To, że zachowanie ślimaka dużo nam mówi o nadchodzącej aurze, wiadomo od dawna. Jednak dopiero teraz naukowcy przekonali się, że skorupiaki pozwalają także ustalić, jakie warunki atmosferyczne panowały na Ziemi wiele tysięcy lat temu.
Ślimak wspina się na liść czy słup, kiedy idzie deszcz. Jest nieomylny i na podstawie jego zachowań nasze babki czy prababki odczytywały, jaka będzie pogoda. Teraz naukowcy dzięki analizie składu chemicznego muszli ślimaków sprzed 9 tys. lat są w stanie określić, jaki klimat panował wówczas w danej części świata.
W Hiszpanii jak w tropikach?
Paleontolodzy z Uniwersytetu York przeanalizowali muszle ślimaków zachowane w skałach na terenie Włoch i Hiszpanii między 9 a 2.5 tys. lat temu. Następnie odwzorowali wilgotność powietrza w różnych momentach w tamtym okresie. Okazało się, że kiedy do zachodniej części basenu Morza Śródziemnego przybyli pierwsi rolnicy, klimat był tam o wiele cieplejszy i wilgotniejszy niż obecnie.
Sycylia bardziej wilgotna
- Łącząc badania nad ślimakami w wielu miejscach w Hiszpanii i we Włoszech, byliśmy w stanie stworzyć obraz warunków pogodowych na całym zachodnim obszarze basenu Morza Śródziemnego. Zaobserwowaliśmy różnice w klimacie w całym regionie. W porównaniu do poprzednich badań, okazało się, że choć warunki na wybrzeżu Atlantyku w północnej Hiszpanii były prawdopodobnie podobnie do dzisiejszych, to po śródziemnomorskiej stronie, w miejscach takich jak południowej Hiszpania i Sycylia, warunki były znacznie bardziej wilgotne - wyjaśnia dr Andre Colonese, główny autor badania.
Odkrycie zostało opublikowane w czasopiśmie "Quaternary International", a naukowcy mają nadzieję, że ich metoda posłuży do pozyskiwania dalszych informacji na temat ziemskiego klimatu.
Autor: mm/mj / Źródło: sciencedaily.com