Świat, jakiego nie znacie. Oglądajcie filmy w TVN Meteo!

Zapraszamy na dokumenty do TVN Meteo

TVN Meteo zaprasza do oglądania niezwykłych filmów dokumentalnych, które przybliżą świat, o jakich nam się nie śniło. Pod choinkę przygotowaliśmy prezent - wszystkie odcinki najpiękniejszej serii, w której krajobrazy można podziwiać z lotu ptaka.

W związku z wieloma prośbami od widzów o powtórzenie całej serii "Wybrzeża świata: Europa" TVN Meteo swoim widzom przygotowało prezent. W nadchodzącym tygodniu wprowadzono dodatkowe godziny emisji (28-30.12) w godzinach 8.55 oraz 10.55.

Seria "Wybrzeża świata: Europa" to fascynująca opowieść roztaczająca przed widzem piękno miejsc bardziej i mniej znanych. Z lotu ptaka będzie można podziwiać wybrzeża starego kontynentu. W tym tygodniu na TVN Meteo będzie można zobaczyć aż 10 odcinków.

"Wybrzeża świata: Europa", odc. 1 – "Irlandzka promenada"

Nagie klify beznamiętnie wpatrzone w ocean. Chmury zasnuwające poszarpane przez żywioły wybrzeża… to zachodni bastion Europy opierający się na potędze Atlantyku. W pierwszym odcinku serii przeniesiemy się do Irlandii.

Wybrzeża świata: Europa, odc. 1 – Irlandzka promenada
Wybrzeża świata: Europa, odc. 1 – Irlandzka promenada

"Wybrzeża świata: Europa", odc. 2 – "Na północ od przylądku północnego"

Wyspa. To słowo kojarzy się wielu z tropikalnymi palmami. Na największej wyspie należącej do Europy jednak nie rosną. W Wielkiej Brytanii może i nie panuje tropikalny klimat, ale aż roi się od piaszczystych wydm i plaż. Na wybrzeże Kornwalii ściągają surferzy z całego świata.

Wybrzeża świata: Europa, odc. 2 – Na północ od przylądku północnego
Wybrzeża świata: Europa, odc. 2 – Na północ od przylądku północnego

"Wybrzeża świata: Europa", odc. 3 - "Hiszpańskie tournee"

W TVN Meteo będziemy mogli zobaczyć jedne z najwspanialszych hiszpańskich zakątków. Razem z autorami dokumentu przeniesiemy się na plażę doskonałą położoną na północy Asturii. W Galicji odwiedzimy wyspy zamieszkałe przez tysiące ptaków, zaś na południu kraju będziemy gośćmi rybaków w spalonych słońcem wioskach.

Wybrzeża świata: Europa, odc. 3 - Hiszpańskie tournee
Wybrzeża świata: Europa, odc. 3 - Hiszpańskie tournee

"Wybrzeża świata: Europa", odc. 4 – "Wyspy Brytyjskie"

Hrabstwo Kornwalia zajmuje czubek półwyspu położonego na południowym zachodzie wyspy Wielka Brytania i dlatego narażone jest na działanie silnych wiatrów wiejących od Oceanu Atlantyckiego. W tym odcinku zobaczyć będzie można malownicze klify nazywane przez niektórych siedmioma córami. W tym odcinku odwiedzimy także Sussex, lustrzane odbicie francuskiej Normandii.

Wybrzeża świata: Europa, odc. 4 – Wyspy Brytyjskie
Wybrzeża świata: Europa, odc. 4 – Wyspy Brytyjskie

"Wybrzeża świata: Europa", odc. 5 - "Włoski pokaz świateł"

Zobaczenie z lotu ptaka Włoch, to nie lada gratka. Tym razem odwiedzimy miasto powstałe na opadającym ku morzy zboczu i jeden z najstarszych portów Europy – Genuę.

Wybrzeża świata: Europa, odc. 5  - Włoski pokaz świateł
Wybrzeża świata: Europa, odc. 5 - Włoski pokaz świateł

"Wybrzeża świata: Europa", odc. 6 - "Kolory Francji"

Zapierających dech w piersiach widoków spodziewać się można we Francji. Podróż po tym kraju rozpoczniemy w Etretat zdumiewającym różnorodnością krajobrazu. Jedni próbują chronić krainę przed zniszczeniem, inni wykorzystując ją do granic możliwości wysysają z niej to, co najlepsze.

Wybrzeża świata: Europa, odc. 6 - Kolory Francji
Wybrzeża świata: Europa, odc. 6 - Kolory Francji

"Wybrzeża świata: Europa", odc. 7 – "Bałtycka epopeja"

W kolejnym odcinku serii widzowie TVN Meteo będą mieli okazję zobaczyć piękno wybrzeża Bałtyku. Odwiedzimy nie tylko dobrze znane nam zakątki polskich plaż. Podróż rozpoczniemy w Talinie, stolicy Estonii, a zakończmy w niemieckim Hamburgu.

Wybrzeża Świata, odc. 7: Europa. Bałtycka epopeja
Wybrzeża Świata, odc. 7: Europa. Bałtycka epopeja

"Wybrzeża świata: Europa", odc. 8 – "Skandynawskie przestrzenie"

Podążmy śladami legendarnych Wikingów, którzy swoje męstwo i odwagę niejednokrotnie udowodnili. Wędrówka rozpocznie się na północy Europy, w Norwegii, tuż za kołem podbiegunowym, gdzie czasem słońce góruje i po północy. Zachwycająca Skandynawia odkryje przed nami swoje tajemnice.

Wybrzeża Świata, odc. 8: Europa. Skandynawskie przestrzenie
Wybrzeża Świata, odc. 8: Europa. Skandynawskie przestrzenie

"Wybrzeża świata: Europa", odc. 9 – "Wyspy Chorwacji"

Prześledzimy całe Chorwackie wybrzeże, całość – jak zwykle w tej serii – widząc z lotu ptaka. Chorwacja to długi i wąski kraj – jeden z najmniejszych w Europie. Tygiel różnych kultur. Miejsce wypoczynku wielu ludzi z całej Europy. Trudno uwierzyć, że niedawno szalała tutaj wojna. Podróż rozpoczniemy na północy kraju, na półwyspie sięgającym w głąb Adriatyku jak kotwica. To Istria. Tuż obok położone są Włochy. Wybrzeże pomiędzy Pulą a Dubrownikiem ma sześć tysięcy kilometrów i usiane jest wyspami. Chorwaci mówią, że to sznur pereł. Na wakacje ściąga tu rocznie osiem milionów turystów. Ta żyła złota odmieniła oblicze kraju.

Wybrzeża Europy, odc. 9: Wyspy Chorwacji
Wybrzeża Europy, odc. 9: Wyspy Chorwacji

"Wybrzeża świata: Europa", odc. 10 – "Grecka odyseja"

To opowieść o podróży w czasie w kraju, w którym wysp, jak i legend są tysiące. Znajdziemy się w Grecji. Jej nieregularne wybrzeże ma długość szesnastu tysięcy kilometrów. To kraina historyczna, brzemienna w epickie baśnie, które ukształtowały ludzką wyobraźnię. Podróż rozpoczniemy na północy na skrzyżowaniu wschodu i zachodu przy wybrzeżu Albanii, niedaleko Włoch, na wyspie Korfu. To najbardziej „północna” z wysp jońskich. Według Homera, zatrzymał się tu Odyseusz.

Wybrzeża świata, odc. 10: Europa. Grecka odyseja
Wybrzeża świata, odc. 10: Europa. Grecka odyseja

Życie w piekle – "Przetrwać w soli i kwasie"

W dokumencie o groźnie brzmiącym tytule, Życie w piekle – "Przetrwać w soli i kwasie", przedstawimy ekstremo filie, czyli organizmy tolerujące lub wręcz wymagające do życia skrajnych czynników środowiskowych. Jeszcze 30 lat temu naukowcy myśleli, że niektóre miejsca na Ziemi pozbawione są wszelkich form życia. Są jednak takie organizmy, które są w stanie żyć w wodzie o poziomie PH zbliżonym do kwasy siarkowego, z dużą ilością soli lub toksycznych pierwiastków (kadm, arsen, nikiel). Wybierz się wraz z autorami filmu w podróż po czterech zakątkach świata.

Życie w piekle cz.1.
Życie w piekle cz.1.

Życie w piekle – "Przetrwać w wysokich temperaturach"

Zanim w czwartkowy wieczór zajmiemy się bezkręgowcami, proponujemy zobaczyć, jakie organizmy są w stanie żyć w ekstremalnie wysokich temperaturach. Będzie to kolejny odcinek z cyklu "Życie w piekle". Autorzy dokumentu dotrą do Doliny Śmierci położonej w południowej Kalifornii, gdzie temperatura często sięga 56 st. C oraz na Saharę. Co sprawia, że wielbłąd się nie poci, a mrówka rozgrzewa się 53 st. C?

Życie w piekle odc.2.
Życie w piekle odc.2.

Życie w piekle - "Przetrwać w niskich temperaturach"

W zimnych środowiskach niepodzielnie rządzą mikroorganizmy, które tworzą podstawę tego wrażliwego ekosystemu, zagrożonego ponadto globalnym ociepleniem. Te małe stworzenia dysponują niezwykłym wyposażeniem, które pozwala im przetrwać w niesprzyjającym środowisku. Ich mechanizmy przystosowawcze wciąż fascynują naukowców.

Życie w piekle odc.3.
Życie w piekle odc.3.

Życie w piekle - "Przetrwać w ciemnościach"

Ciemność to królestwo mikroorganizmów. Niektóre z nich mają całkowicie białą skórę, inne natomiast są ślepe. Naukowcy, chcąc zgłębić kolejne sekrety ewolucji, badają, jak mikroorganizmy dają sobie radę z niewielką ilością tlenu, pokarmu i światła.

Życie w piekle odc.4.
Życie w piekle odc.4.

Baca z Ochodzitej

Film nawiązuje do historii pasterstwa, które rozwinęło się w Beskidzie Śląskim dzięki Wołochom, pasterzom, którzy przywędrowali tu w XVI wieku z Rumuni.

Wędrówka po górach w towarzystwie bacy z jego stadem owiec wprowadza nas w klimat zupełnie innego życia.

Poznajemy obrzędy religijne, tradycję i zwyczaje panujące do dziś. Kult wody i ognia, śpiewy, muzyka nadal to trwa w szałasie na hali.

Górskie hale, owce, pasterze to wszystko żyje swoim rytmem. Oglądanie tego filmu pozwala zapomnieć o trudach codzienności i przenieść się w zupełnie inny wymiar.

Baca z Ochodzitej
Baca z Ochodzitej

Autor: usa / Źródło: TVN Meteo

Pozostałe wiadomości

Na początku tygodnia napłynie do Polski gorące powietrze znad Afryki. Sprawi, że temperatura przekroczy miejscami 30 stopni. Przed nami kilka deszczowych fal związanych z przechodzącymi nad krajem frontami, które mogą przynieść opady rzędu 80-100 litrów na metr kwadratowy.

Nadciągają ulewy. Jak dużo deszczu spadnie

Nadciągają ulewy. Jak dużo deszczu spadnie

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pogoda na dziś. W niedzielę 20.07 będzie pochmurno, poza tym w wielu regionach kraju przelotnie popada deszcz. Miejscami mogą pojawić się też burze. Termometry wskażą od 23 do 29 stopni.

Pogoda na dziś - niedziela, 20.07. Niebo spowiją chmury, może się błyskać

Pogoda na dziś - niedziela, 20.07. Niebo spowiją chmury, może się błyskać

Źródło:
tvnmeteo.pl

W sobotę w wietnamskiej zatoce Ha Long wiał porywisty wiatr, który wywrócił łódź turystyczną. W wyniku tego zdarzenia zginęło 37 osób - podały państwowe media. Trwają poszukiwania zaginionych.

Wiatr wywrócił łódź turystyczną. Wzrósł bilans ofiar

Wiatr wywrócił łódź turystyczną. Wzrósł bilans ofiar

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, AFP, BBC

Sobota przyniosła części kraju burze. Na Podlasiu pojawił się lej kondensacyjny, czyli zalążek trąby powietrznej.

Zalążek trąby powietrznej na Podlasiu

Zalążek trąby powietrznej na Podlasiu

Źródło:
Sieć Obserwatorów Burz, tvnmeteo.pl

Ulewy w Korei Południowej nie ustępują. Po obfitych opadach deszczu doszło do gwałtownej powodzi w powiecie Hapcheon na południu kraju. Woda zalała tereny mieszkalne i zmusiła do ewakuacji mieszkańców niżej położonych terenów.

Woda płynęła ulicami, zarządzono ewakuację

Woda płynęła ulicami, zarządzono ewakuację

Źródło:
Reuters, KBS News

Po 24 godzinach walki strażacy opanowali pożar lasu na południu Francji w okolicy Marsylii. W piątek wieczorem władze poinformowały, że ogień już się nie rozprzestrzenia.

Pogoda pomogła opanować duży pożar lasu

Pogoda pomogła opanować duży pożar lasu

Źródło:
PAP, Reuters

Psy coraz częściej mają do czynienia z telewizją i nie pozostają wobec niej obojętne, co więcej - w zależności od charakteru reagują na nią inaczej. Naukowcy z USA zbadali zwyczaje psów oglądających telewizję i opublikowali swoje obserwacje w czasopiśmie "Scientific Reports".

Zbadano to, jak psy oglądają telewizję

Zbadano to, jak psy oglądają telewizję

Źródło:
phys.org

W drugiej połowie lipca zanosi się w Polsce na więcej pochmurnych i deszczowych dni niż upalnych i słonecznych. Klin gorąca wsuwający się w najbliższych dniach w nasz rejon Europy przyniesie wzrosty temperatury powyżej 30 stopni, ale daleko im będzie do szalonych 38-40 stopni wyliczanych jeszcze przez modele pogodowe tydzień temu.

Co z tym deszczem? Mamy lipiec jak przed laty, ale tylko pozornie

Co z tym deszczem? Mamy lipiec jak przed laty, ale tylko pozornie

Źródło:
TVN24+

"Dobrze, że już koniec tej żenady i mistyfikacji nakręconej gdzieś w studiu" - wbrew pozorom nie jest to recenzja kiepskiego filmu klasy B, a jeden z wielu komentarzy dotyczących misji Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego. W sieci nie brakuje zwolenników teorii spiskowych zakładających, że lot Polaka w kosmos był jednym wielkim oszustwem. Filmy ukazujące rzekome oszustwo cieszą się dużą popularnością w serwisach społecznościowych.

Lot to "mistyfikacja" i "fikcja", astronauta jest "aktorem". Fake newsy wokół misji Polaka

Lot to "mistyfikacja" i "fikcja", astronauta jest "aktorem". Fake newsy wokół misji Polaka

Źródło:
TVN24+

Ulewne deszcze spowodowały gwałtowne powodzie i paraliż komunikacyjny w północnych Indiach. Woda wtargnęła do dwóch szpitali w mieście Ajmer oraz zalała ulice i targowiska, utrudniając dostęp do placówek ochrony zdrowia i przemieszczanie się mieszkańców.

Ulewa zalała szpitale. "Woda dostała się niemal do wszystkich sal"

Ulewa zalała szpitale. "Woda dostała się niemal do wszystkich sal"

Źródło:
Reuters

Zanieczyszczenie powietrza związane z gotowaniem zagraża około miliardowi mieszkańców Afryki. Jak wynika z raportu opublikowanego przez Międzynarodową Agencję Energetyczną, przygotowywanie posiłków na otwartym ogniu lub w prymitywnych piecach rokrocznie może przyczyniać się do ponad 800 tysięcy przedwczesnych zgonów.

Gotowanie, które truje miliard ludzi. "Jedna z największych niesprawiedliwości"

Gotowanie, które truje miliard ludzi. "Jedna z największych niesprawiedliwości"

Źródło:
AFP, phys.org

Największy marsjański meteoryt znaleziony na Ziemi trafił na aukcję i znalazł nowego właściciela za ponad 5 milionów dolarów. Tak wysoka cena wynika z kilku czynników.

Ponad pięć milionów dolarów za kawałek Marsa na Ziemi

Ponad pięć milionów dolarów za kawałek Marsa na Ziemi

Źródło:
PAP

W południowych i środkowych częściach USA mają pojawić się ulewy. Prognozowane sumy opadów są tak duże, że grożą całkowitym nasyceniem gleby i powodziami błyskawicznymi. Niebezpieczeństwo dotyczy zwłaszcza stanów nad Zatoką Meksykańską.

Wielkie ulewy nadciągają. Ryzyko powodzi błyskawicznych

Wielkie ulewy nadciągają. Ryzyko powodzi błyskawicznych

Źródło:
PAP

Sławosz Uznański-Wiśniewski jest już na Ziemi. Powrót załogi misji Axiom 4 na Błękitną Planetę nagrał dowódca Międzynarodowej Stacji Kosmicznej Takuya Onishi.

"To jedne z najbardziej niesamowitych scen, jakie kiedykolwiek widziałem"

"To jedne z najbardziej niesamowitych scen, jakie kiedykolwiek widziałem"

Źródło:
x.com/Astro_Onishi

W czwartek po południu w centralnej Hiszpanii wybuchł pożar lasu. Ogień szybko się rozprzestrzenił i strawił ponad 3000 hektarów roślinności. W piątek rano wciąż był aktywny, ale pozostawał pod kontrolą strażaków.

Dym dotarł nad Madryt. W Hiszpanii wybuchł duży pożar

Dym dotarł nad Madryt. W Hiszpanii wybuchł duży pożar

Źródło:
apnews.com, El Pais

Czy drożdże mogą nam pomóc w podboju Marsa? Polscy naukowcy będą to sprawdzać, korzystając z próbek, które wróciły razem ze Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Czy drożdże z genem z niesporczaka pomogą nam w podboju Marsa?

Czy drożdże z genem z niesporczaka pomogą nam w podboju Marsa?

Źródło:
PAP

Kamera zainstalowana przy wejściu do domu uchwyciła przerażające nagranie. Widać na nim, jak piorun uderza tuż obok kuriera doręczającego paczkę.

"Myślałem, że piorun uderzył we mnie". Przerażające nagranie

"Myślałem, że piorun uderzył we mnie". Przerażające nagranie

Źródło:
CNN, live5news.com

Co najmniej 63 osoby zginęły w ciągu minionej doby w pakistańskiej prowincji Pendżab w powodzi - poinformowała w czwartek agencja Reuters. Dodała, że w tym samym czasie prawie 300 osób zostało rannych. Powódź wywołały obfite opady związane z monsunem.

Stan wyjątkowy. W ciągu doby zginęło ponad 60 osób

Stan wyjątkowy. W ciągu doby zginęło ponad 60 osób

Źródło:
Reuters, PAP

Czwartek to kolejny burzowy dzień. Na Górnym Śląsku pojawił się lej kondensacyjny, czyli zalążek trąby powietrznej. Ponadto na terenie województwa doszło do obfitych opadów deszczu, w wyniku których została zablokowana droga ekspresowa.

Lej kondensacyjny wirował nad Śląskiem

Lej kondensacyjny wirował nad Śląskiem

Źródło:
Sieć Obserwatorów Burz, TVN24

Intensywne opady deszczu doprowadziły do powstania powodzi błyskawicznej w mieście Kansas City położonym w stanie Missouri. Pod wodą znalazły się auta, ulice i domy.

Brodzili w wodzie sięgającej pasa, aby pomóc ludziom

Brodzili w wodzie sięgającej pasa, aby pomóc ludziom

Źródło:
Reuters, foxweather.com

Lokalne podtopienia i setki interwencji służb - to niektóre skutki wielogodzinnych ulew, jakie od środy nawiedziły Warmię i Mazury. Opady deszczu doprowadziły także zalania kilku pomieszczeń szpitalnego oddziału ratunkowego w szpitalu powiatowym w Giżycku.

Silny deszcz na Warmii i Mazurach. Podtopienia na ulicach, zalany SOR

Silny deszcz na Warmii i Mazurach. Podtopienia na ulicach, zalany SOR

Źródło:
TVN24

Amerykańscy policjanci otrzymali nietypowe wezwanie - zostali poproszeni o pomoc w złapaniu owcy. Funkcjonariusze udali się w pogoń za zwierzęciem, a po drodze znaleźli nawet jego właściciela.

Pogoń za owcą. "Nazwiemy ją sierżant"

Pogoń za owcą. "Nazwiemy ją sierżant"

Źródło:
CNN, CBS News

Jedna osoba nie żyje, a 13 zostało rannych po tym, jak piorun uderzył w grupę osób przebywających na strzelnicy łuczniczej w stanie New Jersey. Wśród poszkodowanych są także dzieci. Od kilku dni nad wschodnimi i środkowymi regionami Stanów Zjednoczonych występują ulewy oraz groźne burze.

Piorun uderzył w grupę osób. Jeden zabity, wielu rannych

Piorun uderzył w grupę osób. Jeden zabity, wielu rannych

Źródło:
PAP, ABC News, CNN

Mieszkańcy okolic góry Skarfjellet w środkowej Norwegii żyją w niepewności z powodu jej niepokojąco wysokiej aktywności. Służby monitorują sytuację, a władze wydały ostrzeżenia dla turystów i wspinaczy.

Góra zaczęła się szybko "poruszać". Mieszkańcy zaniepokojeni

Góra zaczęła się szybko "poruszać". Mieszkańcy zaniepokojeni

Źródło:
Reuters

Kilkanaście zniszczonych budynków i tysiące hektarów spalonego terenu - to skutki pożaru Deer Creek, który od tygodnia trawi amerykański stan Utah. Walkę z ogniem utrudniają między innymi silne porywy wiatru. Ekstremalne warunki doprowadziły do powstania ognistego tornada w rejonie Old La Sal.

W Utah pojawiło się ogniste tornado

W Utah pojawiło się ogniste tornado

Źródło:
KTVZ, The Weather Channel, The Watchers, Colorado Public Radio, abc4, denver7

Ulewne deszcze doprowadziły do paraliżu komunikacyjnego w Nowym Jorku. Na jednej ze stacji metra położonych na Manhattanie powstał gejzer. Eric Adams, burmistrz miasta, powiedział, że nie przypomina sobie tak obfitych opadów.

Gejzer na stacji metra. "Powrót do domu zajął mi ponad dwie godziny"

Gejzer na stacji metra. "Powrót do domu zajął mi ponad dwie godziny"

Źródło:
CNN, Reuters

Samolot ze Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim na pokładzie wylądował w Kolonii, gdzie znajduje się Europejskie Centrum Astronautów ESA. Polak we wtorek wrócił z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, gdzie pracował w ramach misji kosmicznej Axiom-4. Teraz astronautę czekają badania lekarskie i proces adaptacji do ziemskich warunków.

Sławosz Uznański-Wiśniewski: najważniejsze, ale i najtrudniejsze wyzwanie w życiu

Sławosz Uznański-Wiśniewski: najważniejsze, ale i najtrudniejsze wyzwanie w życiu

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Finlandię nawiedziły upały. Gorąco jest nie tylko na południu kraju, ale również na północy, w tym w Rovaniemi, które znane jest jako miejsce zamieszkania Świętego Mikołaja.

Upały nawet w domu Świętego Mikołaja

Upały nawet w domu Świętego Mikołaja

Źródło:
Reuters

W południowo-zachodniej Islandii doszło do erupcji wulkanu Sundhnukur na półwyspie Reykjanes. Miejscowe służby ewakuowały mieszkańców okolicznych miejscowości oraz turystów wypoczywających w kurortach. To już dziewiąty wybuch tego wulkanu od grudnia 2023 roku.

Erupcja wulkanu na Islandii. Ewakuowano mieszkańców i turystów

Erupcja wulkanu na Islandii. Ewakuowano mieszkańców i turystów

Źródło:
Reuters, The Mirror