Eksperci skonstruowali maszynę rozszczepiającą dwutlenek węgla za pomocą fal ultrafioletowych. Okazało się, że dzięki temu "wyprodukowali" tlen. To przełom, bo dotychczas sądzono, że fotosynteza jest jedynym sposobem pozyskiwania tlenu z dwutlenku węgla.
Ziemska atmosfera nie zawsze była pełna życiodajnego tlenu. Dawniej była mieszaniną głównie dwutlenku węgla i innych gazów (takie warunki panują obecnie na Marsie lub na Wenus).
Era "dotlenienia" Ziemi
Naukowcy wyróżniają nawet okresy podczas których atmosfera Ziemi zawierała zwiększoną ilość cząsteczek tlenu. Jednym z takich okresów był tzw. Czas Wielkiego Dotlenienia Powietrza, gdy ponad dwa miliardy lat temu roślinność na naszej planecie była tak rozwinięta, że w atmosferze znajdowały się rekordowe ilości tlenu.
Wykorzystując nowoczesne metody badań można już wyjaśnić, jak w historii zmieniał się skład atmosfery ziemskiej. Można również wskazać sposób, w jaki tlen pojawił się w przestrzeni kosmicznej.
Tlen z promieniowania
Obecnie uważa się, że głównie roślinność (poprzez proces fotosyntezy) jest w stanie wyprodukować tlen z dwutlenku węgla. Jednak według najnowszych badań istnieje inny sposób pozyskiwania tlenu z dwutlenku węgla.
- Podejrzewamy, że pewna część tlenu mogła istnieć nawet zanim powstały organizmy fotosyntetyzujące - powiedział Cheuk-Yiu Ng, chemik z Uniwersytetu w Kalifornii.
Co umożliwia powstawanie tlenu? Zdaniem ekspertów - promieniowanie ultrafioletowe.
Niezwykła maszyna
Ng i jego współpracownicy stworzyli instrument jedyny w swoim rodzaju. Maszynę, która rozszczepia dwutlenek węgla, wykorzystując światło ultrafioletowe w próżni.
Urządzenie składa się z dwóch laserów - jeden rozdziela dwutlenek węgla, a drugi wykrywa powstałe fragmenty.
- Ta maszyna jest unikalna w skali światowej - przyznał chemik.
Gdy pierwszy laser przeświecił dwutlenek węgla, drugi wykrył cząsteczki tlenu (O2) i atomy węgla. Wykazuje to, że mała ilość dwutlenku węgla (około 5 procent) została przekształcona w tlen. Badanie to dowodzi, że produkcja tlenu z dwutlenku węgla w niebiologicznym procesie jest możliwa.
W poszukiwaniu życia
Naukowcy twierdzą, że najnowsze odkrycia wskazują możliwy sposób, w jaki tlen mógł pojawić się w atmosferze Ziemi i - niewykluczone - innych planet. Ma to wpływ na poszukiwanie życia pozaziemskiego.
- Wykrycie niewielkiej ilości tlenu w atmosferze innej planety nie oznacza jednak, że istnieje tam życie - informuje Cheuk-Yiu Ng. Ponadto, uczeni pracują obecnie nad możliwością użycia nowej techniki do stworzenia tlenu w przestrzeni kosmicznej lub na innej planecie.
Do tej pory nie pracowano nad takimi badaniami, ponieważ trudnością okazało się umieszczenie światła ultrafioletowego w próżni.
Autor: AD/kt / Źródło: LiveScience
Źródło zdjęcia głównego: NASA