Ogłoszono laureatów tegorocznych Ig Nobli. Nagrody powędrowały m.in. do autorów badania właściwości poślizgowych skórki banana, możliwości wykorzystania wieprzowiny do zatrzymania krwi z nosa oraz analizy reakcji reniferów na ludzi przebranych za niedźwiedzie.
Spośród dziesięciu nagród cztery powędrowały do naukowców w szczególny sposób zajmujących się jedzeniem. Ig nobla otrzymali m.in. naukowcy z Japonii, którzy zasłużyli się w dziedzinie fizyki. Specjaliści zbadali ryzyko upadku wynikające z nadepnięcia na skórkę od banana. Kolejnymi tematami podejmowanymi przez tegorocznych laureatów Ig Nobli były: możliwość wykorzystania dziecięcej kupy do produkcji sfermentowanych kiełbasek, metoda powstrzymania krwawienia z nosa za pomocą plastrów wieprzowiny i analiza reakcji mózgu u ludzi, którzy widzą na grzance kształt twarzy Jezusa.
Kot a psychika człowieka
Nagrody trafiły również do naukowców mierzących cierpienie osoby oglądającej marne dzieło sztuki (w tym wypadku był to obraz) - i sprawdzających, czy posiadanie kota może zaszkodzić psychice. Kolejny z docenionych tematów dotyczył psychopatycznych skłonności osób, które rutynowo wstają późno z łóżka. Faworytem pomysłodawcy Ig Nobli (wydawcy "Annals of Improbable Research" Marca Abrahamsa) była praca naukowców z Norwegii i Niemiec testujących reakcję renifera na ludzi przebranych za niedźwiedzie polarne. - W życiu nie spotkałem nikogo, kto przebierałby się za niedźwiedzia, żeby nastraszyć renifera - tłumaczył Abrahams.
Psy zależna od pola magnetycznego Ziemi
Do grona laureatów trafili też naukowcy z Czech, Niemiec i Zambii, którzy ustalili, że psy podczas defekacji wolą się ustawiać wzdłuż linii pola geomagnetycznego Ziemi, biegnących w kierunku północ-południe. Doceniono też włoski rządowy Narodowy Instytut Statystyki za pomysł wzmocnienia gospodarki Włoch poprzez włączenie do budżetu podatków z nierządu, handlu narkotykami, przemytu itp.
W intencji pomysłodawcy Ig Nobli, przyznawanych od 1991 r., nagrody te przypadają autorom badań, które najpierw prowokują do śmiechu, a później do zastanowienia. Nagradzane prace mają często faktyczną wartość naukową, a ich żartobliwa forma jest dodatkowym atutem. Ceremonia ogłoszenia laureatów budzi duże zaciekawienie i podnosi zainteresowanie badaniami na miesiąc przed ogłoszeniem nazwisk tradycyjnych "poważnych" noblistów. Nagrody wręczono podczas ceremonii zorganizowanej w czwartek (według naszego czasu przypadła ona na noc z czwartku na piątek) na Uniwersytecie Harvarda w Cambridge w Massachusetts. Spotkanie uświetniła trzyaktowa mini-opera poświęcona ludziom, którzy przestali normalnie jeść - i zaczęli się odżywiać wyłącznie pigułkami. Inspiracją dla autorów dzieła był twórca diety tabletkowej, jeden z dyrektorów w Google, Ray Kurzweil.
Autor: kt / Źródło: PAP