Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia przed oblodzeniami dla sześciu województw. Niebezpieczna pogoda może utrzymać się również w najbliższych dniach.
W ciągu najbliższej doby Polska będzie w zasięgu rozległego niżu Pirmin znad Zatoki Biskajskiej. Zacznie napływać do nas z południa ciepłe powietrze polarne morskie.
Alerty pierwszego stopnia
Na terenie sześciu województw obowiązują pogodowe ostrzeżenia pierwszego stopnia.
Synoptycy IMGW prognozują zamarzanie mokrej nawierzchni dróg i chodników po opadach mokrego śniegu i deszczu ze śniegiem.
Alerty wydano dla województw:
- mazowieckiego, lubelskiego;
- podkarpackiego (poza powiatami: Tarnobrzeg, tarnobrzeskim, kolbuszowskim, mieleckim, ropczycko-sędziszowskim, dębickim, strzyżowskim, jasielskim, krośnieńskim i Krosnem);
- warmińsko-mazurskiego (w powiatach: bartoszyckim, kętrzyńskim, lidzbarskim, olsztyńskim, Olsztynie, mrągowskim, szczycieńskim, nidzickim i działdowskim);
- podlaskim (poza powiatami: sokólskim, monieckim, grajewskim, augustowskim, sejneńskim, Suwałkami i suwalskim);
- pomorskiego (w powiatach: puckim, wejherowskim, Gdyni, Sopocie, Gdańsku, kartuskim, kościerskim, gdańskim, starogardzkim, nowodworskim, tczewskim, kwidzyńskim, sztumskim i malborskim).
Będą ważne do godziny 8 rano w piątek, w woj. pomorskim do 9, a w warmińsko-mazurskim do 1.
Prognoza zagrożeń na piątek
W piątek aura może być groźna na przeważającym obszarze kraju. W województwach: dolnośląskim, opolskim, śląskim, małopolskim i podkarpackim może wystąpić silny wiatr.
Na południu województw dolnośląskiego i opolskiego prognozowany jest południowy wiatr o średniej prędkości 20-30 kilometrów na godzinę, w porywach do 75 km/h. W rejonach podgórskich i górskich województw śląskiego, małopolskiego i podkarpackiego południowy wiatr może osiągnąć średnią prędkość 35-45 km/h, w porywach do 90 km/h.
Ponadto tego dnia zagrożeniem mogą stać się opady marznące. Alertów przed tym zjawiskiem należy spodziewać się w województwach: mazowieckim, podlaskim, warmińsko-mazurskim, pomorskim, kujawsko-pomorskim, zachodniopomorskim, wielkopolskim i lubuskim.
Prognoza zagrożeń na sobotę
Sobota również może przynieść gwałtowną pogodę.
Na południu województw dolnośląskiego i opolskiego prognozuje się wystąpienie silnego, południowego wiatru o średniej prędkości 25-45 kilometrów na godzinę, w porywach do 75-80 km/h. W regionach podgórskich i górskich województw śląskiego, małopolskiego i podkarpackiego może wystąpić silny wiatr o średniej prędkości 35-45 km/h, w porywach do 90 km/h.
Dodatkowo w województwach warmińsko-mazurskim (na północnym wschodzie) i podlaskim (na wschodzie i północy) przed południem istnieje ryzyko wystąpienia opadów marznących powodujących gołoledź.
Prognoza zagrożeń na niedzielę
W niedzielę na terenie województw dolnośląskiego i opolskiego temperatura powietrza może spaść poniżej zera stopni Celsjusza, co przyczyni się do zamarzania mokrych nawierzchni dróg i chodników.
Co to jest prognoza zagrożeń?
Zgodnie z definicją IMGW, to orientacyjna prognoza pogody, służąca wczesnemu informowaniu społeczeństwa o możliwości wystąpienia niebezpiecznego zjawiska meteorologicznego.
Czym jest ostrzeżenie meteorologiczne pierwszego stopnia?
Według definicji IMGW, alert pierwszego stopnia mówi o tym, że "przewiduje się warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwość ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej."
Autor: ao/rp,aw / Źródło: IMGW
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock