Nad południowo-wschodnią Polską rozwinął się front, na którym wypiętrzyły się chmury burzowe. Występują na nim przelotne opady deszczu i grzmi. Front rozciąga się nad Kieleczyzną, Małopolską i Podkarpaciem. Obowiązują ostrzeżenia przed burzami.
Umiarkowane burze pojawiają się w województwie świętokrzyskim w rejonie miejscowości Łagów i idą na wschód na Tarnobrzeg. Grzmi również w woj. podkarpackim w rejonie Leska. Burze przemieszczają się na wschód z prędkością 30 kilometrów na godzinę na Ustrzyki i Bieszczady.
W burzach opady deszczu dochodzą do 10-20 litrów na metr kwadratowy, a porywy wiatru do 80 km/h.
Blids.de: mapa prezentuje wyładowania atmosferyczne w czasie dwóch godzin. Każdy kolor odpowiada 15 minutom. Od najnowszych: czerwone - pomarańczowe - żółte - zielone - niebieskie - granatowe - fioletowe - różowe.
Ostrzeżenia pierwszego stopnia przed burzami
Na terenie województw świętokrzyskiego i śląskiego IMGW prognozuje deszcz, okresami o natężeniu umiarkowanym. W woj. małopolskim ostrzeżenia obejmują powiaty miechowski, proszowicki, krakowski, olkuski, chrzanowski, oświęcimski i wadowicki. Może spaść od 20 do 35 litrów na metr kwadratowy deszczu. Ostrzeżenie obowiązuje do godziny 6 do soboty.
W województwie podkarpackim mogą przejść burze z opadami deszczu miejscami rzędu 15-25 l/mkw, a miejscami nawet 35 l/mkw. Wiatr może rozpędzić się do 60 kilometrów na godzinę. Burze spodziewane są też w woj. małopolskim w powiatach nowotarskim i tatrzańskim. Miejscami może spaść grad. Alarm obowiązuje do godziny 21.
Czym jest ostrzeżenie pierwszego stopnia?
"Przewiduje się warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwość ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej."
Autor: dd/map / Źródło: IMGW
Źródło zdjęcia głównego: blizortung.org