Po najkrótszej nocy w roku nastało lato. Przyszło niepostrzeżenie o godzinie 01.08, kiedy Słońce weszło w znak Raka. Kolejna dobra wiadomość - 21 czerwca to najdłuższy dzień tego roku. Warto to wykorzystać.
W tym roku początek astronomicznego lata przyszedł wraz z latem kalendarzowym. Nie dzieje się tak jednak zawsze. Dlaczego?
Astronomiczne lato rozpoczyna się, kiedy Słońce przechodzi przez najbardziej na północ wysunięty punkt ekliptyki (czyli płaszczyzny równika niebieskiego). Na półkuli północnej odbywa się to, w zależności od roku, między 21 a 23 czerwca - różnice w terminie wynikają z tego, że w naszym kalendarzu mamy do czynienia z całkowitą liczbą dni w ciągu roku (365 lub 366), natomiast pełen obieg Ziemi dookoła Słońca zajmuje 365,24 doby.
W tym roku ten moment przejścia nastąpił 21 czerwca o godz. 1.08. Słońce wkroczyło w znak Raka i znalazło się na wysokości 23,5 stopnia nad równikiem niebieskim.
Dziś najdłuśzy najdłuższy dzień roku
Czwartek to dzień przesilenia letniego, czyli najdłuższy dzień roku. W południowej Polsce słońce będzie świecić nad horyzontem przez 16 godzin i 20 minut, w północnej części kraju - o godzinę dłużej. Niestety, już od piątku dzień zacznie się stopniowo skracać, powoli zmniejszać będzie się też jego wysokość nad horyzontem.
Latem będziemy się cieszyć do równonocy jesiennej, która przypada 22 września. Tego dnia o godz. 16.50 Słońce wejdzie w znak Wagi, rozpoczynając jesień.
Skąd pory roku?
Pory roku zawdzięczamy odpowiedniemu nachyleniu osi obrotu naszej planety do płaszczyzny jej ruchu okołosłonecznego. Oś obrotu tworzy z ekliptyką kąt 66,5 stopnia, dzięki czemu przez pół roku na działanie promieni słonecznych bardziej wystawiona jest półkula północna, a przez drugie pół roku - półkula południowa.
Autor: js,mm/rs,ŁUD / Źródło: news.astronet.pl, tvnmeteo.pl