Magazyn "Science" ogłosił: Einstein wciąż górą. Okazuje się, że elementarne cząstki zwane neutrinami nie mogą pędzić szybciej niż światło, jak wydawało się naukowcom z ośrodka CERN. Przypuszczenia te pismo opiera na podobnym doświadczeniu i twierdzi, że epokowe odkrycie szwajcarskich naukowców to efekt zbyt luźnego kabla. Sprawę komentują polscy naukowcy.
W ubiegłym roku świat naukowy zelektryzowała informacja o tym, że CERN przeslał wiązkę neutrin na odległość 700 kilometrów. Cząstki na mecie pojawiły się o ułamek sekundy wcześniej niż świało.
Jednak teraz naukowy magazyn "Science" poinformował, że wynik mógł być błędny bo światłowód łączący komputer z GPS źle zamocowano. Pismo powołuje się na źródła zbliżone do eksperymentu. Po eksperymencie CERN pojawiły się głosy o "obaleniu" teorii Einsteina, według ktorej prędkość światła jest nieprzekraczalna. Czy poluzowany kabel sprawia, że pozostaje ona w mocy.
Co na to polscy uczeni?
"Science" szuka sensacji?
- W to, że teoria względności się obroni, nikt nie wątpił. Dla mnie strasznie smutne jest to, że istnieje zapotrzebowanie na to, żeby pokazać, że nieucy mają rację - mówił dla TVN24 o publikacji "Science" prof. Łukasz Turski z centrum fizyki teoretycznej Polskiej Akademii Nauk.
I przekonywał, że "nieucy" racji nie mają: - W poważnej nauce na ten temat (eksperymentu CERN - red.) nie było poważnej dyskusji. Każdy poważny eksperymentator wiedział, że to (praca CERN-u - red.) jest niesamowicie skomplikowany i karakołomny eksperyment.
Dodał, że - według niego - komentowanie, iż eksperyment CERN podważył teorię względności było błędem. - Samo stwierdzenie, że coś się porusza prędzej niż światło, nie jest niczym niebywałym - przekonywał profesor, krytykując "szum medialny wokół działań CERN". - Ale dzięki temu ludzie zainteresowali się nauką - przyznał także.
"Większe przedsięwzięcie niż wysłanie człowieka na Księżyc"
Temat cząstek szybszych od światła elektryzuje świat naukowy i pozanaukowy, dlatego pełen jest plotek, prawdopodobnie tak jest i w tym wypadku - twierdzą niektórzy eksperci. Dr Łukasz Badowski, fizyk z Centrum Nauki Kopernik tak skomentował publikację "Science": - To jest na tyle gorący temat, że trudno oddzielić emocje od faktów. W tej chwili mamy niepotwierdzone dane z jakiegoś źródła zbliżonego do tego eksperymentu, więc ja bym tak oficjalnie nie ogłaszał końca informacji o neutrino szybszych od światła.
Ale badań CERN Badowski nie bagatelizuje: - Cały ten eksperyment CERN-u to jest większe przedsięwzięcie naukowe niż wysłanie człowieka na Księżyc - skwitował.
Autor: mm//kdj / Źródło: tvn24