W wyniku suszy, która cały czas się pogłębia, w kraju obumierają drzewa. Osłabione sosny i świerki są atakowane przez szkodniki. Zamierające drzewa zostaną wycięte, a za zaistniałą sytuację odpowiadają zmiany zachodzące w klimacie.
Zeszłoroczna susza i bezśnieżna zima zbierają swoje pokłosie. Na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi z braku wody uszkodzonych bądź zamierających jest blisko 3 800 ha lasów. Leśnicy obserwują, że zamierają sosny i świerki głównie w wieku powyżej 60 lat. Jest to bardzo intensywne zjawisko, które objawia się nagłym obumieraniem igieł i ich brunatnieniem.
Problem ten widoczny jest w drzewostanach znajdujących się na terenie całego kraju. Ponad 30 tys. ha - na tyle szacuje się dziś w Polsce powierzchnię osłabionych w wyniku suszy drzewostanów sosnowych.
Paradoksalnie zjawisko to dotyczy głównie drzew rosnących na żyznych, dobrych siedliskach, tam gdzie sosna tworzy płytki system korzeniowy. Dotychczas siedliska te obfitowały w wodę i drzewa nie musiały wytwarzać silnego palowego systemu korzeniowego. Obecnie, w okresie susz i bezśnieżnych zim, korzenie drzew nie docierają do głębiej położonych warstw z wodą.
Najgorzej na obrzeżach lasów
Proces zamierania drzew jest szczególnie widoczny na granicy polno-leśnej. Drzewa o najgorszej kondycji znajdują się w odległości do około 50 m od pól w głąb lasu i na wystawie południowej, gdzie drzewa są dodatkowo przesuszane przez wiatr oraz wystawione na promieniowanie słoneczne. Takie osłabione i zamierające drzewa stają się bazą żerową dla szkodników wtórnych, czyli owadów: cetyńca większego, rytownika dwuzębnego i przypłaszczka granatka.
Dyrekcja Lasów Państwowych poinformowała, że opanowane przez szkodniki drzewa zostaną wycięte. Ma to zapobiec niekontrolowanemu rozmnażaniu się szkodników, chroniąc tym samym zdrowe drzewa przed ich atakiem.
Susza na dużym obszarze
Niestety szkody spowodowane suszą dotknęły również młodniki (drzewa w pierwszej fazie rozwoju) i uprawy. Już teraz na młodych drzewkach leśnicy, zaobserwowali wzmożone występowanie owadów - smolika znaczonego i rytownika dwuzębnego - atakujących osłabione zeszłoroczną suszą drzewka. Liczebność populacji tych szkodników, zagraża trwałości młodych lasów. Leśnicy już podjęli działania poprawiające stan upraw poprzez usuwane zasiedlonych drzewek i ich utylizację.
Winne zmiany klimatyczne
Przyczyn zjawiska doszukuje się w zmianach klimatycznych - deficycie wody (suche lata i bezśnieżne zimy) oraz wysokich temperaturach latem. Jak podał Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej w marcu stan lustra wód gruntowych był o 50 proc. niższy niż o tej samej porze w 2015 r.
W sierpniu 2015 roku z suszą w Polsce zmagali się głównie rolnicy. W wyniku braku wody w glebie rośliny nie urosły, a rolnicy ponieśli wysokie straty:
Autor: AD/map / Źródło: Lasy Państwowe
Źródło zdjęcia głównego: Małgorzata Olczyk, Zespół Ochrony Lasu w Łodzi