Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed gwałtownymi burzami z gradem. Obowiązują ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia.
W kolejnych godzinach musimy być przygotowani na gwałtowne zjawiska pogodowe.
Ostrzeżenia drugiego stopnia
BURZE Z GRADEM
Alerty drugiego stopnia przed burzami z gradem obowiązują w województwach:
- wielkopolskim, gdzie ważne będą do godz. 2 w poniedziałek;
- pomorskim, gdzie ważne będą do godz. 6 w w poniedziałek;
- zachodniopomorskim (w powiatach: choszczeńskim, wałeckim, drawskim, szczecineckim, świdwińskim, białogardzkim, koszalińskim, Koszalin, sławieńskim), gdzie ważne będą do godz. 23;
- kujawsko-pomorskim, gdzie ważne będą do godz. 6 w w poniedziałek.
Prognozuje się tam wystąpienie burz z deszczem miejscami do 50 litrów wody na metr kwadratowy oraz porywami wiatru do 90 kilometrów na godzinę, pojedyncze porywy 100 km/h. Lokalnie może spaść grad.
UPAŁ
Ostrzeżenia drugiego stopnia przed upałem obowiązują w województwie lubelskim, gdzie miejscami temperatura może osiągnąć w dzień od 29 do 32 stopni Celsjusza. Temperatura minimalna w nocy może wynieść od 17 st. C do 19 st. C. Alert ważny będzie do godziny 20 we wtorek.
Ostrzeżenia pierwszego stopnia
BURZE Z GRADEM
Synoptycy IMGW wydali również alerty pierwszego stopnia przed burzami z gradem w województwach:
- zachodniopomorskim, (we wszystkich powiatach poza: choszczeńskim, wałeckim, drawskim, szczecineckim, świdwińskim, białogardzkim, koszalińskim, Koszalin, sławieńskim), gdzie alerty będą ważne do godz. 23 w niedzielę;
- lubuskim, gdzie ostrzeżenia będą obowiązywać do godz. 22 w niedzielę;
- dolnośląskim, gdzie alarmy będą ważne do godz. 18 w niedzielę;
- opolskim, gdzie alerty będą obowiązywać do godziny 2 w poniedziałek;
- łódzkim, gdzie ostrzeżenia będą obowiązywać do godz. 4 w poniedziałek;
- mazowieckim (we wszystkich powiatach poza: lipskim, zwoleńskim, kozienickim, garwolińskim, mińskim, siedleckim, Siedlce, łosickim, sokołowskim, węgrowskim, ostrowskim), gdzie alerty będą obowiązywać do godz. 12 w poniedziałek;
- warmińsko-mazurskim (we wszystkich powiatach poza: piskim, ełckim, oleckim, giżyckim, węgorzewskim, gołdapskim), gdzie alerty ważne będą do godz. 10 w poniedziałek;
- małopolskim (w powiatach: nowosądeckim, Nowy Sącz, gorlickim, tarnowskim, Tarnów), gdzie ostrzeżenia ważne będą do godz. 21;
- podkarpackim (w powiatach dębickim, jasielskim), gdzie alerty ważne będą do godz. 21.
Miejscami mogą pojawić się burze z opadami deszczu do 30 l/mkw., lokalnie do 40 l/mkw/ i porywami wiatru do 90 km/h. Lokalnie może spaść grad.
UPAŁ
Alerty pierwszego stopnia przed upałem wydano w województwie podkarpackim. Temperatura osiągnie tam od 29 stopni Celsjusza do 31 st. C. Alarm ważny będzie do godz. 18 w poniedziałek.
Prognoza zagrożeń na poniedziałek
W kolejnych dniach powinniśmy także uważać na wysoką temperaturę i gwałtowne zjawiska pogodowe. Synoptycy IMGW przewidują wydanie ostrzeżeń pierwszego stopnia przed burzami z gradem w województwach: warmińsko-mazurskim, podlaskim, mazowieckim, lubelskim, łódzkim, podkarpackim, świętokrzyskim i śląskim. Na terenie woj. małopolskiego mogą zostać wydane alerty drugiego stopnia przed tym zjawiskiem.
Lokalnie w burzach może spaść do 15-20 l/mkw. deszczu. Jedynie w woj. małopolskim opady mogą wzrosnąć nawet do 40 l/mkw.
W województwach: śląskim, świętokrzyskim, lubelskim i małopolskim mogą pojawić się również ostrzeżenia drugiego stopnia przed upałem.
Czym jest ostrzeżenie meteorologiczne drugiego stopnia?
Według definicji IMGW ostrzeżenie drugiego stopnia przewiduje wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Niebezpieczne zjawiska lub skutki ich wystąpienia w silnym stopniu ograniczają prowadzenie działalności. Spodziewaj się zakłóceń w codziennym funkcjonowaniu. Zalecana duża ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej. Przestrzegaj wszystkich zaleceń wydanych przez służby ratownicze w sytuacji zagrożenia. Dostosuj swoje plany do warunków pogodowych.
Czym jest ostrzeżenie pierwszego stopnia?
Zgodnie z definicją IMGW, ostrzeżenie pierwszego stopnia przewiduje warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwość ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.
Czym jest prognoza zagrożeń?
Według definicji IMGW, prognoza zagrożeń to orientacyjna prognoza pogody, służąca wczesnemu informowaniu społeczeństwa o możliwości wystąpienia niebezpiecznego zjawiska meteorologicznego. Opracowywana jest przez synoptyka meteorologa w oparciu o jego wiedzę i dostępne w czasie opracowywania dane prognostyczne, pochodzące z obliczeń numerycznych modeli prognozowania pogody.
Autor: sc,dd,anw / Źródło: tvnmeteo.pl, IMGW
Źródło zdjęcia głównego: Pixabay.com (CC0)