TVN Meteo zaprasza do oglądania niezwykłych filmów dokumentalnych, które przybliżą świat, o jakich nam się nie śniło. Pod choinkę przygotowaliśmy prezent - wszystkie odcinki najpiękniejszej serii, w której krajobrazy można podziwiać z lotu ptaka.
W związku z wieloma prośbami od widzów o powtórzenie całej serii "Wybrzeża świata: Europa" TVN Meteo swoim widzom przygotowało prezent. W nadchodzącym tygodniu wprowadzono dodatkowe godziny emisji (28-30.12) w godzinach 8.55 oraz 10.55.
Seria "Wybrzeża świata: Europa" to fascynująca opowieść roztaczająca przed widzem piękno miejsc bardziej i mniej znanych. Z lotu ptaka będzie można podziwiać wybrzeża starego kontynentu. W tym tygodniu na TVN Meteo będzie można zobaczyć aż 10 odcinków.
"Wybrzeża świata: Europa", odc. 1 – "Irlandzka promenada"
Nagie klify beznamiętnie wpatrzone w ocean. Chmury zasnuwające poszarpane przez żywioły wybrzeża… to zachodni bastion Europy opierający się na potędze Atlantyku. W pierwszym odcinku serii przeniesiemy się do Irlandii.
"Wybrzeża świata: Europa", odc. 2 – "Na północ od przylądku północnego"
Wyspa. To słowo kojarzy się wielu z tropikalnymi palmami. Na największej wyspie należącej do Europy jednak nie rosną. W Wielkiej Brytanii może i nie panuje tropikalny klimat, ale aż roi się od piaszczystych wydm i plaż. Na wybrzeże Kornwalii ściągają surferzy z całego świata.
"Wybrzeża świata: Europa", odc. 3 - "Hiszpańskie tournee"
W TVN Meteo będziemy mogli zobaczyć jedne z najwspanialszych hiszpańskich zakątków. Razem z autorami dokumentu przeniesiemy się na plażę doskonałą położoną na północy Asturii. W Galicji odwiedzimy wyspy zamieszkałe przez tysiące ptaków, zaś na południu kraju będziemy gośćmi rybaków w spalonych słońcem wioskach.
"Wybrzeża świata: Europa", odc. 4 – "Wyspy Brytyjskie"
Hrabstwo Kornwalia zajmuje czubek półwyspu położonego na południowym zachodzie wyspy Wielka Brytania i dlatego narażone jest na działanie silnych wiatrów wiejących od Oceanu Atlantyckiego. W tym odcinku zobaczyć będzie można malownicze klify nazywane przez niektórych siedmioma córami. W tym odcinku odwiedzimy także Sussex, lustrzane odbicie francuskiej Normandii.
"Wybrzeża świata: Europa", odc. 5 - "Włoski pokaz świateł"
Zobaczenie z lotu ptaka Włoch, to nie lada gratka. Tym razem odwiedzimy miasto powstałe na opadającym ku morzy zboczu i jeden z najstarszych portów Europy – Genuę.
"Wybrzeża świata: Europa", odc. 6 - "Kolory Francji"
Zapierających dech w piersiach widoków spodziewać się można we Francji. Podróż po tym kraju rozpoczniemy w Etretat zdumiewającym różnorodnością krajobrazu. Jedni próbują chronić krainę przed zniszczeniem, inni wykorzystując ją do granic możliwości wysysają z niej to, co najlepsze.
"Wybrzeża świata: Europa", odc. 7 – "Bałtycka epopeja"
W kolejnym odcinku serii widzowie TVN Meteo będą mieli okazję zobaczyć piękno wybrzeża Bałtyku. Odwiedzimy nie tylko dobrze znane nam zakątki polskich plaż. Podróż rozpoczniemy w Talinie, stolicy Estonii, a zakończmy w niemieckim Hamburgu.
"Wybrzeża świata: Europa", odc. 8 – "Skandynawskie przestrzenie"
Podążmy śladami legendarnych Wikingów, którzy swoje męstwo i odwagę niejednokrotnie udowodnili. Wędrówka rozpocznie się na północy Europy, w Norwegii, tuż za kołem podbiegunowym, gdzie czasem słońce góruje i po północy. Zachwycająca Skandynawia odkryje przed nami swoje tajemnice.
"Wybrzeża świata: Europa", odc. 9 – "Wyspy Chorwacji"
Prześledzimy całe Chorwackie wybrzeże, całość – jak zwykle w tej serii – widząc z lotu ptaka. Chorwacja to długi i wąski kraj – jeden z najmniejszych w Europie. Tygiel różnych kultur. Miejsce wypoczynku wielu ludzi z całej Europy. Trudno uwierzyć, że niedawno szalała tutaj wojna. Podróż rozpoczniemy na północy kraju, na półwyspie sięgającym w głąb Adriatyku jak kotwica. To Istria. Tuż obok położone są Włochy. Wybrzeże pomiędzy Pulą a Dubrownikiem ma sześć tysięcy kilometrów i usiane jest wyspami. Chorwaci mówią, że to sznur pereł. Na wakacje ściąga tu rocznie osiem milionów turystów. Ta żyła złota odmieniła oblicze kraju.
"Wybrzeża świata: Europa", odc. 10 – "Grecka odyseja"
To opowieść o podróży w czasie w kraju, w którym wysp, jak i legend są tysiące. Znajdziemy się w Grecji. Jej nieregularne wybrzeże ma długość szesnastu tysięcy kilometrów. To kraina historyczna, brzemienna w epickie baśnie, które ukształtowały ludzką wyobraźnię. Podróż rozpoczniemy na północy na skrzyżowaniu wschodu i zachodu przy wybrzeżu Albanii, niedaleko Włoch, na wyspie Korfu. To najbardziej „północna” z wysp jońskich. Według Homera, zatrzymał się tu Odyseusz.
Życie w piekle – "Przetrwać w soli i kwasie"
W dokumencie o groźnie brzmiącym tytule, Życie w piekle – "Przetrwać w soli i kwasie", przedstawimy ekstremo filie, czyli organizmy tolerujące lub wręcz wymagające do życia skrajnych czynników środowiskowych. Jeszcze 30 lat temu naukowcy myśleli, że niektóre miejsca na Ziemi pozbawione są wszelkich form życia. Są jednak takie organizmy, które są w stanie żyć w wodzie o poziomie PH zbliżonym do kwasy siarkowego, z dużą ilością soli lub toksycznych pierwiastków (kadm, arsen, nikiel). Wybierz się wraz z autorami filmu w podróż po czterech zakątkach świata.
Życie w piekle – "Przetrwać w wysokich temperaturach"
Zanim w czwartkowy wieczór zajmiemy się bezkręgowcami, proponujemy zobaczyć, jakie organizmy są w stanie żyć w ekstremalnie wysokich temperaturach. Będzie to kolejny odcinek z cyklu "Życie w piekle". Autorzy dokumentu dotrą do Doliny Śmierci położonej w południowej Kalifornii, gdzie temperatura często sięga 56 st. C oraz na Saharę. Co sprawia, że wielbłąd się nie poci, a mrówka rozgrzewa się 53 st. C?
Życie w piekle - "Przetrwać w niskich temperaturach"
W zimnych środowiskach niepodzielnie rządzą mikroorganizmy, które tworzą podstawę tego wrażliwego ekosystemu, zagrożonego ponadto globalnym ociepleniem. Te małe stworzenia dysponują niezwykłym wyposażeniem, które pozwala im przetrwać w niesprzyjającym środowisku. Ich mechanizmy przystosowawcze wciąż fascynują naukowców.
Życie w piekle - "Przetrwać w ciemnościach"
Ciemność to królestwo mikroorganizmów. Niektóre z nich mają całkowicie białą skórę, inne natomiast są ślepe. Naukowcy, chcąc zgłębić kolejne sekrety ewolucji, badają, jak mikroorganizmy dają sobie radę z niewielką ilością tlenu, pokarmu i światła.
Baca z Ochodzitej
Film nawiązuje do historii pasterstwa, które rozwinęło się w Beskidzie Śląskim dzięki Wołochom, pasterzom, którzy przywędrowali tu w XVI wieku z Rumuni.
Wędrówka po górach w towarzystwie bacy z jego stadem owiec wprowadza nas w klimat zupełnie innego życia.
Poznajemy obrzędy religijne, tradycję i zwyczaje panujące do dziś. Kult wody i ognia, śpiewy, muzyka nadal to trwa w szałasie na hali.
Górskie hale, owce, pasterze to wszystko żyje swoim rytmem. Oglądanie tego filmu pozwala zapomnieć o trudach codzienności i przenieść się w zupełnie inny wymiar.
Autor: usa / Źródło: TVN Meteo