Czy można wystraszyć kogoś na śmierć? Okazuje się, że tak. Dlatego zanim przebierzecie się za ducha, potwora lub zombie, zastanówcie się czy stać was na odszkodowanie.
Jeden z amerykańskich lekarzy w Lenox Hill Hospital w Nowym Jorku dr Robert Glatter wyjaśnia, że kiedy człowiek poczuje strach, wydziela się adrenalina (hormon strachu, walki i ucieczki z ang. fright, fight, flight). Odgrywa ona decydującą rolę w reakcji organizmu na stres.
Podczas sytuacji zagrożenia to adrenalina wydzielana w gruczołach dokrewnych jest odpowiedzialna za przyspieszenie akcji serca, czy powiększenie źrenic.
Taka reakcja na stres towarzyszy ludziom od zawsze. W czasach prehistorycznych hormon mobilizował ludzi do walki, wyzwalał agresję oraz skłaniał do rywalizacji. Dzięki temu podstawowe potrzeby takie jak woda, pożywienie, potrzeby seksualne mogły być zaspokojone.
Może skończyć się tragicznie
Zazwyczaj kiedy człowiek się przestraszy lub znajdzie w stresującej sytuacji przez adrenalinę, praca serca zostaje zaburzona na chwilę. Potem wszystkie czynności wracają do normy, następuje stabilizacja. Jednak podwyższony poziom adrenaliny dla niektórych może skończyć się tragicznie, np.: uszkodzić poważnie serce, a w konsekwencji przyczynić się do śmierci.
- To może dotyczyć nawet zdrowych ludzi. Osoba nie musi cierpieć na przewlekłe choroby serca, choć u tej grupy ryzyko jest znacznie większe - wyjaśnia doktor.
Zaburzenia rytmu serca
Jeśli dana osoba jest przerażona, wydziela dużą ilość adrenaliny. Dochodzi do zaburzenia rytmu serca tzw. arytmii. Skurcze mięśnia sercowego są nieregularne, a sam narząd nie może się zrelaksować.
- To ostatecznie prowadzi do spadku ciśnienia we krwi. Krew nie dociera do mózgu. Człowiek zaczyna tracić przytomność – mówił doktor.
Różne źródła adrenaliny
Jednak strach nie jest jedynym wyzwalaczem adrenaliny. Jak podkreśla Glatter, hormon wydzielany jest również podczas stosunku płciowego, obrzędów religijnych, czy imprez sportowych. Poza tym jego źródłem są również głośne dźwięki, grzmoty czy brzydki zapach.
- Mielimy mężczyznę, który zgłosił się na ostry dyżur z bólem w klatce piersiowej wywołanym przez otwarcie drzwi u sąsiada. Nikt wcześniej nie myślał, że to coś poważnego. Jednak on faktycznie miał atak serca. Był młody, bez wcześniejszej historii choroby - wyjaśnia Glatter.
Odszkodowania
Jak podaje portal LifeScience (powołując się na agencję Associated Press) w maju br. jedna z amerykańskich firm ubezpieczeniowych musiała wypłacić odszkodowanie w wysokości około 300 tys. dolarów rodzinie 85-letniego wystraszonego na śmierć mężczyzny.
Nieszczęśnik zmarł po tym, jak uderzył samochodem w ciągnik z przyczepą w czasie burzy w 2008 roku. Rodzina twierdzi, że przeraził się "nagłą" obecnością nieoświetlonego pojazdu na drodze.
- Następnym razem, gdy chcecie kogoś przestraszyć, bądźcie ostrożni. Możecie być pociągnięci do odpowiedzialności - ostrzega dr Glatter.
Adrenalina
Adrenalina ma również działanie lecznicze. Jest stosowana w medycynie: pobudza kurczliwość mięśnia sercowego, likwiduje objawy ostrej reakcji alergicznej. Stosuje się ją również w przypadku astmy oskrzelowej.
Autor: PW/rp / Źródło: Life Science