W 2012 roku na Ziemię mogą powrócić dinozaury. A przynajmniej jeden. Plan "stworzenia" ptaka z widocznymi szczegółami anatomicznymi prehistorycznych dinozaurów zapowiedzieli naukowcy z USA i Kanady.
Szukając odpowiednich próbek i materiałów genetycznych, naukowcy zbadali dziesiątki szkieletów wymarłych zwierząt. Szukano śladów DNA, które pozwoliłyby na odtworzenie gatunku.
Niestety, okazało się, że jest to niemożliwe, ponieważ łańcuchy DNA zbyt szybko ulegają rozpadowi.
Ptaki to współczesne dinozaury
Wówczas, natrafiono na szczątki młodego tyranozaura, w którego kościach znaleziono całkiem dobrze zachowany podstawowy składnik krwi, hem. Idąc po nitce do kłębka, w innych preparatach znaleziono fragmenty naczyń krwionośnych. Udało się z nich wyodrębnić proteiny, które odpowiadają za rozwój organizmu.
Ponieważ niemożliwym stało się przywrócenie do życia wymarłych gadów, postanowiono odnaleźć w genomie ptaka genów, odpowiedzialnych za ewolucyjny zanik charakterystycznych dla np. prehistorycznego Archeopteryksa cech anatomicznych - ogona, trójpalczastych łap i zębów.
Następnie ma zostać dokonana modyfikacja genetyczna białek regulatorowych. Będzie to łatwiejsze niż wskrzeszenie np. tyranozaura, bo - jak podkreślają naukowcy - ptaki są współcześnie żyjącymi, prehistorycznymi zwierzętami.
"Kurczakozaur"
Zwierzęciem, które niejako ma "cofnąć się" w rozwoju ewolucyjnym, będzie... kurczak. A to dlatego, że jego genom jest znakomicie zbadany i zmapowany.
Dr Jack Horner, kurator paleontologii w amerykańskim Museum of the Rockies, posiadającym skamieniałości prehistorycznych gadów, powiedział, że prace nad połączeniem współczesnej kury z wymarłym miliony lat temu dinozaurem są "zaawansowane".
Aby zainteresować nauką
Dr Jack Horner jest jednym z kontrowersyjnych naukowców amerykańskich. Znany jest z wielu niekownencjonalnych sposobów na zainteresowanie opinii publicznej, szczegółnie młodzieży, nauką i ewolucją biologiczną.
Autor: ls/ms / Źródło: discovery.com