego państwa np. Stanów Zjednoczonych, że wybierając się w podróż w czasie będą chciały zakamuflować swoje przewinienia. Cofając się bowiem o kilkadziesiąt lat każdy z nas byłby w stanie sprawdzić, czy dziadek zdradzał babcię i ewentualnie takiej zdradzie zapobiec - tłumaczy profesor.
Autor: mm//aq//mat,ms / Źródło: tvnmeteo.pl