Z dnia na dzień robi się coraz chłodniej i ludzie powoli myślą o zimie. Są okolice, gdzie mieszkańcy muszą bardzo dobrze się do niej przygotować, ponieważ temperatura spada do -68 st. C. Poznajcie najzimniejsze miejscowości na świecie.
Najniższą temperaturę, jaką odnotowano na Ziemi jest wartość -89,2 st. C. Tak zimno było w rosyjskiej stacji badawczej Vostok na Antarktydzie 21 lipca 1983 roku. Jednak to nie jest żadne miasto, ludzie nie żyją tam na co dzień. Jednak są na Ziemi miejsca, gdzie temperatura jest bliska tej skrajnej wartości, a ludzie tam mieszkają i egzystują.
Według prognoz pogody w najbliższych dniach w Polsce ochłodzi się. Jednak to nie będą takie mrozy, jakie występują w niektórych rejonach świata.
Wierchojańsk - Rosja
W Wierchojańsku w Jakucji mieszkają 1434 osoby. To syberyjskie miasto od bieguna północnego oddalone jest o 2,5 tysiąca kilometrów. W styczniu średnia temperatura powietrza wynosi -48,9 st. C. Średnia miesięczna temperatura powietrza jest ujemna od października do kwietnia. W najchłodniejszym dniu odnotowano -67,8 st. C. Gdy jest bardzo zimno, mieszkańcy gromadzą się wspólnie w pomieszczeniach, ogrzewają, chodzą w futrach i starają się nie wychodzić na zewnątrz.
Ojmiakon - Rosja
Ojmiakon to najzimniejsza miejscowość na północnej półkuli. 6 lutego 1933 roku odnotowano tam -68 st. C. Mieszka tam około 800 osób. Szkoły w tym rejonie są otwarte nawet przy temperaturze -46,7 st. C. Jak na ironię, nazwa Ojmiakon znaczy "odmarznięta woda" i ma całkowite uzasadnienie. W okolicach Ojmiakonu występują bowiem źródła termalne, dzięki którym mieszkańcy mają dostęp do wody nawet przy -55 st. C.
Jakuck - Rosja
Jakuck to miasto w północno-wschodniej Syberii. Średnia temperatura w styczniu wynosi tam -36,7 st. C. Zdarzają się momenty, kiedy temperatura schodzi do -63 st. C. Mimo przeszywającego zimna mieszka tam ponad 200 tysięcy osób. Zatrudnieni są głównie w górnictwie.
W lutym 2013 roku w Jakucku był dziennikarz TVN24 Jarosław Kuźniar:
International Falls - USA
Nie tylko Rosja słynie z silnych mrozów. Miasto International Falls w stanie Minnesota zamieszkuje 6000 osób, które co roku zmagają się z chłodem. Znane jest jako najzimniejsze miasto w „kontynentalnych” Stanach Zjednoczonych. Jednak trudno porównać warunki w syberyjskich miastach z tym w Minnesocie. W styczniu średnia temperatura powietrza wynosi tam -16,2 st. C.
Fraser - USA
Kolejne miasto, gdzie żyje się w bardzo surowym klimacie, to Fraser w Kolorado. Mieszka tam 1,1 tysiąca ludzi. Za mroźny klimat odpowiada również wysokość, na której znajduje się miejscowość. Fraser leży na 2613 m n.p.m. w Górach Skalistych. Średnia roczna temperatura powietrza wynosi 0,2 st. C.
Barrow - USA
Najchłodniejszym miastem w USA jest jednak Barrow na Alasce. Leży najdalej na północ w całych Stanach Zjednoczonych. Znajduje się niecałe 2,1 tysiąca kilometrów od bieguna północnego. Mieszka tam ponad 4,5 tys. osób. Miasto wybudowano na wiecznej zmarzlinie. Średnia temperatura lipca wynosi tam zaledwie 2,7 st. C. A najniższa odnotowana w historii to -52 st.C.
Ocieplenie klimatu? Nie na Alasce, gdzie średnia temperatura powietrza systematycznie obniża się. Zobacz materiał ze stycznia 2013 roku:
Snag - Kanada
W wiosce Snag w Jukonie temperatura powietrza potrafi spaść do -63 st. C. Taką wartość odnotowano 3 lutego 1947 roku.
Hell - Norwegia
W tym "piekielnym" miasteczku powietrze nie rozgrzewa. Wieś Hell w środkowej Norwegii zamieszkuje 350 osób. Przez jedna trzecią roku notuje się tam ujemną temperaturę, spadającą często poniżej -25 st.C.
Autor: AD/jap / Źródło: mnn.com
Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia