Kiedy tylko będziecie mieli okazję spotkać słonia, wskażcie mu coś. Zwyczajnie, palcem, tak jak wskazujecie ludziom, którzy Was otaczają. Słoń zrozumie Wasz gest i spojrzy w kierunku, który mu pokazaliście.
Kiedy chcemy zwrócić na coś czyjąś uwagę, wskazujemy na to, np. palcem. Robimy to od najmłodszych lat. W czwartek w "Current Biology" ukazał się artykuł, którego autorzy zaznaczają: słonie potrafią spontanicznie reagować na to, wydawałoby się, ludzkie wskazywanie. Traktują je jako wskazówkę, która pozwala im znaleźć pożywienie.
Słonie rozumieją, małpy nie
- Pokazując, że słonie afrykańskie rozumieją ludzkie wskazywanie, i wcale nie potrzebują do tego żadnego treningu, udowodniliśmy, że zdolność do rozumienia wskazywania nie jest właściwa tylko ludziom. Wyewoluowała ona pośród zwierząt, którym daleko do ssaków naczelnych - mówi Richard Byrne ze szkockiego University of St Andrews.
Co ciekawe - małpy, ssaki naczelne, nie rozumieją wskazywania.
Bliskość człowieka nie ma na to wpływu
Byrne badał słonie, które przewożą turystów odwiedzających Wodospady Wiktorii na południu Afryki. Te słonie nauczono rozpoznawać polecenia głosowe, ale nie wyćwiczono u nich reakcji na wskazywanie. Jak się ponadto okazało - te słonie, które przebywały z ludźmi codziennie, reagowały na wskazywanie tak samo jak słonie, które żyły dziko (takie osobniki złapane w Tanzanii także poddano badaniu).
Słonie są jak ludzie
Słonie mają naturalną zdolność, by wchodzić w interakcje z ludźmi, nawet jeśli nigdy nie były hodowane albo udomowiane. Wydaje się, ze rozumieją ludzi lepiej niż reszta zwierząt.
- Tym, co słonie dzielą z ludźmi, jest fakt, że żyją w skomplikowanym środowisku, w którym wsparcie, empatia, a także niesienie pomocy innym są kluczowe dla przetrwania. W takiej społeczności zdolność do podążania za wskazywaniem ma wartość adaptacyjną - mówi Byrne, dodając, że wskazywanie trąbą to po prostu sposób komunikowania się słoni.
Autor: map/mj / Źródło: phys.org