W ciągu nadchodzącej nocy zagrożeniem będą burze z gradem. Miejscami będą nam one trwać do godzin porannych. Czwartek przyniesie niebezpieczne upały. Obowiązują ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia wydane przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.
Ta noc przyniesie burze z gradem. Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydali ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia. Obowiązują też ostrzeżenia przed upałem.
Ostrzeżenia drugiego stopnia
BURZE Z GRADEM
Na terenie województw pomorskiego, zachodniopomorskiego, kujawsko-pomorskiego, wielkopolskiego (w powiatach: wągrowieckim, chodzieskim, czarnkowsko-trzcianeckim, pilskim, złotowskim) i lubuskiego (w powiecie strzelecko-drezdeneckim) obowiązują ostrzeżenia drugiego stopnia. Synoptycy IMGW prognozują tam burze z opadami deszczu. Miejscami może spaść od 30 do 50 litrów na metr kwadratowy. W burzach porywy wiatru osiągną prędkość do 90 kilometrów na godzinę, a nawet do 100 km/h. Niewykluczone są opady gradu.
Alarmy obowiązują do północy.
UPAŁY
IMGW wydał ostrzeżenia drugiego stopnia przed upałem w województwach:
- łódzkim;
- świętokrzyskim;
- zachodniopomorskim;
- pomorskim;
- lubuskim;
- wielkopolskim;
- kujawsko-pomorskim;
- mazowieckim;
- lubelskim;
- warmińsko-mazurskim (w powiatach: braniewskim, elbląskim, Elbląg, ostródzkim, iławskim, nowomiejskim, działdowskim i nidzickim);
- dolnośląskim (z wyjątkiem powiatów: lubańskiego, lwóweckiego, jeleniogórskiego, Jelenia Góra, kamiennogórskiego, wałbrzyskiego, kłodzkiego);
- opolskim;
- śląskim;
- małopolskim;
- podkarpackim (w powiatach: Tarnobrzeg, tarnobrzeskim, mieleckim, dębickim i jasielskim).
Miejscami temperatura może osiągnąć w dzień od 30 do 33 stopni Celsjusza. Nocą na termometrach będziemy mogli zobaczyć od 17 do 20 st. C.
Alarmy będą obowiązywać do czwartku do godziny 18. Jedynie w województwach mazowieckim i lubelskim do piątku do godz. 18.
Śledź aktualną sytuację pogodową w Polsce:
Ostrzeżenia pierwszego stopnia
BURZE Z GRADEM
Synoptycy IMGW wydali ostrzeżenia pierwszego stopnia na terenie województw:
- dolnośląskiego;
- opolskiego;
- śląskiego;
- małopolskiego;
- podkarpackiego;
- świętokrzyskiego;
- lubuskiego (z wyłączeniem powiatu strzelecko-drezdeneckiego);
- wielkopolskiego (z wyłączeniem powiatów, w których obowiązują alarmy drugiego stopnia);
- łódzkiego;
- warmińsko-mazurskiego (w powiatach: braniewskim, elbląskim, Elbląg, ostródzkim, iławskim, nowomiejskim i działdowskim).
Prognozują tam burze z opadami deszczu i porywami wiatru do 90 km/h. Miejscami spadnie od 20 do 30 l/mkw., lokalnie do 40 l/mkw. Niewykluczony jest grad.
W województwie warmińsko-mazurskim wygasną o godz. 4, w lubuskim i łódzkim o północy, w dolnośląskim i opolskim o godz. 22, a w pozostałych regionach o 21.
UPAŁY
IMGW wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia przed upałem w województwach:
- mazowieckim (w powiatach: ostrołęckim, Ostrołęka, ostrowskim, sokołowskim, węgrowskim, siedleckim, Siedlce i łosickim);
- lubelskim;
- podkarpackim (poza powiatami: Tarnobrzeg, tarnobrzeskim, mieleckim, dębickim i jasielskim);
- warmińsko-mazurskim (w powiatach: kętrzyńskim, mrągowskim, szczycieńskim, bartoszyckim, lidzbarskim, olsztyńskim oraz Olsztyn);
- podlaskim (w powiatach: hajnowskim, bielskim, wysokomazowieckim, siemiatyckim, zambrowskim, łomżyńskim, Łomża oraz kolneńskim).
W tych regionach temperatura osiągnie w dzień od 29 st. do 31 st. C. Nocą temperatura wyniesie od 16 do 18 st. C. Alarmy wygasną w czwartek o godzinie 18.
Czym jest ostrzeżenie meteorologiczne drugiego stopnia?
Według definicji IMGW ostrzeżenie drugiego stopnia przewiduje wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Niebezpieczne zjawiska lub skutki ich wystąpienia w silnym stopniu ograniczają prowadzenie działalności. Spodziewaj się zakłóceń w codziennym funkcjonowaniu. Zalecana duża ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej. Przestrzegaj wszystkich zaleceń wydanych przez służby ratownicze w sytuacji zagrożenia. Dostosuj swoje plany do warunków pogodowych.
Czym jest ostrzeżenie meteorologiczne pierwszego stopnia?
Zgodnie z definicją IMGW, ostrzeżenie pierwszego stopnia oznacza warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwości ich odwołania. Zalecana jest ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.
Autor: anw,ml,dd/rp,aw / Źródło: tvnmeteo.pl, IMGW
Źródło zdjęcia głównego: Unsplash.com/NOAA