Po światowych mediach rozlała się informacja, że noc z 21 na 22 grudnia 2014 będzie najdłuższą nocą w historii. Prawdą jest, że należała do najdłuższych, ale w roku i tylko dla mieszkańców półkuli północnej. Teraz dni będą się wydłużać.
Amerykańska grupa Vox Media powołując się na blogera i naukowca Colina Schultza opublikowała informację, że ruch obrotowy Ziemi spowalnia z upływem czasu. Według Shultza doba w ciągu roku wydłuża się w ciągu roku o ok. 15-25 milionowych części sekundy. Noc z 21 na 22 grudnia miała przebić dotychczasowego rekordzistę, czyli przesilenie zimowe z 1912 roku.
Jednak według innych naukowców, ruch obrotowy w ostatnich latach nieznacznie przyspieszył. Powodem tych zmian mogą być czynniki geologiczne m.in. topniejące lodowce.
Uwagę wrócili czujni czytelnicy. Informacja na portalu Vox została szybko skorygowana.
Przesilenie zimowe
22 grudnia, trzy minuty po północy nastąpił moment przesilenia zimowego, kiedy rozpoczęła się kalendarzowa zima. W trakcie tej zmiany, odnotowujemy najkrótszy dzień (który trwał zaledwie 7 godzin i 42 minuty) i najdłuższą noc w roku.
Prócz kalendarzowej, możemy jeszcze wyróżnić również zimę fenologiczną (związaną z rozwojem roślin) i termiczną (związana z temperaturą). Według IMGW w Polsce za zimę termiczną uznaje się okres, kiedy średnia dobowa jest poniżej zera. Na taką zimę musimy jeszcze poczekać.
Autor: PW/rp / Źródło: TVN Meteo, VOX
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock